Skip to content

Komiksový tvůrce Alan Moore: Magie mu není cizí

Obrovská síla, laserový zrak nebo třeba telekineze a možnost hýbat předměty na dálku. Snad každého někdy napadlo, jaké by to bylo, kdyby měl schopnosti, jako mají superhrdinové z komiksů. A jak se zdá, napadlo to i anglického komiksového tvůrce Alana Moora (*1953), který svou cestu hledá skrze magii a okultismus.

Alan Moore, scénárista komiksů jako je třeba Watchmen, V jako Vendetta nebo Bažináč, je opravdu svébytná postava, která své okolí pravidelně uvádí v rozpaky. On sám v rozhovorech přiznává, že se už od mladého věku zajímal o tajné organizace, především o svobodné zednáře.

Kolem čtyřicítky pak přišlo rozhodnutí: ovládnout sílu magie tak, aby s její pomocí byl schopen řešit problémy a přinášet nové myšlenky. Moore začal studovat magické knihy a přijal za svého starověkého hadího boha Glycona.

Tvrdí, že magie má ve skutečnosti velmi blízko k vědě a že skrze různé magické postupy přicházeli takoví velikáni, jako byl Albert Einstein (1879–1955) nebo Isaac Newton (1642–1727) ke svým největším myšlenkám.

Mít schopnosti jako Watchmeni? Podle jejich autora to není nedosažitelné. Foto: www.digitaltrends.com
OVLÁDÁ TELEINEZI?

Za sebou toho má Moore podle vlastních slov už hodně. Mnohokrát se pokusil o magické rituály zaměřené na získávání jinak nedostupného vědění či na pronikání do uzamčených míst mozku. Řada jeho uměleckých projektů z magického myšlení úzce vychází a Moore se netají také experimentováním s různými šamanistickými postupy včetně přírodních drog.

Nezapomíná prý ani na přízemnější záležitosti. Dlouhodobě se snaží stát se mistrem v telepatii a telekinezi. Existuje dokonce videozáznam, na kterém na dálku nechává explodovat citrón pouhou silou myšlenky.

On sám však tvrdí, že v magii jde však hlavně o něco jiného. „Magie je umění a umění je magie. Je to schopnost pracovat se symboly, učit se kouzla, manipulovat slovy tak, aby bylo možné změnit lidské vědomí,“ říká sám Moore. Opravdu se mu podařilo prohlédnout skrze závoj obyčejného světa, který zůstává většině z nás zatažený?

Pro Moora je magie hlavně prací se symboly. Foto: omicron.aeon.co

Foto: www.eluniverso.com, omicron.aeon.co, www.digitaltrends.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články