Skip to content

Komu se klaněli keltští druidové?

Keltové v době svého vrcholného rozkvětu v posledních 400 letech před naším letopočtem obývali prakticky celý evropský kontinent. Od počátků keltské kultury byli zvláštní společenskou vrstvou druidové – tajemní kněží požívající nesmírné úcty celého starověkého světa.

NEKONEČNÁ MOUDROST KELTSKÝCH DRUIDŮ

Kromě náboženských záležitostí a kalendáře plnili roli královských rádců, nejvyšších soudců, lékařů a léčitelů, přírodovědců, stavitelů. Uměli předvídat budoucnost. K tomuto umění ale druidové dospívali po mnoha letech usilovného učení a zasvěcování.

Staří druidové si své žáky a následovníky vybírali bez ohledu na jejich původ a můžeme se jen dohadovat, podle jakých kritérií, neboť přicházeli z řad aristokracie i z chudých poměrů.

ŽILI DVAKRÁT DÉLE NEŽ OSTATNÍ

Dosažení základního stupně znalostí, aby žák po zasvěcení mohl fungovat jako druid, trvalo zhruba 20 let. Tím ale jeho učení neskončilo, druidové studovali celý život. Když dosáhl adept vrcholu znalostí od svého učitele, sebral se a vydal na cestu k dalšímu kmeni, kde jej přijal nový učitel.

Na své učení měli druidové dostatek času, dožívali se totiž nápadně vysokého věku, údajně až dvojnásobného oproti běžným lidem.

DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ KRÁLOVÉ?

Jistě v tom hrála roli neobyčejně dobrá znalost fungování lidského těla, nejrůznějších léčebných metod a bylinných směsí. Druidové požívali v keltské společnosti neobyčejné úcty. Bylo pravidlem, že nenosili žádnou zbraň, nepotřebovali ji.

Na shromážděních směl promluvit druid ještě před králem. Moudrost Druidů byla známá po celém antickém světě a například řečtí filozofové o Druidech s úctou říkali, že to jsou nejmoudřejší lidé na světě.

Druidové měli velké uznání.
JAK ZASTAVIT VÁLEČNÉ TAŽENÍ

Jediné slovo druida mělo moc zastavit válečné tažení, což zní sice fantasticky, ale zmiňují se o tom několikrát antičtí autoři, jako např. Diodóros Sicilský (60. – 30. př. n. l.): „Častokrát, když se vojska přiblíží jedno k druhému v bojovém postavení a meče jsou taseny a kopí napřažena, tito lidé vyjdou mezi ně a zastaví bitvu, jako by nějak očarovali divoká zvířata…“

PROVÁDĚLI LIDSKÉ OBĚTI?

Druidové učili, že lidská duše je nesmrtelná a po fyzické smrti přechází do jiného těla. Dodnes se o nich traduje několik velmi zakořeněných omylů – nebyli to například krutí tyrani provádějící obřady s lidskými a zvířecími obětmi.

To je nesmysl, který přímo odporuje jejich životním postojům. Samozřejmě tehdy existoval trest smrti a ten býval vykonáván rituálně, právě kvůli usmíření bohům.

EXISTOVALO JMELÍ Z POSVÁTNÝCH DUBŮ?

Velmi často tradovaným omylem je také představa druidů sbírajících o šestém dnu po novoluní jmelí z posvátných dubů zlatým srpem, když předtím obětovali dva bílé býky. Tuto mylnou představu o druidech popsal poprvé římský válečník a filosof Plinius starší (23-79) ve svém díle Naturalis historia a po něm ji slepě opakovalo mnoho dalších autorů.

Pravé léčivé jmelí bílé totiž roste pouze na jehličnanech, zatímco na dubu roste podobný cizopasník – ochmet.

KDO NALEZNE ZLATÝ SRP

Plinius ale věděl, že dub je nejposvátnějším keltským stromem a jmelí jednou z nejposvátnějších bylin – a tak si realitu jednoduše přizpůsobil. Zlatý srp nebyl nalezen v jinak bohatých keltských nalezištích ani jeden, oproti nespočetným železným, které na rozdíl od zlata podléhají korozi dosti rychle.

A obětování bílých býků? Všechna bílá zvířata Keltové považovali za posvátná a nezabíjeli je.

Existoval vůbec zlatý srp?
ZNALI KELTOVÉ PÍSMO?

Druidové svá učení nikdy nezapisovali, všechny poznatky předávali svým žákům ústně. Z této tradice vznikl další z velkých omylů historie, že Keltové neznali písmo. Keltové písmo znali a používali, svědčí o tom například voskové psací tabulky a rydla nalézané hojně i na českých oppidech (opevněné sídliště s výraznými rysy města).

Přestože tedy druidové písmo dobře znali, přísně zakazovali cokoliv ze svého učení zapisovat.

JAK SE DRUIDOVÉ PROMĚŇOVALI VE ZVÍŘATA

Z dochovaných historických spisů, ale i pověstí a tradic však lze vyčíst i více. Druidové podle shodného mínění jejich současníků uměli velmi dobře a přesně předvídat budoucnost a zřejmě ji i ovlivňovat.

Uměli prý brát na sebe podobu různých zvířat i lidí, pravděpodobně tedy ovládali umění davové sugesce. Později byli právě kvůli těmto svým schopnostem velmi krutě pronásledováni. Zlomení moci druidů se stalo klíčovou otázkou nastolení římské moci v západní Evropě.

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...