Při zmínce o dominanci ptáků na lidmi vás možná napadne nějaký kohout rušící idylu nedělního rána nadmíru hlasitými projevy. Nebo si vybavíte slavný film Alfreda Hitchcocka. Nebo budete číst dále… Opravdu byli někdy lidé pod nadvládou ptačí lobby?
Starověký Řím spoléhal nejen na logiku svých právníků. Více než nejlepší řečník zde znamenal augur. Vznik tohoto váženého úřadu je datován do období vlády krále Tarquinia Prisca v sedmém století před naším letopočtem.
Ptačí média
Co bylo úkolem augura? Byla to celkem kreativní a zajímavá práce. Augur interpretoval znamení z chování a projevů ptáků. Takové věštění a sledování znamení skrze ptačí média byly velice důležité při rozhodování o zásadních otázkách starověké komunity.
Věštilo se z ptačích zvukových projevů i z jejich letu. Do první skupiny patřili havrani, vrány, sovy a dokonce i slepice. Druhá ptačí věštecká skupina sázela na letky supů a orlů.
Nejasná znamení
Mohlo to vypadat následovně…. Otázka: Augure, jaká bude úroda obilí na Sicílii? Odpověď: Milý hospodáři.
Orel třikrát zakroužil na chrámem, výnos bude možná třikrát vyšší než vloni, nebo třikrát nižší než vloni, nebo to kroužení mohlo znamenat, že poskytneš úřadu augura tři vozy obilných zrn.
Znamení bohů jsou nejasná a taky se mi zdá, že dnes orel nějak to kroužení fláká.
Je moc horko… Z výše uvedeného je patrné, že interpretace projevů a chování ptactva všeho druhu nebylo určitě snadné a vyžadovalo od augurů mimořádné schopnosti, a od jejich zákazníků mimořádnou trpělivost.
Augurem snadno a rychle
Pokud si chcete zkusit práci starověkého augura se specializací na ornitomantii (věštění z ptačího letu), vyšlápněte si někam na kopec. Vytyčte si vhodný úsek oblohy a sledujte, jaké ptactvo se zde objeví. Havran: varování. Kos: štěstí. Holub: harmonie.
Vrabec: domácí štěstí. Orel: na nic nečekejte a kupte si alespoň stírací los. Nevyšlo to? Hlavně nedávejte vinu ptákům!