reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Když očité svědectví nestačí: Yetti stále patří do říše pohádek
Dominika Eliášová
od Dominika Eliášová 28.5.2021
4.1tis
Někde tam možná je. Yetti. Důkazy ale zatím nejsou kromě řady očitých svědectví. Foto: Pixabay
664
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Existuje yetti? Zkazky a legendy o něm si obyvatelé Himalájí předávají už po celé generace. Tu a tam po něm zůstanou alespoň stopy ve sněhu. Někteří šťastlivci ho dokonce potkají. A v klášteře v nepálském městě Khumdžung je cosi, co má být jeho skalp.

Někde tam možná je. Yetti. Důkazy ale zatím nejsou kromě řady očitých svědectví. Foto: Pixabay Místní obyvatelé si o sněžném muži vypráví už po generace. Foto: Pixabay Toto má být skalp yettiho - nebo je to podvrh? Foto: Nmnogueira / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Belgický vědec Bernard Heuvelmans, zakladatel kryptozoologie, si s nedostatkem důkazů o existenci yettiho hlavu neláme. „Paleontologie obřích primátů je nevelká, tak bych mu dal jméno Dianthropoides nivalis, neboli ‚strašný sněžný hominid‘“.

Místní obyvatelé si o sněžném muži vypráví už po generace. Foto: Pixabay

Svědectví popírá DNA

V roce 2017 vědci analyzují vzorky z muzeí, soukromých sbírek a různých klášterů, které měly údajně patřit sněžnému muži. Výsledek? Podle DNA šlo o obyčejného medvěda – což je pořád stvoření, které není radno potkat.

Ale co svědectví těch, kdo yettiho viděli? Jedním z nich je i řecký geolog N. A. Tombazi, který sněžného muže zahlédl během britské expedice v roce 1925. „Není pochyb o tom, že postava měla siluetu přesně jako člověk, kráčela vzpřímeně,“ vypráví.

Když místo výskytu dvounožce prozkoumá, najde tu stopy bosých nohou a pěti prsty, které „nemají žádnou podobnost s jakýmkoliv myslitelným čtyřnožcem“.

Toto má být skalp yettiho – nebo je to podvrh? Foto: Nmnogueira / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Focení se nezdaří

Další svědectví pochází z roku 1991, kdy sněžného muže uviděl i ruský vědec Arkadij Tishkov. Popisuje ho takto: „vztyčený, postoj dvounožce, tmavě hnědá barva, kuželovitá hlava, žádný viditelný krk, dlouhé přední končetiny a krátké, trochu ohnuté zadní nohy“.

Nejdřív si myslí, že je to opice, a přikrčený se snaží dostat blíž. Vytáhne fotoaparát a chce stvoření vyfotit, ale v tu chvíli se záhadná bytost otočí, pud sebezáchovy přemůže zvědavost a výzkumník rychle bere nohy na ramena.

K prokázání existence yettiho ale očitá svědectví nestačí, jsou třeba hmatatelné důkazy, a tak sněžný muž stále patří jen do pohádek místních.

Foto: Pixabay, Nmnogueira / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.4tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.9tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]