Z ulice je slyšet křik a občasná střelba, doléhající až do bytu v Pachtovském paláci. Jedna ze členek staré aristokratické rodiny: Marie Eleonora Windischgrätzová (1796 – 1848) se jde podívat k oknu. Kdo a proč způsobil její následnou smrt?
Poté, co šlechtična odhrne skleněnou roletu, padá téměř okamžitě na zem. Prý ještě stačí vykřiknout: „Můj Bože!“. Je totiž smrtelně zasažena do hlavy kulkou, kterou z pušky vypálí neznámý útočník. Pražské ulice tehdy – 12. června 1848, vřou revoluční vřavou.
Na Koňském trhu (dnes Václavské náměstí – pozn. redakce) se koná protestní mše, jenž přeroste v mohutnou demonstraci proti tehdejšímu rakouskému císaři a jeho vládě.
Na mnoha dalších místech stověžatého města rychle rostou barikády a vzbouření čeští civilisté se střetávají s početnými oddíly vojáků. Rakouské mocnářství má toho dne zdánlivě na kahánku, neboť rebelie zasáhne i Vídeň a další města.
Ale kdo zavraždil manželku generála Alfreda Windischgrätze (1787 – 1862), který následně krvavě potlačil pražské povstání oněch dnů? Prvotní vyšetřování vedlo k prohledání protějších domů v Celetné ulici a na Ovocném trhu. Co bylo zjištěno?
Zde byli rakouskými vojáky zatčeni nejdříve polský kníže Lubomirski, a poté student pražské techniky Maxmilián Maux. Mohl být někdo z nich vrahem Windischgrätzovy ženy?
Zatímco u prvního to vyšetřování téměř ihned vyloučilo, k Mauxovy vedly některé podezřelé okolnosti. Nejenže student zjevně patřil mezi radikální rebely, ale také byl na Koňském trhu spatřen s mysliveckou puškou a později se vydával za číšníka.
Proto si pobyl nějaký čas i ve vězení. Je tedy vše jasné? Jenže jedna z prvních balistických zkoušek v naší zemi následně prokázala, že ani on zřejmě nebyl hledaným vrahem. Ten asi podle nedávných zjištění střílel z některé okolních kostelních věží!
Vzhledem ke vzdálenosti od Pachtova paláce tedy muselo pravděpodobně jít o vynikajícího střelce. Mohl jím vůbec být někdo z nepříliš vojensky zdatných vzbouřenců – českých studentů a dělníků?
Nebo na šlechtičnu omylem vystřelil někdo z císařských vojáků, kterých byly tehdejší pražské ulice plné? Či snad dokonce protřelý a kýmsi najatý zabiják? To nebylo nikdy zjištěno…