Skip to content

Komu překážejí Kennedyové: Smrt Johna a Bobbyho budí dodnes otázky

Když je 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu atentátníkem zastřelen oblíbený americký prezident John Fitzgerald Kennedy, je to pro Ameriku veliká rána. Když ale o pět let později, 5. června 1968, stihne stejný osud i jeho bratra Roberta, začíná se mluvit o prokletí Kennedyů.

Gratulace neberou konce a spokojený Robert Francis Kennedy (1925–1968) rozdává úsměvy na všechny strany. Je právě 4. června 1968 a on zvítězil v primárkách v Kalifornii a Jižní Dakotě. Je to další z jeho úspěšných kroků na cestě stát se příštím americkým prezidentem.

Jenomže události náhle dostanou rychlý spád – a to rozhodně ne šťastný.

KONEC NADĚJÍ

V hotelu Ambassador v kalifornském Los Angeles se konají demokratické primární volby nového prezidenta USA. Senátor Robert Kennedy slaví úspěch a 5. června krátce po půlnoci děkuje z hotelového balkonu svým příznivcům.

Poté politik odchází na tiskovou konferenci, po které se snaží z hotelu odejít přes kuchyň zadním východem. Na své cestě však musí projít úzkou chodbou plnou lidí. A právě zde se setká s mladíkem, který Robertovu kariéru rychle utne.

Čtyřiadvacetiletý Palestinec Sirhan Bishara Sirhan (*1944) namíří na Kennedyho revolver a zazní výstřel. Přítomní policisté se na útočníka okamžitě vrhnou a povalí jej, ale ten přesto stačí ještě několikrát vystřelit.

Celkem tři kulky zasáhnou Kennedyho, z toho jedna do hlavy. Když sanitka Roberta odváží, je ještě při vědomí.

Ale ani přes rychlou pomoc a veškeré snahy lékařů se jej nepodaří zachránit. Robert Kennedy umírá ráno 6. června 1968. Proč ale musel zemřít muž, do kterého Američané vkládali tolik nadějí?

Kennedyovic klan patří mezi ty nejambicióznější. JFK, bratr Bobby a senátor Edward Kennedy řečený Ted. Je z devíti Kennedyovských dětí nejmladší. FOTO: John F. Kennedy Library (NLJFK), Columbia Point, Boston, MA, 02125-3398 – Creative Commons – volné dílo
RFK MUSÍ ZEMŘÍT

„Moje touha odstranit Kennedyho se postupně stává neochvějnou posedlostí. RFK musí zemřít, RFK musí být zabit… RFK musí být zavražděn před 8. červnem 1968,“ zní zápis v diáři Sirhana Sirhana. Vypadá to, že vraždou Roberta Kennedyho byl doslova posedlý.

Právě na 8. června tehdy připadá první výročí začátku arabsko-izraelské šestidenní války mezi Izraelem a koalicí Egypta, Sýrie a Jordánska. Sirhan nenávidí Židy a poté, co Kennedy veřejně podpoří Izrael, stočí se jeho nenávist i na tohoto politika.

Byl však jeho antisemitismus skutečným motivem k vraždě? Ne každý je ochotný tomu uvěřit. Sám Sirhan je údajně po svém činu v šoku a tvrdí, že si nic nepamatuje. Vraždil snad v nepříčetnosti? Atentátník je v roce 1969 odsouzen k trestu smrti a v roce 1972 je trest zmírněn na „pouhé“ doživotí.

JFK a bratr Bobby. Pojí je rodina, politika a v závěru i podivná smrt. FOTO: Robert L. Knudsen – U.S. National Archives and Records Administration – Creative Commons – volné dílo
KOLIK BYLO STŘELCŮ?

Podobnost se smrtí jeho staršího bratra Johna F. Kennedyho (1917–1963) je skutečně zarážející. Stejně jako tomu bylo u Johna, i za násilnou smrtí Bobbyho stojí atentátník, jehož motiv není zcela jasný, a množí se nejrůznější konspirační teorie.

Během pozdějšího vyšetřování je zjištěno, že na místě činu (jak při vraždě Johna, tak také Roberta) se pohybovalo několik agentů CIA. Tuto Ústřední zpravodajskou službu měl Robert Kennedy při jednom svém projevu v roce 1961 spojit s působením tajných spolků, jako jsou například svobodní zednáři, kteří údajně usilují o ovládnutí světa.

Musel za svá slova zaplatit životem? Další nejasnost, stejně jako tomu bylo i v případě Johna, se týká počtu střelců. Objevují se totiž svědectví, a dokonce i audiozáznam, podle kterých zaznělo celkem 13 výstřelů.

Ale Sirhanův revolver ráže 22 měl zásobník jen na 8 nábojů! Dokonce i patolog Thomas Noguchi (*1927) se domnívá, že smrtelnou ránu do hlavy musel vypálit někdo jiný než Sirhan. Ten stál totiž podle svědků k Robertovi čelem, ovšem rána prý zasáhla senátora zezadu.

Mohl mít útočník komplice, kterého v nastalém zmatku nikdo nezpozoroval?

Autor: Jana Trnobranská

Foto v úvodu: Abbie Rowe / Creative Commons/ Prezidentská knihovna a muzeum JFK, Boston - volné dílo
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
epochaplus.cz

Lincoln a telegraf: Společně...

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Mistři skrývání: Zvířata, která sotva uvidíte
epochaplus.cz

Mistři skrývání: Zvířata,...

Některá zvířata se umí...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...