Skip to content

Kočka: Tajemný přítel na hranici světů: Díl 1.

Za dobu, co kočka kráčí s člověkem po stejné cestě, zažila bezmeznou úctu, nenávist i pronásledování. Je to zvláštní zvíře obklopené tajemstvím, které si nás dokáže zcela podmanit, ale přesto si stále zachovává svou osobnost.

Mystická podstata koček po celá staletí přisuzuje těmto tvorům magické schopnosti a spojuje je s okultismem. Co tajemného v sobě kočky vlastně skrývají? Dokážou vidět duchy a auru, nebo dokonce léčit?

Kočky jsou s tajemnem spojovány již celá staletí. Foto: youngtimes.com

V tmavnoucím šeru večera leskle svítí do ticha pár velkých zelených očí. Vyzařuje z nich podivné mystično, jaké je ze zvířat blízkých člověku vlastní jedině kočce. Ač tato šelma žije s člověkem již po celá staletí, v jejích žilách stále koluje divoce svobodná krev.

Kočka je spojována s tajemnem, nadpřirozenem a říká se o ní, že žije na hranici světů. Možná proto nás tato pružná šelma tolik vábí.

Ve starověkém Egyptě měly kočky významné postavení. Foto: aaha.org
HÁJENÍ POSLOVÉ BOHŮ

Kočky člověka odedávna fascinují a jsou považovány za výjimečná stvoření. Zvláštní tajemno, jež je obklopuje, je ideální živnou půdou pro legendy o výjimečných schopnostech těchto zvířat. Historie soužití člověka s kočkou je velmi bouřlivá.

Některé kultury ji uctívají téměř jako božstvo, jiné ji nenávidí coby zosobnění samotného ďábla. Starověcí Egypťané před 5000 lety chovají kočky v takové vážnosti, že je dokonce mumifikují stejně jako lidi.

Za zmínku stojí i fakt, že se s těmito mumiemi živě obchodovalo jako s magickými předměty obdařenými kouzelnou mocí! Když kočka odešla na věčnost, její majitelé vykonávali podobné smuteční rituály jako v případě úmrtí člena rodiny.

Egypťané věřili, že kočky jsou posvátnými průvodci nejvyššího boha Slunce a ztělesněním bohyně plodnosti Bastet. Jako stvoření blízká bohům mají kočky podle egyptské víry schopnost napomoci plnění tajných přání.

Obyvatelé faraonovy říše tak šeptali své tužby do ucha kočce a doufali, že se za ně předoucí posel přimluví u všemocných bohů. Asi nejpřesvědčivějším důkazem egyptské úcty k těmto vznešeným šelmám je fakt, že za zabití kočky v Egyptě hrozila až poprava!

V dobách honu na čarodějnice bývají upalovány i kočky. Foto: witcheslore.com
ĎÁBEL S MĚKKÝMI TLAPKAMI

V Evropě se ale kočky ani zdaleka netěšily tak pěknému zacházení jako v daleké severní Africe. S postupující christianizací se jim ve středověku na starém kontinentu začalo dělat pěkně horko. A to doslova.

Hbitá šelma totiž dostává osudovou nálepku přisluhovače temnoty a zpodobnění ďábla. Z čeho tato představa vyšla, dodnes není zcela jasné, každopádně ale kočkám toto stigma zůstalo hodně dlouho. V dobách honu na čarodějnice jsou dokonce upalovány, protože se věří, že kněžky zla jsou schopny brát na sebe kočičí podobu.

Kočky mají být tradičními společnicemi čarodějnic a obdivovatelů okultismu. Souvisí tato skutečnost nějak s výše uvedenou představou čarodějnice převtělené do kočky? V temných časech inkvizice se také traduje, že Satan přichází na zem v podobě černé kočky a vtírá se tak lstivě do přízně lidí.

Proč tato malá chlupatá šelma tolik víří naši představivost? Je to jen její svéráznou osobností, která je pro člověka tak přitažlivá a dráždivá, nebo kočky skutečně disponují nějakou zvláštní mocí, kterou nechápeme, ale jež na nás působí?

Jitka Krulcová

Foto: boredpanda.com, youngtimes.com, aaha.org, witcheslore.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články