27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Náboženství a okultismus
Když se mýty točí v kruhu: Zeus i Krišna znali osud předem!
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 26.3.2022
1.8tis
160
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Co se stane, když se poodhalí rouška tajemství budoucnosti? Když je příjemná, děláme vše pro to, aby se proroctví vyplnilo. A pokud se nám nelíbí, snažíme se budoucím událostem vyhnout. 

Mytologie Řecka, Říma i Indie vypráví příběhy o těch, kteří se pokoušejí přesně strefit do pestrých uliček své budoucnosti. Tu totiž znají s předstihem. Je tedy pravděpodobné, že věštby ani proroctví by se nenaplnily, kdyby nebyly dopředu prozrazené.

Ovšem čím více se hlavní mytologičtí aktéři snaží svému osudu uniknout, tím pevněji je drží ve svých spárech.

1.

Úděl boha Krona: Zeus ho okrade o moc

Kdo: Zeus

Původ: řecký

Zeus, řecký bůh bohů a možná nejznámější bůh vůbec, nepřichází na svět jen tak. Je synem Titána Krona a jeho ženy Rheiy. Kronos, dosavadní všemocný vládce, se ale bojí o moc i svůj život.

Historie se má totiž opakovat. Krona, který zabil svého otce Úrana a převzal tak vládu nad veškerenstvem, má podle proroctví potkat stejný osud. Bůh se tedy uchýlí k ochrannému opatření. Všechny své děti po narození pozře. Nejmladšímu Diovi se ale daří před hrozbou unikat díky matčině lsti.

Božské mléko od nymf

Rheia před Diovým narozením prchá na Krétu a porodí v tajnosti uvnitř temné jeskyně. Poté se malý bůh ocitá v péči nymf, které ho krmí medem a mlékem. Jeho matka místo novorozeného Dia zabalí do plen kámen a podle zvyklosti jej opět nabídne Kronovi k snědku.

Nejen že Zeus vyvázne bez úhony, podle jedné verze kámen navíc podráždí Kronovi žaludek a ten vyvrhne i zbytek Diových sourozenců. Jiná legenda zase hovoří o směsi medového nápoje a dávidla, které Zeus v přestrojení za číšníka Kronovi podá. Díky spojení svých sester a bratrů může Zeus vykonat na svém otci pomstu.

Souboj Titánů a Kyklopů

I přes svou nelítostnou snahu se Kronos nemůže před osudem schovat. Chystá se válka mezi Titány na Kronově straně a jednookými Kyklopy i storukými obry Hekatoncheiry na straně Diově. Boj trvající po dobu deseti let nakonec končí synovým vítězstvím.

Zeus si spolu se sourozenci rozdělí oblasti vlády losem. Sám získává nebe a zemi. Stěhuje se na božský Olymp a časem se nadobro stává vládcem všech bohů. Proměňuje tak proroctví ve skutečnost.

2.

Nechtěný syn způsobí zkázu

Kdo: Oidipus

Původ: řecký

Když thébský král Láios se svou manželkou Iokasté zplodí syna Oidipa, dají tím za vznik jednomu z nejznámějších mýtů, který se přenese i do psychologie. Oidipovský komplex představuje milostný vztah syna k matce a napovídá zápletku celého příběhu.

Ten míří k jedinému a zásadnímu zjištění – svému osudu nelze uniknout. „Dočkáš se záhuby od svých potomků,“ zní věštba králi Láiovi. Ten se raději rozhodne, že žádné děti mít nechce. Všechno se ale změní, když se narodí Oidipus.

Zamotané vztahy

Láios nechá svého syna se zmrzačenýma nohama pohodit v lese, Oidipus ale zůstane v bezpečí u pastýře, který jej donese na dvůr korinthského krále Polyba, kde vyrůstá. Když se z Oidipa stane mladý muž, zjistí, že Polyb není jeho vlastním otcem.

Pátrá po svém původu a vydává se do delfské věštírny. Zde se dozví strašlivou věštbu: „Svého otce zavraždíš, oženíš se se svou matkou a budeš s ní mít děti, které budeš svým prokletím ničit,“ sděluje mu věštkyně Pýthia.

Oidipus ze strachu, že všem ublíží, raději prchá od svých adoptivních rodičů. Na cestě do Théb po potyčce zabije umorousaného starce. Tím není ale nikdo jiný než thébský král Láios!

Kletba se naplnila

Oidipovi se podaří osvobodit obklíčené Théby, a tak se jako hrdina stěhuje do paláce i královniny ložnice. Během šťastných let mu jeho skutečná matka porodí čtyři děti. „Vyžeňte vraha krále Láia!“ zní další proroctví, kterého se Oidipus drží.

Chce totiž město spasit od hladomoru. Vraha prokleje, ale přivolá tak zkázu sám na sebe a svou rodinu. Pravda vyjde najevo, Iokasté spáchá sebevraždu a Oidipus si v zoufalství vypíchne oči. Jeho děti mezi sebou válčí a jediným vysvobozením pro Oidipa tak bude až smrt.

3.

Starověké vlčí děti

Kdo: Romulus a Remus

Původ: římský

„Podrobíte si veliké město.“ Tak zní proroctví určené dvojčatům Romulovi a Removi, synům boha války Marta a pozemské ženy Rhei Silvie. Její strýc Amulius zabije syna svého bratra Numitora, vládce Alby Longy (starověké město ve střední Itálii), a usadí se neprávem na trůn.

I on se dočká předpovědi šité na míru – zabít jej mají pro změnu Silviiny děti. Proto nechává dvojčata hodit do řeky Tibery a mne si ruce, jak dobře si svou vládu pojistil. Nepočítá ale s tím, že Romulus a Remus jsou děti štěstěny a osud s nimi má jiné plány. Z nedobrovolné plavby po Tibeře chlapce vysvobodí až slavná vlčice Lupa.

Za odměnu vlastní město

Vlčice se o dvojčata stará a odchová je. Když povyrostou, natrefí na ně pastýř a přijme je za své syny. Ve chvíli, kdy se dva mladí muži dozví přímo od svého děda, bývalého krále Numitora, pravdu o svém původu i krutém prastrýci, berou osud do svých rukou.

Amulia zabijí a pomohou dědečkovi zpět na trůn. „Nechceme se stát dědici Alby Longy. Založíme si vlastní město,“ říkají bratří jednomyslně a pamatují přitom na svou věštbu.

Vražda kvůli jménu

Na návrší Palatinu, kde se o ně Lupa starala, hloubí přerušovanou brázdu jako symbol obranného příkopu, hradeb a brány – vstupu do města, jehož název se stane pro jednoho z bratrů osudným. Stále rostoucí spory o jméno nového sídla vyvrcholí bratrovraždou.

Je to nakonec Romulus, kdo zabije Rema, a město tak získává jméno Roma, tedy Řím. Historikové však hledají důkazy o Romulově vraždě zatím marně.

4.

Indický bůh si užívá s tisíci žen

Kdo: Krišna

Původ: indický

I epos Mahábhárata líčí obdobný příběh o hrozbě moci synovců. Zlý král Kamsa, který uzurpuje severoindické Bradsko kolem města Mathury, má strach z proroctví, které ho varuje před zavražděním synovcem. Onen budoucí vrah se má narodit králově sestře Dévakí a jejímu muži Vasudévovi.

Král si je tedy pořádně hlídá, Dévakáí nechá vsadit do vězení a všechny sestřiny syny dává systematicky vyvražďovat. Díky zásahu shůry je ale ušetřen sedmý syn Balaráma i osmý Krišna. Oba jsou ve velikém nebezpečí, a tak putují za město do vesnice Gókule na výchovu ke svým pěstounům Jašódě a Nandovi.

Až příliš světský bůh

„V dětství rošťák, v mládí proutník, k stáru pak filozof,“ popisuje Krišnu, z něhož se později vyvine nejvyšší indický bůh, český indolog Vladimír Miltner (1933–1997). Krišna skutečně jako malý vyvádí spoustu lumpáren, krade máslo a živí se jako pasáček krav.

Během svého života lže a má prý 16 108 žen. A také neustále prchá před Kamsovými zabijáky. Jakmile Krišna dospěje, zvítězí nad dosavadním vůdčím bohem Indrou a nabude obrovské moci. Na oslavu svého triumfu se navíc rozmnoží do spousty podob, protože s ním chtějí tančit všechny dívky.

Odjakživa je jejich idolem. Krišna nakonec naplní i dávné proroctví, když krále Kamsu zabije i se všemi jeho pomocníky a v zemi konečně nastane blahobyt.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Filip Appl 26.5.2022 129
V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval. První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí. Ve starověku si pak […]
od Mirek Brát 26.5.2022 1.8tis
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]