3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Kolem Země proletí obří asteroid
Kolem Země proletí obří asteroid
od 17.1.2022
3.0tis
Více než kilometrový asteroid mine Zemi v bezpečné vzdálenosti, foto Pixabay
314
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Asteroid o velikosti přes jeden kilometr bezpečně proletí kolem Země a vrátí se za dalších 83 let. Objekt spadá do kategorie potenciálně nebezpečných asteroidů, které by se jednou mohly srazit ze Zemí.

Zatím nejblíže se však dostal na vzdálenost 1.1 milionu kilometrů.

Více než kilometrový asteroid mine Zemi v bezpečné vzdálenosti, foto Pixabay Oběžná dráha asteroidu (7482) 1994 PC1 , foto Tomruen / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Model asteroidu. Foto: Creative commons/NASA/Volné dílo

Nový filmový hit K zemi hleď! (originální název Don’t Look Up, pozn. red.) v humorném duchu vykresluje scénář, v němž se k Zemi nezadržitelně řítí kometa, která má způsobit katastrofu apokalyptických rozměrů.

reklama

Fakt, že podobná potenciálně nebezpečná vesmírná tělesa neexistují pouze na filmovém plátně, ale i ve skutečnosti, připomíná asteroid s označením (7482) 1994 PC1, který v blízkosti Země prosviští v úterý 18. ledna 2022 krátce před jedenáctou hodinou večerní.

Oběžná dráha asteroidu (7482) 1994 PC1 , foto Tomruen / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Oběžná dráha asteroidu (7482) 1994 PC1 , foto Tomruen / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ZATÍM BEZPEČNÝ

Přestože asteroid kolem planety proletí ve vzdálenosti asi pětkrát větší, než je vzdálenost Měsíce a Země, řadí se stále mezi blízkozemský potenciálně nebezpečné objekty.

reklama

Je asi 1.1 kilometru široký a jeho kolize se Zemí by mohla ukončit život na planetě, jak ho známe nyní. „Poslední těsné přiblížení se odehrálo před 89 lety 17. ledna 1933 na o něco menší (ale stále velmi bezpečnou) vzdálenost 1,1 milionu kilometrů.

Další přiblížení na podobnou vzdálenost od Země se očekává 18. ledna 2105,“ informuje server Science Alert.

Další blízký průlet tedy lze očekávat za 83 let, což znamená, že si s (7482) 1994 PC1 zase chvíli nemusíme lámat hlavu. Podobných potenciálních hrozeb však astronomové evidují celou řadu a není pochyb o tom, že jednou kolize se Zemí bude hrozbou zcela reálnou. Otázkou tedy není zda, ale kdy.

TEST JIŽ LETOS V ZÁŘÍ

Odborníci proto spojili své síly ve snaze otestovat schopnost pozemských technologií možné ničivé srážce s vesmírným tělesem předejít a zrodila se mise DART. „DART je vůbec první mise, která se věnuje zkoumání a demonstraci jedné z metod vychýlení asteroidu změnou jeho pohybu v prostoru prostřednictvím kinetického nárazu,“ říká k misi agentura NASA, jejíž kosmická loď má úmyslně narazit do asteroidu ve snaze změnit jeho trajektorii letos v září.

reklama

Cílem tohoto nákladného testu je Dimorphos, malý měsíc obíhající blízkozemský asteroid Didymos. Dimorphos je ale poměrně malé těleso, v průměru měří asi 170 metrů.

Bude podobná metoda fungovat i na asteroid o velikosti přesahující jeden kilometr, nebo musí vědci najít jiný způsob, jak jej z potenciálně nebezpečné trasy vychýlit?

Model asteroidu Didymos a jeho měsíce Dimorphos, foto NASA/Naidu / Creative Commons / Volné dílo
Model asteroidu Didymos a jeho měsíce Dimorphos, foto NASA/Naidu / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.5tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap