reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Náboženství a okultismus
Kočka: Tajemný přítel na hranici světů: Díl 2.
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 4.12.2020
4.0tis
Kočka, tvor magický a záhadný. Foto: aminoapps.com
138
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Za dobu, co kočka kráčí s člověkem po stejné cestě, zažila bezmeznou úctu, nenávist i pronásledování. Je to zvláštní zvíře obklopené tajemstvím, které si nás dokáže zcela podmanit, ale přesto si stále zachovává svou osobnost.

Mystická podstata koček po celá staletí přisuzuje těmto tvorům magické schopnosti a spojuje je s okultismem. Co tajemného v sobě kočky vlastně skrývají? Dokážou vidět duchy a auru, nebo dokonce léčit?

Kočka, tvor magický a záhadný. Foto: aminoapps.com Kočky nás svou tajemností překvapují už dlouhá staletí. Foto: learnreligions.com Roli hrají i při různých magických rituálech. Foto: llewellyn.com Vnímá toho kočka mnohem víc než člověk? Foto: julianachen.net
Kočky nás svou tajemností překvapují už dlouhá staletí. Foto: learnreligions.com

V tmavnoucím šeru večera leskle svítí do ticha pár velkých zelených očí. Vyzařuje z nich podivné mystično, jaké je ze zvířat blízkých člověku vlastní jedině kočce. Ač tato šelma žije s člověkem již po celá staletí, v jejích žilách stále koluje divoce svobodná krev.

Kočka je spojována s tajemnem, nadpřirozenem a říká se o ní, že žije na hranici světů. Možná proto nás tato pružná šelma tolik vábí

Roli hrají i při různých magických rituálech. Foto: llewellyn.com

POHLED ZA HRANICE NAŠEHO SVĚTA

Říká se, že kočky jsou mimořádně senzitivní k vnímání různých paranormalit a jevů za hranicí našeho chápání. Známá je teorie o speciálních schopnostech koček uzřít nehmotné bytosti ze záhrobí, tedy duchy.

Důkazem mají být mnohdy mrazivé okamžiky, kdy kočka strnule zírá do prázdna a přitom pohybuje očima, jako by něco sledovala. Skutečně v tu chvíli vidí něco, co my nejsme schopni vnímat, nebo si jen špatně vykládáme nepochopené zvířecí chování?

Podle další z domněnek kočky vidí také auru člověka – jakýsi barevný energetický obal, který má obklopovat každý živý organismus. To má být údajně důvodem častých kočičích pohledů těsně nad naši hlavu. Tam se prý totiž aura mění nejintenzivněji a zvíře takovou změnu pozoruje.

Jak ale vůbec lidé došli k domněnce, že právě kočky jsou spojené se světem nadpřirozena? Jak to tak vypadá, bereme je tak již od pradávna. Kočky hrají významnou roli v některých starých magických rituálech.

Jejich úkolem má být nejčastěji umocňovat žádanou energii a varovat před případným zlem. Používají se ale i přímo části kočičího těla nebo krev jako přísada do různých dávných lektvarů a odvarů. Takto kruté techniky už však náležejí černé magii nebo krajnímu okultismu.

Kočky souvisí také s věštěním. Starobylá metoda zvaná felidomantie se zabývá předpovídáním budoucnosti z chování koček. Nejde však o žádné vážné věštby, ale spíše o lidové prorokování běžných záležitostí. Pokud si například kočka kýchne nebo ulehne zády ke krbu, má prý přijít déšť.

Vnímá toho kočka mnohem víc než člověk? Foto: julianachen.net

SMYSL PRO ENERGII

Kočka údajně vyhledává v jakémkoliv prostoru k odpočinku místa, kde se kříží protichůdné energie. Říká se proto, že kam si chodí lehnout kočka, když u ní není člověk, tam bychom neměli příliš setrvávat.

Na lidi, ale třeba i psy, totiž tyto střety různých sil nepůsobí dobře, kdežto kočka údajně dokáže přeměnit nestálou a rozpolcenou či negativní energii ve svůj prospěch a zároveň před ní tímto způsobem ochránit svého majitele.

Dokáže prý být ale i dobrým indikátorem blížící se hádky. Vycítí prý totiž nehmatatelné napětí provázející blížící se spor ještě před jeho propuknutím. Může se v takovém případě někam tiše schovat nebo z ničeho nic odejít z místnosti.

Neskrývá se však za touto na první pohled abnormální schopností jen čistá a poněkud prozaická chemie? Je známo, že kočka má úžasně vyvinutý čich, a cítí tedy i drobné změny pachu, který člověk v závislosti na svém aktuálním stavu a rozpoložení produkuje.

Když jsme podráždění a ve špatné náladě, pochody uvnitř těla rychle ovlivní i náš tělesný pach. Spočívá právě v tom onen záhadný kočičí trik, nebo jde opravdu o něco mnohem tajemnějšího?

Jitka Krulcová

Foto: aminoapps.com, llewellyn.com, julianachen.net, learnreligions.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.10.2022 2.9tis
Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné přízraky, kterým říkají podle původního aztéckého názvu chaneque. Tito démoni prý dokážou člověka posednout a na několik dní ho unést. Místní se jich v některých případech obávají dodnes. Obchází skutečně tato mýtická stvoření mexickou džunglí? JEN JEDNI Z MNOHA V jazyce náhuatl chaneque znamená „ti, kdo obývají nebezpečná […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 2.8tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.9tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 3.1tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.3tis
Na rozdíl od jiných vědců se nestaví skepticky k posmrtnému životu, naopak projevuje silný zájem o spiritismus a několikrát se kladně vyjádří k myšlence možné komunikace se záhrobím. Dokonce prý usiloval o stvoření aparátu, pomocí kterého bude možné s mrtvými promlouvat. Podařilo se mu to? Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) je znám především […]