26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Reportáže
Odessa: Pomohla tajná organizace prchnout významným nacistům ze země?   
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 6.3.2020
6.9tis
Odessa
93
SDÍLENÍ
6.9tis
ZOBRAZENÍ

Po hrůzách druhé světové války se velké množství lidí vracelo zpátky do svých domovů, nebo alespoň do míst, kde dříve žili. Osud předních nacistických pohlavárů byl ale jiný. Pokud nezvolili dobrovolnou smrt, utíkali pryč do bezpečí.

Jak se jim to povedlo? Kdo z nacistických bestií unikl spravedlnosti?

Odessa Odessa měla pomáhat prchat nacistům ze země. Vatikán vydával nacistům falešné pasy. Nejčastěji prchali nacisté do Argentiny. Nacisté spolupracovali se spřátelenými režimy. Přes Vatikán utekl třeba Adolf Eichmann.. Nacisté získávali finance například z ukradených pokladů. Nejslavnější lovec byl Simon Wiesenthal.

Psal se rok 1945 a Německo prohrálo 2. světovou válku. Pro miliony lidí to bylo vysvobození, pro přední představitele nacistické říše už tolik ne. Tisíce válečných zločinců se ztratilo v poválečném chaosu, někteří zvolili dobrovolnou sebevraždu jako Adolf Hitler nebo Joseph Goebbels, jiní byli potrestáni během Norimberského procesu.

Existovala i skupina nacistů, která se rozhodla před spravedlností utíkat. K tomu jim měla pomáhat tajně založená organizace. ODESSA!

Odessa měla pomáhat prchat nacistům ze země.

KRYSÍ STEZKY

Podle některých informací budoval spolek několik bezpečných tras, které se nazývaly krysí stezky. Po nich utekly i tak velké ryby, jako strůjce nacistického holokaustu Adolf Eichmann nebo osvětimský „anděl smrti“ Josef Mengele.

Často získávali přechodný azyl ve Vatikánu, kde se ukrývali v jeho zdech i několik týdnů, než jim Červený kříž vydal na falešná jména pasy a víza.

Vatikán vydával nacistům falešné pasy.

CÍL: JIŽNÍ AMERIKA

Podle známého lovce nacistů Simona Wiesenthala vznikla skupina ODESSA v roce 1946. Někteří bývalí nacisté i experti mají zato, že ODESSA nebyla organizací jedinou. Údajně se jednalo o smíchání několika dalších skupin dohromady.

Nejaktivnější byla hlavně v poválečných letech 1947 až 1951. Představitelé nacismu se schovávali v Itálii nebo Španělsku. ODESSA jim také pomáhala se začleněním do nové společnosti Západního Německa, obstarávala bývalým členům SS nové identity, ale také finance.  Nacisté ale nejčastěji prchali do zemí Jižní Ameriky.

Nejčastěji prchali nacisté do Argentiny.

SPŘÁTELENÉ REŽIMY

V těchto státech byly v 2. polovině 20. století u moci převážně silné pravicové diktátorské režimy, které s nacismem sympatizovaly. Azyl Němci získávali hlavně v Argentině, kde vládl diktátor Juan Perón. Útočiště jim poskytovaly i další státy, jako Bolívie, Chile, Uruguay nebo Brazílie.

Těmto státům, včetně Spojených států amerických, se spolupráce s nacisty vyplatila. Němce najímali do svých služeb výměnou za ochranu a ničím nerušený život.

Nacisté spolupracovali se spřátelenými režimy.

ÚTĚK PŘES VATIKÁN

Bezpečné útočiště nacházeli nacisté i v katolickém Vatikánu. Hlavní postavou se v tomto křesťanském státě stal římský biskup Alois Hudal. S jeho pomocí uprchli Adolf Eichmann nebo Franz Stangl. Svou pomoc při útěku nacistů po válce označoval jako akt charitativní lásky k bližnímu.

Hudal osobně vydával uprchlíkům falešné průvodní listy a vatikánské pasy. Díky němu uprchlo více než 1000 osob.

Přes Vatikán utekl třeba Adolf Eichmann.

KDO PLATÍ POHODLNÝ ŽIVOT?

Nabízí se otázka, z čeho byla organizace financována, když Německu po válce nezůstalo skoro nic. Podle některých ji financovali především němečtí průmyslníci, výrazný podíl měli i někteří představitelé katolické církve.

Pohodlný život si nacisté platili i z ukradeného bohatství, které nashromáždili během války. Dodnes není uspokojivě vysvětleno, nakolik se Odessa podílela na konkrétních útěcích vysokých nacistických pohlavárů.

Nacisté získávali finance například z ukradených pokladů.

HON NA NACISTY

Ve stejné době ale existovalo mnoho lidí i organizací, kteří nechtěli nechat nacisty být kvůli všem spáchaným zločinům proti lidskosti a holokaustu. Snažili se je proto dopadnout a postavit před soud. K nejslavnějším lovcům nacistů lze zařadit hlavně Simona Wiesenthala nebo manžele Klarsfeldovy. Do pátrání se zapojila také izraelská tajná služba Mosad.

Nejslavnější lovec byl Simon Wiesenthal.

SVEŘEPÝ LOVEC

Simon Wisenthal zasvětil skoro celý život vyhledáváním uprchlým nacistům. Kvůli svému židovskému původu byl během války pronásledován a prožil pobyt v několika německých koncentračních táborech. V roce 1947 založil v rakouském Linci středisko, kde začal shromažďovat informace o přeživších nacistech, jejich aktivitách, a především vlivu na veřejný život v západním Německu.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 9.10.2022 1.7tis
Závěr jeho životní cesty připomíná osud Napoleona Bonaparta. Také on zemřel na vzdáleném ostrově. I v jeho případě to byl zřejmý trest za pokus o návrat na trůn. Blahoslavený Karel I. z habsbursko-lotrinské dynastie, v letech 1916-1918 poslední rakouský císař i král český. Po zániku Rakouska-Uherska je Karel I. nucený odejít do exilu. Po neúspěšných […]
od Eva Soukupová 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května (kolem 1:25 hodin) zachytily bezpečnostní […]
od Eva Soukupová 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]