Skip to content

Komu se klaněli keltští druidové?

Keltové v době svého vrcholného rozkvětu v posledních 400 letech před naším letopočtem obývali prakticky celý evropský kontinent. Od počátků keltské kultury byli zvláštní společenskou vrstvou druidové – tajemní kněží požívající nesmírné úcty celého starověkého světa.

NEKONEČNÁ MOUDROST KELTSKÝCH DRUIDŮ

Kromě náboženských záležitostí a kalendáře plnili roli královských rádců, nejvyšších soudců, lékařů a léčitelů, přírodovědců, stavitelů. Uměli předvídat budoucnost. K tomuto umění ale druidové dospívali po mnoha letech usilovného učení a zasvěcování.

Staří druidové si své žáky a následovníky vybírali bez ohledu na jejich původ a můžeme se jen dohadovat, podle jakých kritérií, neboť přicházeli z řad aristokracie i z chudých poměrů.

ŽILI DVAKRÁT DÉLE NEŽ OSTATNÍ

Dosažení základního stupně znalostí, aby žák po zasvěcení mohl fungovat jako druid, trvalo zhruba 20 let. Tím ale jeho učení neskončilo, druidové studovali celý život. Když dosáhl adept vrcholu znalostí od svého učitele, sebral se a vydal na cestu k dalšímu kmeni, kde jej přijal nový učitel.

Na své učení měli druidové dostatek času, dožívali se totiž nápadně vysokého věku, údajně až dvojnásobného oproti běžným lidem.

DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ KRÁLOVÉ?

Jistě v tom hrála roli neobyčejně dobrá znalost fungování lidského těla, nejrůznějších léčebných metod a bylinných směsí. Druidové požívali v keltské společnosti neobyčejné úcty. Bylo pravidlem, že nenosili žádnou zbraň, nepotřebovali ji.

Na shromážděních směl promluvit druid ještě před králem. Moudrost Druidů byla známá po celém antickém světě a například řečtí filozofové o Druidech s úctou říkali, že to jsou nejmoudřejší lidé na světě.

Druidové měli velké uznání.
JAK ZASTAVIT VÁLEČNÉ TAŽENÍ

Jediné slovo druida mělo moc zastavit válečné tažení, což zní sice fantasticky, ale zmiňují se o tom několikrát antičtí autoři, jako např. Diodóros Sicilský (60. – 30. př. n. l.): „Častokrát, když se vojska přiblíží jedno k druhému v bojovém postavení a meče jsou taseny a kopí napřažena, tito lidé vyjdou mezi ně a zastaví bitvu, jako by nějak očarovali divoká zvířata…“

PROVÁDĚLI LIDSKÉ OBĚTI?

Druidové učili, že lidská duše je nesmrtelná a po fyzické smrti přechází do jiného těla. Dodnes se o nich traduje několik velmi zakořeněných omylů – nebyli to například krutí tyrani provádějící obřady s lidskými a zvířecími obětmi.

To je nesmysl, který přímo odporuje jejich životním postojům. Samozřejmě tehdy existoval trest smrti a ten býval vykonáván rituálně, právě kvůli usmíření bohům.

EXISTOVALO JMELÍ Z POSVÁTNÝCH DUBŮ?

Velmi často tradovaným omylem je také představa druidů sbírajících o šestém dnu po novoluní jmelí z posvátných dubů zlatým srpem, když předtím obětovali dva bílé býky. Tuto mylnou představu o druidech popsal poprvé římský válečník a filosof Plinius starší (23-79) ve svém díle Naturalis historia a po něm ji slepě opakovalo mnoho dalších autorů.

Pravé léčivé jmelí bílé totiž roste pouze na jehličnanech, zatímco na dubu roste podobný cizopasník – ochmet.

KDO NALEZNE ZLATÝ SRP

Plinius ale věděl, že dub je nejposvátnějším keltským stromem a jmelí jednou z nejposvátnějších bylin – a tak si realitu jednoduše přizpůsobil. Zlatý srp nebyl nalezen v jinak bohatých keltských nalezištích ani jeden, oproti nespočetným železným, které na rozdíl od zlata podléhají korozi dosti rychle.

A obětování bílých býků? Všechna bílá zvířata Keltové považovali za posvátná a nezabíjeli je.

Existoval vůbec zlatý srp?
ZNALI KELTOVÉ PÍSMO?

Druidové svá učení nikdy nezapisovali, všechny poznatky předávali svým žákům ústně. Z této tradice vznikl další z velkých omylů historie, že Keltové neznali písmo. Keltové písmo znali a používali, svědčí o tom například voskové psací tabulky a rydla nalézané hojně i na českých oppidech (opevněné sídliště s výraznými rysy města).

Přestože tedy druidové písmo dobře znali, přísně zakazovali cokoliv ze svého učení zapisovat.

JAK SE DRUIDOVÉ PROMĚŇOVALI VE ZVÍŘATA

Z dochovaných historických spisů, ale i pověstí a tradic však lze vyčíst i více. Druidové podle shodného mínění jejich současníků uměli velmi dobře a přesně předvídat budoucnost a zřejmě ji i ovlivňovat.

Uměli prý brát na sebe podobu různých zvířat i lidí, pravděpodobně tedy ovládali umění davové sugesce. Později byli právě kvůli těmto svým schopnostem velmi krutě pronásledováni. Zlomení moci druidů se stalo klíčovou otázkou nastolení římské moci v západní Evropě.

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Návrat krásy vypínačů a zásuvek
rezidenceonline.cz

Návrat krásy vypínačů a...

Jsou malé rozměrem, ale nezbytné pro chod...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
„Influenceři“ historie: Newton s Ježíšem?
epochaplus.cz

„Influenceři“...

Největší influenceři nebo také...
Skotské bojiště Culloden Moore vyděsilo i slavnou spisovatelku
epochaplus.cz

Skotské bojiště Culloden...

Inverness je nádherné skotské město ležící na...
Hvězda Sestřiček: pití, prášky, odvykačka
nasehvezdy.cz

Hvězda Sestřiček: pití,...

Role majitele autoškoly Radka Kinského v seriálu...
Provázel mě v noci domů sám ďábel?
nasehvezdy.cz

Provázel mě v noci domů sám...

Vydala jsem se zakázanou zkratkou. U řeky se...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...