Skip to content

Legenda, nebo pravdivý příběh: Třináct dní pohřben zaživa!

Příběhů o prosťáčkovi, který ke štěstí přijde, koluje po Evropě mnoho. V německy mluvících zemích se vypráví o Johannovi z Wolkersdorfu, který dokáže přežít bez jídla a pití celých 13 dní uvězněný ve hřbitovní kobce!

Pětadvacetiletý Johann Schleifer (†1963) bydlí v rakouském Wolkersdorfu, zhruba 15 kilometrů od Vídně. Jeho osud hluboce poznamená těžký zánět mozkových blan, který prodělá v dětství. Od té chvíle nemá chlapec v hlavě všechno v pořádku a mezi místními platí za pořádného pomatence.

Jak je ale možné, že se nebohý prosťáček z malého městečka tolik proslaví? Mladík často a rád tráví chvíle sám touláním po okolí. Jeho útočištěm jsou louky, lesy a stráně přiléhající k Wolkersdorfu. Jeho malá dobrodružství ho jednoho rána přivedou také na wolkesdorfský hřbitov.

Píše se Květná neděle roku 1963 a Johann Schleifer započíná neuvěřitelný příběh, který se do dějin zapíše svým nadpřirozeným a prakticky nevysvětlitelným koncem. Co se onoho osudného dne stalo a proč si historka zasloužila takovou pozornost?

Odpočinek na hřbitově se brzy změní v noční můru. FOTO: Pixabay
JEN SI TROCHU ODPOČINOUT…

Hřbitov pro jeho ticho a klid vyhledává pro své procházky řada místních. Chvíle odpočinku tu nejsou spojeny jenom se zesnulými, ale právě také s žijícími. Johann Schleifer patří mezi ně. Při svém toulání nachází na odlehlém místě hrobku.

Kamenná deska kryjící její vchod je odsunutá. Vnitřní prostor je stinný a prázdný. Johann se do něj rozhodne vstoupit. Toho dne má dosahovat teplota vzduchu k více než třiceti stupňům! Kamenný úkryt může vytvářet příjemný stín a Johann si nejspíš chce vychutnat v jeho chládku pšeničné pivo, jež si sem přinesl.

Jeho čin má však šokující závěr!

Mohlo se víko hrobky samo pohnout a mladíka uvěznit? FOTO: Pixabay
NA DNĚ HROBKY

O 13 dní později chodí po hřbitově studnař Karel Böhm. Znenadání zaslechne podivné tlumené sténání a volání. Jde po jejich ozvěnách, až dorazí ke kamenné hrobce. Její poklop ale nedokáže sám zvednout, proto běží pro pomoc.

Na místo se vrací s hrobníkem a dvěma policisty. Osm silných rukou dokáže překážku posunout poměrně snadno. Všem zúčastněným se v ten okamžik naskytne otřesný pohled! V rohu hrobky se choulí mladý muž – Johann Schleifer!

V hrobce vydržel neuvěřitelných 13 dní, kdy po celou dobu neměl k dispozici jídlo ani pití. Není proto divu, že je na kost vyhublý, vyčerpaný a vyděšený. Jak je ale možné, že když sestoupil dovnitř hrobky, už z ní nedokázal vylézt?

Svezla se snad deska po jeho vkročení zpátky na své místo? Ve chvíli, kdy Karel Böhm a jeho pomocníci vytáhnou zesláblého muže z jeho kamenného vězení, mají jej ihned odvézt do nemocnice v Neuburgu. Tamní lékaři však údajně nepoznají vážnost stavu pacienta a přisuzují ho jeho duševnímu rozpoložení.

Místo poskytnutí nezbytné péče posílají duševně nemocného muže do psychiatrické léčebny. Vyčerpání, šok a ztráta fyzické hmotnosti jsou ale pro Johanna osudné. I když dokázal zázračným způsobem přetrpět 13 dní uvnitř hrobky, není schopen zařadit se zpátky do svého běžného života.

Několik dní po osvobození umírá na následky nešťastné události!

Kde se příběh vlastně odehrává? Zdá se, že namísto v Rakousku zde, v německém Neuburgu. FOTO: Mendli at German Wikipedia / wikimedia commons, CC BY-SA 3.0
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH, NEBO ZMATENÁ HISTORKA?

Vědci udávají, že bez přísunu tekutin vydrží organismus necelý týden, bez potravin pak zhruba 60 dní. Rekordy z minulosti však ukazují, že si lidské tělo bez doplňování živin dokáže poradit mnohem déle, než je možné si vůbec představit.

Je to snad i případ Johanna Schleifera? Nebo tkví záhada ještě v něčem jiném? K odpovědi snadno navede mapa. V blízkosti Wolkersdorfu totiž není žádné město, které by se jmenovalo Neuburg! Do jaké nemocnice tedy vysíleného chlapíka zavezli?

Možným vysvětlením by bylo, že Johann vůbec nepocházel z Rakouska a celý příběh se odehrál v nedalekém Bavorsku! Sedmdesát kilometrů od sebe tam totiž leží města Neuburg a Wolkersdorf. Je tak na vině pero amerického reportéra, který se neumí zorientovat v zeměpise Evropy a chybně tak příběh zaznamenal příštím generacím?

AUTORKA: Eva Lacinová

Úvodní foto: Pixabay Fota v textu: Wikimedia commons, Pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
epochaplus.cz

Lincoln a telegraf: Společně...

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Mistři skrývání: Zvířata, která sotva uvidíte
epochaplus.cz

Mistři skrývání: Zvířata,...

Některá zvířata se umí...