4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Klatovská madona: Svatý obrázek české rodiny roní krev
Klatovská madona: Svatý obrázek české rodiny roní krev
od 27.6.2022
1.9tis
Vynášení Madony z klatovského kostela, foto ABC2 / Creative Commons / Volné dílo
183
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Kopie zázračného obrazu z italského města Re začíná v chalupě chudého klatovského krejčího ronit tekutinu podobnou krvi. Madona je poté střežena v místním kostele, kde před zraky velkého množství svědků opakovaně otevírá a zavírá oči. Podle církve je obraz zázračný.

Vynášení Madony z klatovského kostela, foto ABC2 / Creative Commons / Volné dílo Kostel Narození Panny Marie, kde je obraz umístěn, foto Art Jarka / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Vědci z obrazu získali vzorky DNA několika osob, foto Pixabay

Freska Panny Marie s Ježíšem v náruči si pro italského opilce připraví perné chvilky.

Poté, co Jan Zukkone rozčílený a notně posilněný alkoholem vrhne kamenem proti obrazu, přičemž Marii trefí do čela, začne z poškozeného místa vytékat rudá tekutina, pravděpodobně krev.

reklama

Zukkone si okamžitě uvědomí, co provedl, padne na kolena a prosí o odpuštění. Ale freska krvácí dál. Tato příhoda se odehrává 29. dubna 1494 v severoitalském městě Re.

Krvácení obrazu trvá 18 dnů, během nichž se do města začnou sjíždět davy věřících, toužící se o zázraku přesvědčit na vlastní oči. Skutečně obraz krvácí? A je to pravá krev?

Kostel Narození Panny Marie, kde je obraz umístěn, foto Art Jarka / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Kostel Narození Panny Marie, kde je obraz umístěn, foto Art Jarka / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PANNA  MARIE PŘICHÁZÍ DO ČECH

K fresce se od té doby přistupuje téměř s posvátnou úctou. Následně je vyhotoveno také několik kopií tohoto obrazu, které se vydávají na pouť do světa. Jedna z nich dorazí také do Čech, kam ji v roce 1650 přiveze kominík Bartoloměj Rizzolti z italského Re.

reklama

O několik let později madona zdobí chudou chalupu klatovského krejčího Ondřeje Hiršpergera, kde v neděli 8. července 1685 začíná ronit krev také.

Na čele Matky Boží se podle výpovědi Hiršpergera během jeho modlitby objeví maličká krůpěj o velikosti špendlíkové hlavičky. Ta se postupně zvětšuje a za okamžik se objevuje další!

Krejčí obraz popadne a spěchá s ním do blízkého děkanského kostela Narození Panny Marie.

Zde je obraz nepřetržitě hlídán a přestože s ním nikdo nemůže manipulovat, objevují se v místech, ze kterých krvácela také původní madona po zásahu kamenem, nové a nové krůpěje krvavě rudé tekutiny. Co tento jev způsobuje?

OBRAZ ZAMRKAL

Nejprve jsou k úkazu povoláni významní hodnostáři, mezi nimiž je například doktor teologie Jan Vojtěch Štodlar, císařský rychtář Jan Filip Hoch z Hochu a převor kláštera dominikánů P. Hyacint Hlavička.

reklama

Muži k celé věci přistupují s chladnou opatrností. Obraz postaví do světla na oltář a dbají na to, aby byl stále střežen a pozorován. Veřejnost, které je umožněno přijít se na obraz podívat, se rozdělí na dva tábory.

Jedni jsou skeptičtí a věří, že jde o podvod. Druzí ovšem prohlašují, že na vlastní oči pozorovali, jak se na obraze z ničeho nic začínají tvořit kapky krve. Na radnici jsou povoláni veškeří svědkové této události, kteří o ní podávají místopřísežné hlášení.

Celá záhada nabere na obrátkách 12 dnů od začátku krvácení. Toho dne se v kostele sejde velké množství lidí, kteří v jednu chvíli pozorují, jak Marie na obrazu opakovaně otevírá a zavírá oči!

„Jedni s strachem a bázní na to patříce, druhý s podivením a bázní, třetí s radostí a pláčem, čehož jak živi neviděli spatřili, v Kostele hlasitě křičeli, a se modlili,“ uvádí dobový spis. Několik svědků také raději vzalo nohy na ramena! Copak snad obraz Bohorodičky ožívá?

Vědci z obrazu získali vzorky DNA několika osob, foto Pixabay
Vědci z obrazu získali vzorky DNA několika osob, foto Pixabay

JE TO LIDSKÁ KREV?

Pražský arcibiskup v reakci na tyto události vysílá do Klatov speciální komisi, která má věc prověřit. Ta se nakonec vrací s tím, že nepřišla na žádný způsob, jak by mohl být daný úkaz zfalšován a bez pochybností označuje obraz za zázračný.

Obraz nakonec zůstává v kostele, kde je k vidění dodnes. Na čele madony jsou stále patrné tmavé skvrny. V roce 1985 se pozornost učenců k obrazu vrací.

Primář klatovské hematologie doktor Josef Časta odebírá vzorky domnělé krve a provádí rozbor, při němž dochází k závěru, že se skutečně jedná o lidskou krev skupiny AB! Kde se na obrazu vzala?

Poněkud skeptičtější jsou experti kriminalistiky, kteří obraz zkoumají v roce 2006. Ti sice z obrazu skutečně získají vzorky DNA několika osob, ale nenajdou ani stopy po krvi.

Navíc se na obraz DNA mohla dostat vnější kontaminací, kdy se například obrazu někdo dotknul nebo jej políbil. Jak to tedy s krví na čele Marie bylo?

Někteří badatelé upozorňují na možnost, že obraz mohl být v minulosti přelakován a krev může zůstávat skryta pod průzračným nátěrem.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 2.2tis
Mohou být některá náboženská zjevení tak konkrétní, aby nás varovala před nadcházejícími událostmi? Italka jménem Gisella Cardia tvrdí, že ano! V italském městečku Trevignano Romano se každý měsíc scházejí věřící, aby si prostřednictvím vizionářky Giselly Cardie vyslechly vzkazy od samotné Panny Marie. Ačkoliv se zde údajně zázraky odehrávají již od roku
od 26.11.2022 1.5tis
Dvanácté století nebylo v našich zeměpisných šířkách žádnou idylou. Německý král Lothar III. táhl s vojskem do Čech. Kníže Soběslav I. se rozhodl povolat na pomoc „nejtěžší kalibr“, který měl k dispozici. Jednalo se o posvátné relikvie patronů české země. Pomohou? Za posvátné české relikvie s magickou mocí jsou považovány kopí sv. Václava a prapore
od 24.11.2022 3.6tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název
od 21.11.2022 2.8tis
Úvahy o tom, že kromě našeho světa, tak jak jej známe, existuje jeden další nebo několik alternativních světů, existují možná od nepaměti. Tato problematika je častým námětem řady dobrodružných literárních či filmových děl. A tak v nich nechybí případy náhodného či záměrného přestupu člověka mezi těmito světy či jejich dimenzemi. BRÁNA BOHŮ PERUÁNSKÝCH IND
od 18.11.2022 2.8tis
Jako černí nositelé smůly jsou proto havrani a krkavci lidmi často zavrhováni. Je to trochu nezasloužené postavení, ale na druhou stranu se o černých ptácích také traduje, že jsou převaděči zemřelých na onen svět…     Ptáci jako havrani, krkavci či vrány se vyznačují značnou dávkou inteligence a vynalézavosti, což je mezi zástupci ptačí ří