Domů     Neobjasněné události
Legenda, nebo pravdivý příběh: Třináct dní pohřben zaživa!
Michaela Holubová
od Michaela Holubová 14.3.2021
4.8tis
Legenda, nebo pravdivý příběh: Třináct dní pohřben zaživa!
Noční můra nejednoho člověka – pohřbení zaživa! FOTO: Pixabay
199
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Příběhů o prosťáčkovi, který ke štěstí přijde, koluje po Evropě mnoho. V německy mluvících zemích se vypráví o Johannovi z Wolkersdorfu, který dokáže přežít bez jídla a pití celých 13 dní uvězněný ve hřbitovní kobce! 

Noční můra nejednoho člověka - pohřbení zaživa!  FOTO: Pixabay Mohlo se víko hrobky samo pohnout a mladíka uvěznit? FOTO: Pixabay Hoch zůstane sám v hrobce 13 dní - bez jídla a vody. FOTO: Pixabay Kde se příběh vlastně odehrává? Zdá se, že namísto v Rakousku zde, v německém Neuburgu. FOTO: Mendli at German Wikipedia / wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

Pětadvacetiletý Johann Schleifer (†1963) bydlí v rakouském Wolkersdorfu, zhruba 15 kilometrů od Vídně. Jeho osud hluboce poznamená těžký zánět mozkových blan, který prodělá v dětství. Od té chvíle nemá chlapec v hlavě všechno v pořádku a mezi místními platí za pořádného pomatence.

Jak je ale možné, že se nebohý prosťáček z malého městečka tolik proslaví? Mladík často a rád tráví chvíle sám touláním po okolí. Jeho útočištěm jsou louky, lesy a stráně přiléhající k Wolkersdorfu. Jeho malá dobrodružství ho jednoho rána přivedou také na wolkesdorfský hřbitov.

Píše se Květná neděle roku 1963 a Johann Schleifer započíná neuvěřitelný příběh, který se do dějin zapíše svým nadpřirozeným a prakticky nevysvětlitelným koncem. Co se onoho osudného dne stalo a proč si historka zasloužila takovou pozornost?

Odpočinek na hřbitově se brzy změní v noční můru. FOTO: Pixabay

JEN SI TROCHU ODPOČINOUT…

Hřbitov pro jeho ticho a klid vyhledává pro své procházky řada místních. Chvíle odpočinku tu nejsou spojeny jenom se zesnulými, ale právě také s žijícími. Johann Schleifer patří mezi ně. Při svém toulání nachází na odlehlém místě hrobku.

Kamenná deska kryjící její vchod je odsunutá. Vnitřní prostor je stinný a prázdný. Johann se do něj rozhodne vstoupit. Toho dne má dosahovat teplota vzduchu k více než třiceti stupňům! Kamenný úkryt může vytvářet příjemný stín a Johann si nejspíš chce vychutnat v jeho chládku pšeničné pivo, jež si sem přinesl. Jeho čin má však šokující závěr!

Mohlo se víko hrobky samo pohnout a mladíka uvěznit? FOTO: Pixabay

NA DNĚ HROBKY

O 13 dní později chodí po hřbitově studnař Karel Böhm. Znenadání zaslechne podivné tlumené sténání a volání. Jde po jejich ozvěnách, až dorazí ke kamenné hrobce. Její poklop ale nedokáže sám zvednout, proto běží pro pomoc.

Na místo se vrací s hrobníkem a dvěma policisty. Osm silných rukou dokáže překážku posunout poměrně snadno. Všem zúčastněným se v ten okamžik naskytne otřesný pohled! V rohu hrobky se choulí mladý muž – Johann Schleifer!

V hrobce vydržel neuvěřitelných 13 dní, kdy po celou dobu neměl k dispozici jídlo ani pití. Není proto divu, že je na kost vyhublý, vyčerpaný a vyděšený. Jak je ale možné, že když sestoupil dovnitř hrobky, už z ní nedokázal vylézt?

Svezla se snad deska po jeho vkročení zpátky na své místo? Ve chvíli, kdy Karel Böhm a jeho pomocníci vytáhnou zesláblého muže z jeho kamenného vězení, mají jej ihned odvézt do nemocnice v Neuburgu. Tamní lékaři však údajně nepoznají vážnost stavu pacienta a přisuzují ho jeho duševnímu rozpoložení.

Místo poskytnutí nezbytné péče posílají duševně nemocného muže do psychiatrické léčebny. Vyčerpání, šok a ztráta fyzické hmotnosti jsou ale pro Johanna osudné. I když dokázal zázračným způsobem přetrpět 13 dní uvnitř hrobky, není schopen zařadit se zpátky do svého běžného života. Několik dní po osvobození umírá na následky nešťastné události!

Kde se příběh vlastně odehrává? Zdá se, že namísto v Rakousku zde, v německém Neuburgu. FOTO: Mendli at German Wikipedia / wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

PRAVDIVÝ PŘÍBĚH, NEBO ZMATENÁ HISTORKA?

Vědci udávají, že bez přísunu tekutin vydrží organismus necelý týden, bez potravin pak zhruba 60 dní. Rekordy z minulosti však ukazují, že si lidské tělo bez doplňování živin dokáže poradit mnohem déle, než je možné si vůbec představit.

Je to snad i případ Johanna Schleifera? Nebo tkví záhada ještě v něčem jiném? K odpovědi snadno navede mapa. V blízkosti Wolkersdorfu totiž není žádné město, které by se jmenovalo Neuburg! Do jaké nemocnice tedy vysíleného chlapíka zavezli?

Možným vysvětlením by bylo, že Johann vůbec nepocházel z Rakouska a celý příběh se odehrál v nedalekém Bavorsku! Sedmdesát kilometrů od sebe tam totiž leží města Neuburg a Wolkersdorf. Je tak na vině pero amerického reportéra, který se neumí zorientovat v zeměpise Evropy a chybně tak příběh zaznamenal příštím generacím?

AUTORKA: Eva Lacinová

reklama
Související články
od Jan Šedivý 22.10.2021 933
Přemýšleli jste někdy, na co byste se zeptali boha, kdybyste měli šanci se s ním setkat? Že v boha nevěříte? Umělec Mellen-Thomas Benedict v něj také nevěřil. A přesto s ním v okamžiku vlastní smrti vedl pozoruhodný rozhovor, který se rozhodl vyprávět. Umělecká duše umí mnohdy vnímat věci, kolem nichž jiní lidé procházejí bez povšimnutí. Snad i proto se jeden z nejvýjimečnějších […]
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 2.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 6.1tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 5.1tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]