18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Neobjasněné události
Kniha Kdo chytá v žitě: Spouští v lidech vražedné šílenství?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 27.12.2021
3.3tis
Obálka prvního vydání knihy Kdo chytá v žitě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
336
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Kdo chytá v žitě vychází poprvé v roce 1951 a nedlouho poté získává status „Bible teenagerovského vzdoru“. Spousta mladých lidí se ztotožňuje s jejím samotářským hlavním hrdinou, protože sami moc dobře vědí, jaké je být nepochopený, a mají pocit, že je na tom konečně někdo stejně jako oni…

Obálka prvního vydání knihy Kdo chytá v žitě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Měl u sebe knihu Kdo chytá v žitě i Lee Harvey Oswald? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Sidney Gottlieb, ředitel projektu MKUltra. FOTO: Rzfrie / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Mládež sdílí jeho nesmlouvavý pohled na přetvářku a namyšlenost rodičů, učitelů, autorit. A tak všeobecné znepokojení nad tímto stavem vede v 50.–80. letech k zákazu knihy na stovkách amerických škol. Knihovny ji dokonce odmítají půjčovat nezletilým.

A spojení s nejznámějšími atentátníky dílu reputaci nijak nezlepšuje. Údajně jej nachází mezi hrstkou literatury, kterou vlastní Lee Harvey Oswald (1939–1963), oficiálně označovaný jako vrah prezidenta Johna F.

Kennedyho (1917–1963), kde leží v poličce mimo jiné vedle Mein Kämpf od Adolfa Hitlera (1889–1945) a Kapitálu od komunistické modly Karla Marxe (1818–1883).

Že jde o knihy, které ovlivnily myšlení strůjců mnoha hrůz a utrpení 20. století, není třeba připomínat. Proč se Salinger dostal zrovna do takové společnosti, čím Oswalda přilákal?

Měl u sebe knihu Kdo chytá v žitě i Lee Harvey Oswald? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Další atentátníci, další otazníky

Stejné vydání Kdo chytá v žitě, jako má u sebe Mark David Chapman (*1955), když zabije Johna Lennona (1940–1980) zabavuje o pár měsíců později policie na stolku v hotelovém pokoji dalšího pomateného atentátníka, Johna Hickleyho jr. (*1955) Ten se 30.

března 1981 neúspěšně pokouší zastřelit tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana (1911–2004).

A to stále není vše. Robert John Bardo (*1970) je zcela posedlý půvabnou herečkou Rebeccou Schaeffer (1967–1989). Jenže zrovna viděl film, kde má milostnou scénu, a to ho přivádí k zuřivosti. Tou dobou už ji tři roky pravidelně sleduje, takže ví, kde bydlí.

Dne 18. července 1989 k ní přichází, zvoní na dveře a po jejich otevření nic netušící mladé ženě vpálí kulku přímo do hrudi. Ve volné ruce při tom drží Kdo chytá v žitě. Knihu při odchodu nechává pohozenou u místa činu.

Tolik tragických okolností spojených s jediným literárním výtvorem nedává spát příznivcům konspiračních teorií. Co když se v knize nachází nějaký zašifrovaný povel, který vražedné chutě probouzí?

Proč Chapman, Hickley ani Bardo nekladou při zatýkání žádný odpor?

Sidney Gottlieb, ředitel projektu MKUltra. FOTO: Rzfrie / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Nechvalně proslulý projekt MKUltra

Pokud jste Kdo chytá v žitě nečetli, vězte, že to není žádná příručka pro budoucí atentátníky. Naopak, v tom příběhu je více opravdového soucitu než v řadě jiných knih dohromady. A tak se ke slovu dostává utajovaný projekt CIA probíhající mezi lety 1953–1973, zvaný MKUltra.

V jeho rámci provádí tajné služby více než 20 let pokusy o manipulaci s lidskou myslí. LSD a jiné drogy, hypnóza, kombinace náhodných slov a čísel fungujících jako spouštěče ke splnění příkazu, různé formy deprivací, zneužívání a mučení.

To vše je povoleno. Cíl zní jasně: kontrolovat živé organismy, přinutit je buď plnit pokyny, nebo, v případě zajatých sovětských nepřátel, vyzradit tajemství. Projekt byl později ukončen a podle všeho skončil neúspěchem.

„Lidi můžete mučením přinutit říct cokoliv, ale žádná věda vám nezaručí, že budou mluvit pravdu. Všechny pokusy selhaly, subjekty buď z nějakého důvodu odmítaly poslušnost, nebo byly katatoničtí, ztrácely paměť.

Dokázali jsme vytvořit jedince s vymytým mozkem, ale nepoužitelné pro plnění jakýchkoliv úkolů,“ tvrdil nejmenovaný veterán projektu MKUltra v knize Pátrání po Mandžuském kandidátovi z roku 1979 od amerického autora Johna D. Markse (*1943).

Ta vychází z 16 000 stran tajných dokumentů a popisuje aktivity CIA během Studené války (zhruba 1947–1991). Mohlo mezi nimi být i vložení zakódovaného povelu k vraždě do jedné velmi populární novely? Kdo chytá v žitě se dodnes prodalo přes 65 milionů, je to 16.

největší knižní bestseller v historii. A to je zároveň i poslední záhada: J. D. Salinger už nikdy žádnou další knihu nevydal a žil v ústraní až do své smrti v roce 2010.

Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.1.2022 197
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]
od Michaela Holubová 13.1.2022 3.4tis
Talentovaná herečka, která je velmi trefně nazývána „Marilyn Monroe“ francouzského filmu, umírá v nedožitých 47 letech. Přes její slávu a bohatství má však Martine Carol osobní život plný zmatků a neklidu…     Pomyslná horská dráha života nešťastné Carol zahrnuje pokus o sebevraždu, zneužívání drog a také čtyři sňatky. V profesním životě se jí nejprve […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 2.9tis
Jaroslav Štencl bydlel v přízemí dnes už zbouraného domu v Rolnické ulici v Opavě, kde žil spolu s rodiči, o patro výš bydlela jeho sestra s rodinou. Štencl ji často navštěvoval, když potřebovala pohlídat děti. „Téměř vždy nás ale vzbudil hluk, který přicházel stropem z půdního prostoru. Znělo to, jako když se po podlaze válí […]