3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Záhada „bezdechých“
Záhada „bezdechých“
od 16.6.2021
6.2tis
Potápěčský reflex spojuje člověka s vodními tvory.
228
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Pro laika neuvěřitelné výkony, kterých dosahují vyznavači nádechového potápění – freedivingu, staví před vědce otázky, na které se zatím složitě hledá odpověď. Co má příslušník druhu homo sapiens společného s lachtany, tučňáky, vorvani či kapustňáky?

Potápěčský reflex spojuje člověka s vodními tvory. Trénink freedivingu v prostředí plaveckého bazénu. Freediver při sestupu do hloubky. Trénovaný freediver si na „jeden nádech“ může prohlédnout i místa, kam míří potápěči vybavení dýchacím přístrojem. Trénovat freediving je možné i ve sladké vodě. Cílem je však vždy moře. Freediverka vybavená monoploutví.

Již v novém miléniu proběhl pokus o zadržení dechu potápěčem na neuvěřitelných 17 minut a 4 sekundy. Předcházela mu však hyperventilace čistým kyslíkem. I bez použití čistého kyslíku dokáží potápěči na nádech, muži i ženy, dosáhnout pozoruhodných výsledků.

Jedná se o disciplínu statická apnoe (apnoe – zadržení dechu), kdy freediver pouze splývá na hladině.

Trénink freedivingu v prostředí plaveckého bazénu.
Trénink freedivingu v prostředí plaveckého bazénu.

Potápění na nádech do hloubky dosažení takových hodnot neumožňuje. Prodloužení doby apnoe zajišťuje speciální trénink, kdy se tělo omezení přísunu kyslíku přizpůsobuje. V krvi je více červených krvinek, zvyšuje se vitální kapacita plic.

reklama

Potápěči na nádech rovněž využívají metody pakování, kdy pomocí mimických svalů zvládnou dostat do plic větší množství vzduchu. Důležitá je i speciální strava, která ovlivňuje metabolismus a tím i spalování kyslíku v organizmu.

Potápěčský reflex

I u člověka se při pobytu ve vodě aktivuje potápěčský reflex, kterým disponují vodní živočichové. Zadržení dechu při něm vede ke zpomalení srdeční činnosti, stejně tak tělo reaguje na podráždění chladových receptorů v obličeji.

Srdeční tep nejprve roste, následně se ale výrazně zpomalí. Mění se i cirkulace krve v lidském těle. Okysličenou krev tělo šetří pro nejdůležitější orgány, které nedokáží bez kyslíku pracovat: mozek a srdce. Omezován je zároveň přísun krve do svalů a kůže. Svaly pracují na kyslíkový dluh.

Freediver při sestupu do hloubky.
Freediver při sestupu do hloubky.

Nebezpečná hyperventilace

Existuje ještě jedna, bohužel však smrtelně nebezpečná metoda, jak při potápění na nádech prodloužit dobu pobytu pod vodou. Jedná se o již zmíněnou hyperventilaci. V podstatě se jedná o sérii hlubokých nádechů a výdechů.

reklama

Po takové hyperventilaci se ovšem zásadně snižuje množství oxidu uhličitého v krvi, což oddaluje nutkání k nádechu.

Trénovaný freediver si na „jeden nádech“ může prohlédnout i místa, kam míří potápěči vybavení dýchacím přístrojem.
Trénovaný freediver si na „jeden nádech“ může prohlédnout i místa, kam míří potápěči vybavení dýchacím přístrojem.

Potápěč nemusí cítit potřebu se znovu nadechnout, a to ani v pokročilém stádiu nedostatku kyslíku – hypoxie. Následuje bezvědomí a často i utopení, pokud se potápěč pohybuje ve vodě sám.

Trénovat freediving je možné i ve sladké vodě. Cílem je však vždy moře.
Trénovat freediving je možné i ve sladké vodě. Cílem je však vždy moře.

Vědci varují

Ačkoli je nádechové potápění, za dodržení všech bezpečnostních opatření, považováno za relativně bezpečný sport, pod drobnohledem vědců se již objevuje řada otazníků.

reklama

Švédští vědci provedli sérii testů s trénovanými nádechovými potápěči a zjistili, že dlouhodobé zadržování dechu vede ke zvýšení množství specifického proteinu, který je z nervových buněk uvolňován při poškození mozku.

Závěr švédské studie konstatoval, že zadržování dechu na delší dobu narušuje mozek, přičemž se negativní následky jednotlivých ponorů zřejmě sčítají.

Freediverka vybavená monoploutví.
Freediverka vybavená monoploutví.

Homo sapiens aquaticus

Vyznavači freedivingu směřují k extrémním výkonům při zadržení dechu systematickým tréninkem i aktivací, nám suchozemcům již poněkud skrytého, potápěčského reflexu.

Existují ale etnika, u kterých se dovednosti freedivingu vyvinuly dlouhodobým tlakem vnějšího prostředí.

Evoluční adaptivní změny například stojí za potápěčskými výkony mořských nomádů jihoasijského etnika Bajau, kteří  se prý umí potopit až do hloubky sedmdesát metrů a setrvat pod vodou dlouhých třináct minut. Záhada „bezdechých“ stále trvá.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.3tis
Mohou být některá náboženská zjevení tak konkrétní, aby nás varovala před nadcházejícími událostmi? Italka jménem Gisella Cardia tvrdí, že ano! V italském městečku Trevignano Romano se každý měsíc scházejí věřící, aby si prostřednictvím vizionářky Giselly Cardie vyslechly vzkazy od samotné Panny Marie. Ačkoliv se zde údajně zázraky odehrávají již od roku
od 26.11.2022 1.5tis
Dvanácté století nebylo v našich zeměpisných šířkách žádnou idylou. Německý král Lothar III. táhl s vojskem do Čech. Kníže Soběslav I. se rozhodl povolat na pomoc „nejtěžší kalibr“, který měl k dispozici. Jednalo se o posvátné relikvie patronů české země. Pomohou? Za posvátné české relikvie s magickou mocí jsou považovány kopí sv. Václava a prapore
od 24.11.2022 3.6tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název
od 21.11.2022 2.8tis
Úvahy o tom, že kromě našeho světa, tak jak jej známe, existuje jeden další nebo několik alternativních světů, existují možná od nepaměti. Tato problematika je častým námětem řady dobrodružných literárních či filmových děl. A tak v nich nechybí případy náhodného či záměrného přestupu člověka mezi těmito světy či jejich dimenzemi. BRÁNA BOHŮ PERUÁNSKÝCH IND
od 18.11.2022 2.8tis
Jako černí nositelé smůly jsou proto havrani a krkavci lidmi často zavrhováni. Je to trochu nezasloužené postavení, ale na druhou stranu se o černých ptácích také traduje, že jsou převaděči zemřelých na onen svět…     Ptáci jako havrani, krkavci či vrány se vyznačují značnou dávkou inteligence a vynalézavosti, což je mezi zástupci ptačí ří