27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Prokletý diamant Brahmovo oko: Majitelé šperku umírají po pádu z výšky!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 4.4.2022
2.7tis
Majitele diamantu čeká hrozivá smrt, foto Pixabay
288
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Diamanty jsou mezi prokletými objekty častým jevem, jako by snad za jejich krásu lidé museli platit tím nejcennějším, co mají. Black Orlov je jedním z oněch smrtících drahokamů. S sebou prý nese kletbu, kvůli které jeho majitelé umírají všichni stejnou smrtí.

Majitele diamantu čeká hrozivá smrt, foto Pixabay Prokletý diamant, foto GemSelect.com / Creative Commons / Fair use Hinduistický bůh Brahma, foto Walters Art Museum / Creative Commons / Volné dílo

Black Orlov, známý také jako Brahmovo oko, je 67,5 karátový, tedy 13,5 gram vážící, temně zbarvený diamant. Je to už jen zlomek jeho původních rozměrů. Ještě než se do něj zakousla bruska klenotníků, vážil pozoruhodných 39 gramů.

I tak je ale stále sedmým největším diamantem na světě. Vysoko si stojí také na žebříčku smrtelnosti, životem totiž zaplatili nejméně tři jeho předchozí majitelé. Všichni tři navíc zemřeli stejnou smrtí – po pádu z výšky.

Někdy jde o sebevraždu, jindy prý o nešťastnou nehodu, úmrtí jsou si ale podobná jako vejce vejci. Lze tak jen těžko uvěřit tomu, že by šlo jen o podivnou souhru náhod. Mrazivou atmosféru kolem šperku jen prohlubuje jeho nezvyklá barva, která jako by zrcadlila jeho temnou minulost.

Jeho hluboká kovově šedá barva se lidskému oku jeví spíše jeho černá a v člověku může za krátkou chvíli vyvolat silně depresivní pocity. Současný majitel má diamant v držení od roku 2004, schyluje se k další tragédii, nebo byla kletba zlomena?

PROKLETÍ ZA KRÁDEŽ

Legenda praví, že ještě v 19. století byl diamant okem v soše Brahmy, hinduistického boha stvoření, která stála ve svatyni v jihoindickém městě Pondicherry. Odsud pochází jedno ze jmen drahokamu. Když se v chrámu zastavil jistý potulný mnich, půvabu Brahmova oka neodolal a diamant ukradl.

Věří se, že právě tím na diamant svolal smrtící kletbu, která stihne budoucí majitele diamantu. Jaký osud potkal nenechavého mnicha, nikdo neví, známo je jen tolik, že si diamant v roce 1932 našel cestu do Spojených států, kam jej přivezl obchodník s drahokamy jménem J.

W. Paris. Jeho hledání kupce bylo úspěšné, ovšem o sám se šťastného konce nedočkal. Krátce po prodeji diamantu totiž Paris vystoupá na vrchol mrakodrapu Manhattanu v srdci 5. Avenue, odkud skočí dolů.

Tím se stává první známou obětí kletby Brahmova oka. Paris po sobě nechává dva dopisy na rozloučenou, jeden adresoval své ženě a druhý kolegovi klenotníkovi, ale žádné podrobnosti týkající se jejich obsahu nebyly nikdy zveřejněny.

Co ho k činu dohnalo? Proslýchá se, že to byla extrémní úzkost vyvolaná potížemi při obchodech.

Prokletý diamant, foto GemSelect.com / Creative Commons / Fair use

PODAŘILO SE KLETBU ROZBÍT?

O pár let později, to už má diamant ve vlastnictví ruská princezna Nadia Vyegin-Orlov, přichází další oběť. Princezna dlouhodobě žije v Římě, kam uprchla v roce 1917 před revolucí v její vlasti.

Dne 2. prosince 1947 princezna skočí ze střechy budovy v centru Říma. O její smrti je toho známo jen málo, byla ale uzavřena jako sebevražda. Diamant se po smrti ženy stává majetkem rodinné přítelkyně Leonily Viktorovny-Bariatinské, která o měsíc později za nejasných okolností vypadne z okna a zemře.

Mohou být tak podobná úmrtí majitelů jen náhodná? Obchodník s drahými kameny Charles F. Wilson, který Brahmovo oko získává poté, nenechává nic náhodě a raději ho rozřeže na menší kousky v naději, že se tím kletba oslabí, či ideálně zcela zničí. Setká se jeho úsilí s úspěchem?

NOVÝ VLASTNÍK SE NEBOJÍ

V roce 2004 se stává majitelem největší opracované části diamantu další obchodník s drahokamy Američan Dennis Petimezas. Ten si se smrtící kletbou hlavu neláme. Věří totiž, že byla skutečně zrušena.

„V polovině 20. století média pokřtili Black Orlov na drahokam smrti. Ale já jsem nikdy nebyl nervózní ohledně jeho vlastnictví. Strávil jsem rok zjišťování všeho ohledně dramatické historie kamene a jsem si celkem jistý, že byla kletba zlomena,“ říká. Bude další obětí na seznamu, nebo skutečně není důvod k obavám?

Hinduistický bůh Brahma, foto Walters Art Museum / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 549
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.1tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.1tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.5tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]