Uprostřed pralesa poblíž indonéského ostrova Sumatra se ozývají rytmické zvuky bubnů. Kolem ohně poskakují domorodci a vykřikují: „Kong! Kong! Kong!“ V neprostupných lesích za nimi se cosi pohybuje. Divoši jsou z toho u vytržení. Pak se z nitra džungle ozve děsivý zvířecí řev…
Skupina filmařů se vydá do Tichomoří hledat legendární ostrov zvaný Skull Island, na němž podle pověstí přežívá gigantické monstrum zvané Kong. Tato obří opice vládne celé džungli. Jediný, kdo ji dokáže zkrotit, je blonďatá kráska z Ameriky, Ann Darrow.
Takový je příběh slavného amerického snímku King Kong z roku 1933. „Je to pravděpodobně nejslavnější filmové monstrum vůbec.
Nicméně příběh skutečného King Konga je úplně stejně fascinující jako ten z pera hollywoodského scenáristy,“ říká současný britský paleontolog (zkoumá život v minulých geologických obdobích) Mike Walley.
Podle něj se Kongovi nejvíce podobá obrovská pravěká opice Gigantopithecus blacki, která vyhynula asi před 300 000 lety a žila zhruba na území dnešní střední Asie. Může mít pravdu?

Fascinující nález
V roce 1935 přichází německý paleontolog Gustav Heinrich Ralph von Koenigswald (1902–1982) s velkolepým objevem. Během výpravy v Číně totiž v jedné hongkongské lékárně nalezne nezvykle velkou stoličku, která na první pohled vypadá, že patří člověku.
Jenže je mnohonásobně větší. Na základě dalšího výzkumu vědec určí, že zub patřil obrovskému lidoopu, který dorůstal výšky až 3 metrů a vážil kolem 540 kg.
Tajemný tvor dostane jméno Gigantopithecus blacki a dnes je považován za největšího žijícího primáta všech dob.

Rozmnožuje se?
Právě on se svou visáží nejvíce blíží filmovému King Kongovi. Někteří kryptozoologové (odborníci na zvířata, jejichž existence není potvrzena–pozn. red.) tvrdí, že ve skutečnosti neexistují dostatečné důkazy o tom, že Gigantopithecus blacki vymřel.
Údajně je tedy možné, že stále přežívá a rozmnožuje se! Je něco takového možné? Můžeme ho někdy spatřit na vlastní oči?