reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Kočka: Tajemný přítel na hranici světů: Díl 1.
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 27.11.2020
3.5tis
Dohlédnou kočky až za hranice našeho světa? Foto: boredpanda.com
200
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Za dobu, co kočka kráčí s člověkem po stejné cestě, zažila bezmeznou úctu, nenávist i pronásledování. Je to zvláštní zvíře obklopené tajemstvím, které si nás dokáže zcela podmanit, ale přesto si stále zachovává svou osobnost.

Mystická podstata koček po celá staletí přisuzuje těmto tvorům magické schopnosti a spojuje je s okultismem. Co tajemného v sobě kočky vlastně skrývají? Dokážou vidět duchy a auru, nebo dokonce léčit?

Dohlédnou kočky až za hranice našeho světa? Foto: boredpanda.com Kočky jsou s tajemnem spojovány již celá staletí. Foto: youngtimes.com Ve starověkém Egyptě měly kočky významné postavení. Foto: aaha.org V dobách honu na čarodějnice bývají upalovány i kočky. Foto: witcheslore.com
Kočky jsou s tajemnem spojovány již celá staletí. Foto: youngtimes.com

V tmavnoucím šeru večera leskle svítí do ticha pár velkých zelených očí. Vyzařuje z nich podivné mystično, jaké je ze zvířat blízkých člověku vlastní jedině kočce. Ač tato šelma žije s člověkem již po celá staletí, v jejích žilách stále koluje divoce svobodná krev.

Kočka je spojována s tajemnem, nadpřirozenem a říká se o ní, že žije na hranici světů. Možná proto nás tato pružná šelma tolik vábí.

Ve starověkém Egyptě měly kočky významné postavení. Foto: aaha.org

HÁJENÍ POSLOVÉ BOHŮ

Kočky člověka odedávna fascinují a jsou považovány za výjimečná stvoření. Zvláštní tajemno, jež je obklopuje, je ideální živnou půdou pro legendy o výjimečných schopnostech těchto zvířat. Historie soužití člověka s kočkou je velmi bouřlivá.

Některé kultury ji uctívají téměř jako božstvo, jiné ji nenávidí coby zosobnění samotného ďábla. Starověcí Egypťané před 5000 lety chovají kočky v takové vážnosti, že je dokonce mumifikují stejně jako lidi.

Za zmínku stojí i fakt, že se s těmito mumiemi živě obchodovalo jako s magickými předměty obdařenými kouzelnou mocí! Když kočka odešla na věčnost, její majitelé vykonávali podobné smuteční rituály jako v případě úmrtí člena rodiny.

Egypťané věřili, že kočky jsou posvátnými průvodci nejvyššího boha Slunce a ztělesněním bohyně plodnosti Bastet. Jako stvoření blízká bohům mají kočky podle egyptské víry schopnost napomoci plnění tajných přání.

Obyvatelé faraonovy říše tak šeptali své tužby do ucha kočce a doufali, že se za ně předoucí posel přimluví u všemocných bohů. Asi nejpřesvědčivějším důkazem egyptské úcty k těmto vznešeným šelmám je fakt, že za zabití kočky v Egyptě hrozila až poprava!

V dobách honu na čarodějnice bývají upalovány i kočky. Foto: witcheslore.com

ĎÁBEL S MĚKKÝMI TLAPKAMI

V Evropě se ale kočky ani zdaleka netěšily tak pěknému zacházení jako v daleké severní Africe. S postupující christianizací se jim ve středověku na starém kontinentu začalo dělat pěkně horko. A to doslova.

Hbitá šelma totiž dostává osudovou nálepku přisluhovače temnoty a zpodobnění ďábla. Z čeho tato představa vyšla, dodnes není zcela jasné, každopádně ale kočkám toto stigma zůstalo hodně dlouho. V dobách honu na čarodějnice jsou dokonce upalovány, protože se věří, že kněžky zla jsou schopny brát na sebe kočičí podobu.

Kočky mají být tradičními společnicemi čarodějnic a obdivovatelů okultismu. Souvisí tato skutečnost nějak s výše uvedenou představou čarodějnice převtělené do kočky? V temných časech inkvizice se také traduje, že Satan přichází na zem v podobě černé kočky a vtírá se tak lstivě do přízně lidí.

Proč tato malá chlupatá šelma tolik víří naši představivost? Je to jen její svéráznou osobností, která je pro člověka tak přitažlivá a dráždivá, nebo kočky skutečně disponují nějakou zvláštní mocí, kterou nechápeme, ale jež na nás působí?

Jitka Krulcová

Foto: boredpanda.com, youngtimes.com, aaha.org, witcheslore.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 4.7.2022 627
Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala popsat americká filmová herečka, zpěvačka a modelka Marilyn Monroe (vl. jm. Norma Jeane Mortenson, 1926–1962). Její osud je totiž nejen plný úspěchu a bohatství, ale také podivných situací. A to včetně posledních okamžiků jejího života.   Dne 5. srpna roku 1962 celý svět obletí šokující zpráva, že […]
od Jiří Nechanický 3.7.2022 1.8tis
Když se na obloze v roce 1996 objeví Hale-Boppova kometa, mnozí se nad tím ani nepozastaví. Od roku 1910 se lidé přece jenom trošku poučili. Klid ovšem trvá jen do okamžiku, kdy amatérský astronom Chuck Shramek zavolá do pořadu Coast to coast AM rádia Premiere Networks a sdělí, že ve stínu komety letí objekt podobný kouli s prstencem! Co […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 1.1tis
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 3.3tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.3tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]