28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Neobjasněné události
Legenda, nebo pravdivý příběh: Třináct dní pohřben zaživa!
Michaela Holubová
od Michaela Holubová 14.3.2021
4.8tis
Noční můra nejednoho člověka – pohřbení zaživa! FOTO: Pixabay
199
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Příběhů o prosťáčkovi, který ke štěstí přijde, koluje po Evropě mnoho. V německy mluvících zemích se vypráví o Johannovi z Wolkersdorfu, který dokáže přežít bez jídla a pití celých 13 dní uvězněný ve hřbitovní kobce! 

Noční můra nejednoho člověka - pohřbení zaživa!  FOTO: Pixabay Mohlo se víko hrobky samo pohnout a mladíka uvěznit? FOTO: Pixabay Hoch zůstane sám v hrobce 13 dní - bez jídla a vody. FOTO: Pixabay Kde se příběh vlastně odehrává? Zdá se, že namísto v Rakousku zde, v německém Neuburgu. FOTO: Mendli at German Wikipedia / wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

Pětadvacetiletý Johann Schleifer (†1963) bydlí v rakouském Wolkersdorfu, zhruba 15 kilometrů od Vídně. Jeho osud hluboce poznamená těžký zánět mozkových blan, který prodělá v dětství. Od té chvíle nemá chlapec v hlavě všechno v pořádku a mezi místními platí za pořádného pomatence.

Jak je ale možné, že se nebohý prosťáček z malého městečka tolik proslaví? Mladík často a rád tráví chvíle sám touláním po okolí. Jeho útočištěm jsou louky, lesy a stráně přiléhající k Wolkersdorfu. Jeho malá dobrodružství ho jednoho rána přivedou také na wolkesdorfský hřbitov.

Píše se Květná neděle roku 1963 a Johann Schleifer započíná neuvěřitelný příběh, který se do dějin zapíše svým nadpřirozeným a prakticky nevysvětlitelným koncem. Co se onoho osudného dne stalo a proč si historka zasloužila takovou pozornost?

Odpočinek na hřbitově se brzy změní v noční můru. FOTO: Pixabay

JEN SI TROCHU ODPOČINOUT…

Hřbitov pro jeho ticho a klid vyhledává pro své procházky řada místních. Chvíle odpočinku tu nejsou spojeny jenom se zesnulými, ale právě také s žijícími. Johann Schleifer patří mezi ně. Při svém toulání nachází na odlehlém místě hrobku.

Kamenná deska kryjící její vchod je odsunutá. Vnitřní prostor je stinný a prázdný. Johann se do něj rozhodne vstoupit. Toho dne má dosahovat teplota vzduchu k více než třiceti stupňům! Kamenný úkryt může vytvářet příjemný stín a Johann si nejspíš chce vychutnat v jeho chládku pšeničné pivo, jež si sem přinesl. Jeho čin má však šokující závěr!

Mohlo se víko hrobky samo pohnout a mladíka uvěznit? FOTO: Pixabay

NA DNĚ HROBKY

O 13 dní později chodí po hřbitově studnař Karel Böhm. Znenadání zaslechne podivné tlumené sténání a volání. Jde po jejich ozvěnách, až dorazí ke kamenné hrobce. Její poklop ale nedokáže sám zvednout, proto běží pro pomoc.

Na místo se vrací s hrobníkem a dvěma policisty. Osm silných rukou dokáže překážku posunout poměrně snadno. Všem zúčastněným se v ten okamžik naskytne otřesný pohled! V rohu hrobky se choulí mladý muž – Johann Schleifer!

V hrobce vydržel neuvěřitelných 13 dní, kdy po celou dobu neměl k dispozici jídlo ani pití. Není proto divu, že je na kost vyhublý, vyčerpaný a vyděšený. Jak je ale možné, že když sestoupil dovnitř hrobky, už z ní nedokázal vylézt?

Svezla se snad deska po jeho vkročení zpátky na své místo? Ve chvíli, kdy Karel Böhm a jeho pomocníci vytáhnou zesláblého muže z jeho kamenného vězení, mají jej ihned odvézt do nemocnice v Neuburgu. Tamní lékaři však údajně nepoznají vážnost stavu pacienta a přisuzují ho jeho duševnímu rozpoložení.

Místo poskytnutí nezbytné péče posílají duševně nemocného muže do psychiatrické léčebny. Vyčerpání, šok a ztráta fyzické hmotnosti jsou ale pro Johanna osudné. I když dokázal zázračným způsobem přetrpět 13 dní uvnitř hrobky, není schopen zařadit se zpátky do svého běžného života. Několik dní po osvobození umírá na následky nešťastné události!

Kde se příběh vlastně odehrává? Zdá se, že namísto v Rakousku zde, v německém Neuburgu. FOTO: Mendli at German Wikipedia / wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

PRAVDIVÝ PŘÍBĚH, NEBO ZMATENÁ HISTORKA?

Vědci udávají, že bez přísunu tekutin vydrží organismus necelý týden, bez potravin pak zhruba 60 dní. Rekordy z minulosti však ukazují, že si lidské tělo bez doplňování živin dokáže poradit mnohem déle, než je možné si vůbec představit.

Je to snad i případ Johanna Schleifera? Nebo tkví záhada ještě v něčem jiném? K odpovědi snadno navede mapa. V blízkosti Wolkersdorfu totiž není žádné město, které by se jmenovalo Neuburg! Do jaké nemocnice tedy vysíleného chlapíka zavezli?

Možným vysvětlením by bylo, že Johann vůbec nepocházel z Rakouska a celý příběh se odehrál v nedalekém Bavorsku! Sedmdesát kilometrů od sebe tam totiž leží města Neuburg a Wolkersdorf. Je tak na vině pero amerického reportéra, který se neumí zorientovat v zeměpise Evropy a chybně tak příběh zaznamenal příštím generacím?

AUTORKA: Eva Lacinová

Úvodní foto: Pixabay Fota v textu: Wikimedia commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1.0tis
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.6tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.7tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]