25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Neobjasněné události
Prokletý diamant Brahmovo oko: Majitelé šperku umírají po pádu z výšky!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 4.4.2022
2.7tis
Majitele diamantu čeká hrozivá smrt, foto Pixabay
288
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Diamanty jsou mezi prokletými objekty častým jevem, jako by snad za jejich krásu lidé museli platit tím nejcennějším, co mají. Black Orlov je jedním z oněch smrtících drahokamů. S sebou prý nese kletbu, kvůli které jeho majitelé umírají všichni stejnou smrtí.

Majitele diamantu čeká hrozivá smrt, foto Pixabay Prokletý diamant, foto GemSelect.com / Creative Commons / Fair use Hinduistický bůh Brahma, foto Walters Art Museum / Creative Commons / Volné dílo

Black Orlov, známý také jako Brahmovo oko, je 67,5 karátový, tedy 13,5 gram vážící, temně zbarvený diamant. Je to už jen zlomek jeho původních rozměrů. Ještě než se do něj zakousla bruska klenotníků, vážil pozoruhodných 39 gramů.

I tak je ale stále sedmým největším diamantem na světě. Vysoko si stojí také na žebříčku smrtelnosti, životem totiž zaplatili nejméně tři jeho předchozí majitelé. Všichni tři navíc zemřeli stejnou smrtí – po pádu z výšky.

Někdy jde o sebevraždu, jindy prý o nešťastnou nehodu, úmrtí jsou si ale podobná jako vejce vejci. Lze tak jen těžko uvěřit tomu, že by šlo jen o podivnou souhru náhod. Mrazivou atmosféru kolem šperku jen prohlubuje jeho nezvyklá barva, která jako by zrcadlila jeho temnou minulost.

Jeho hluboká kovově šedá barva se lidskému oku jeví spíše jeho černá a v člověku může za krátkou chvíli vyvolat silně depresivní pocity. Současný majitel má diamant v držení od roku 2004, schyluje se k další tragédii, nebo byla kletba zlomena?

PROKLETÍ ZA KRÁDEŽ

Legenda praví, že ještě v 19. století byl diamant okem v soše Brahmy, hinduistického boha stvoření, která stála ve svatyni v jihoindickém městě Pondicherry. Odsud pochází jedno ze jmen drahokamu. Když se v chrámu zastavil jistý potulný mnich, půvabu Brahmova oka neodolal a diamant ukradl.

Věří se, že právě tím na diamant svolal smrtící kletbu, která stihne budoucí majitele diamantu. Jaký osud potkal nenechavého mnicha, nikdo neví, známo je jen tolik, že si diamant v roce 1932 našel cestu do Spojených států, kam jej přivezl obchodník s drahokamy jménem J.

W. Paris. Jeho hledání kupce bylo úspěšné, ovšem o sám se šťastného konce nedočkal. Krátce po prodeji diamantu totiž Paris vystoupá na vrchol mrakodrapu Manhattanu v srdci 5. Avenue, odkud skočí dolů.

Tím se stává první známou obětí kletby Brahmova oka. Paris po sobě nechává dva dopisy na rozloučenou, jeden adresoval své ženě a druhý kolegovi klenotníkovi, ale žádné podrobnosti týkající se jejich obsahu nebyly nikdy zveřejněny.

Co ho k činu dohnalo? Proslýchá se, že to byla extrémní úzkost vyvolaná potížemi při obchodech.

Prokletý diamant, foto GemSelect.com / Creative Commons / Fair use

PODAŘILO SE KLETBU ROZBÍT?

O pár let později, to už má diamant ve vlastnictví ruská princezna Nadia Vyegin-Orlov, přichází další oběť. Princezna dlouhodobě žije v Římě, kam uprchla v roce 1917 před revolucí v její vlasti.

Dne 2. prosince 1947 princezna skočí ze střechy budovy v centru Říma. O její smrti je toho známo jen málo, byla ale uzavřena jako sebevražda. Diamant se po smrti ženy stává majetkem rodinné přítelkyně Leonily Viktorovny-Bariatinské, která o měsíc později za nejasných okolností vypadne z okna a zemře.

Mohou být tak podobná úmrtí majitelů jen náhodná? Obchodník s drahými kameny Charles F. Wilson, který Brahmovo oko získává poté, nenechává nic náhodě a raději ho rozřeže na menší kousky v naději, že se tím kletba oslabí, či ideálně zcela zničí. Setká se jeho úsilí s úspěchem?

NOVÝ VLASTNÍK SE NEBOJÍ

V roce 2004 se stává majitelem největší opracované části diamantu další obchodník s drahokamy Američan Dennis Petimezas. Ten si se smrtící kletbou hlavu neláme. Věří totiž, že byla skutečně zrušena.

„V polovině 20. století média pokřtili Black Orlov na drahokam smrti. Ale já jsem nikdy nebyl nervózní ohledně jeho vlastnictví. Strávil jsem rok zjišťování všeho ohledně dramatické historie kamene a jsem si celkem jistý, že byla kletba zlomena,“ říká. Bude další obětí na seznamu, nebo skutečně není důvod k obavám?

Hinduistický bůh Brahma, foto Walters Art Museum / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.5tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.7tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.5tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]