U svatých relikvií se nezřídka stává, že je uctíváno hned několik předmětů, i když ve skutečnosti může být pravý jen jeden. Můžeme se tak setkat se svatými, kteří by v případě pravosti všech uctívaných relikvií byli třeba trojnozí.
Tento fenomén se nevyhnul ani hřebům, jimiž byl ukřižován Ježíš Kristus.
Podle Bible by k jeho ukřižování měly být použity tři hřeby – jeden na každou ruku a jeden společný na obě nohy. Dva takové hřeby, jež jsou uctívány jako pravé, jsou uloženy v Relikviáři svatého Kříže v depozitáři Broumovského kláštera na Královéhradecku.
Jiný údajně pravý hřeb z Kristova kříže je součástí svatovítského pokladu.
V tomto případě je se vší úctou zasazen ve zlatě. Další dva domněle autentické hřeby z Kristova ukřižování objevil v roce 2011 v Jeruzalémě kanadský investigativní filmař Simcha Jacobovici v údajném hrobě židovského velekněze Kaifáše (působil 18–36 n. l.).
To už ale máme minimálně pět kusů hřebů z Kristova ukřižování, a to stále není vše!
TŘEBA NEZBYL ANI JEDEN…
Šestý „pravý“ hřeb má být vložen přímo v kopí osudu vystaveném ve Vídni, sedmý hřeb uctívají v kostele Svatého Kříže Jeruzalémského v Římě, další má být v pokladnici katedrály v německém Trieru, a ani zde výčet nekončí.
Které z hřebů, jimiž měl být ukřižován Ježíš, jsou tedy pravé? Možná bychom se ale měli spíš ptát, zda vůbec některé. Je totiž docela dobře možné, že ty skutečné jsou dávno ztraceny.