10. srpna 2019: Federální letecká správa USA uzavírá vzdušný prostor nad Oblastí 51, mohlo to souviset s testováním utajovaných technologií?
Domů     Neobjasněné události
Konspirační teorie Deepwater Horizon: Byla havárie snahou o vybydlení oblasti?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 26.7.2022
2.7tis
Deepwater Horizon v plamenech, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
303
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Událost od začátku provázejí podivné okolnosti a těžko vysvětlitelné manévry, které vzbuzují podezření, že se děje něco nekalého. A čím víc zavádějících informací vyplouvá na povrch, tím reálnějších obrysů získává na první pohled směšné nařčení, že ropná havárie byla kýmsi vytvořena záměrně.

Deepwater Horizon v plamenech, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo Obří ropná skvrna na satelitních záběrech, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo Vrstva ropy na pláží v Louisianě, foto Louisiana GOHSEP / Creative Commons /CC BY-SA 2.0 Měla havárie sloužit k vylidnění pobřežních oblastí? Foto Louisiana GOHSEP / Creative Commons /CC BY-SA 2.0

V roce 2001 je dokončena stavba plovoucí ropné plošiny Deepwater Horizon, která později překoná hned několik rekordů. V září roku 2009 se jí například podaří vyvrtat rekordní vrt hluboký přes 10 kilometrů, a dalšího, tentokrát však nelichotivého, prvenství dosáhne o sedm měsíců později.

Po explozi, k níž došlo 20. dubna 2010 vinou podcenění rizik při cementování vrtu a špatného vyhodnocení tlakové zkoušky, vzniká největší zamoření pobřežních vod ropnou skvrnou v historii Spojených států.

Podle konspirační teorie, která se k explozi vážně, prý byla ropná havárie zinscenována. Primárním cílem této akce mělo být vylidnění oblasti. Kdo na nehodě ve skutečnosti vydělal?

VSTUP ZAKÁZÁN!

Explozi na ropné plošině následuje požár, který se nedaří uhasit, a o dva dny později se Deepwater Horizon potápí. V té době je na plošině 126 lidí, 11 z nich se nikdy nenajde. Do Mexického zálivu okamžitě začíná unikat ohromné množství ropy.

O tom, kolik ho je, však společnost British Petroleum, která plošinu provozuje, mlží. Podivné manévry provádí i americká vláda, která na místo posílá nejen národní gardu, policii a armádu, ale navíc i speciální zásahovou jednotku, která zasahuje v případě zvlášť nebezpečných zločinů, ale s ropnou havárií má pramálo zkušeností.

Už v prvních dnech katastrofy je zřejmé, že se někdo snaží cosi utajit. Novinářům je na pobřeží zapovězen vstup. Údajně kvůli zamoření. Z neznámého důvodu je jim však také zakázáno byť jen přeletět nad oblastí. Je snad na místě havárie něco, co by druzí neměli vidět?

Obří ropná skvrna na satelitních záběrech, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

VĚDĚLI O NEHODĚ S PŘEDSTIHEM?

Společnost British Petroleum nejprve uvádí, že do moře že uniká asi 800 tisíc litrů denně. Když ovšem po několika týdnech dva nezávislé vědecké týmy upozorní, že čísla musí být mnohem vyšší, firma přizná, že je to ve skutečnosti 15 až 16 milionů litrů denně a ropu se stále nedaří zastavit.

Záchranné týmy s ní bojují dlouhé tři měsíce. To už však ropa nenávratně decimuje život na pobřeží. Byl to jen rozsah neštěstí, co mělo zůstat utajeno, nebo je za zvláštními manévry něco víc? Postupně vychází najevo, že kdosi z havárie podivným způsobem profituje.

Pozornosti neujde ani fakt, že vlastníci prosperující společnosti jen pár týdnů před nehodou prodávají velkou část svých podílů. „Tony Hayward jen několik týdnů před neštěstím prodal 40 procent svého vlastnického podílu společnosti a vyplatil hypotéku na své sídlo v britském Kentu, aby se vyhnul ztrátám,“ upozorňuje například americký publicista Dave Hoghes. Předvídali snad, že se neštěstí blíží, nebo ho dokonce plánovali?

Vrstva ropy na pláží v Louisianě, foto Louisiana GOHSEP / Creative Commons /CC BY-SA 2.0

POBŘEŽÍ BUDE NAŠE

Zavádějící je také postup při likvidaci škod. Došlo totiž k použití činidla Korexit. To původně schvaluje americký úřad pro ochranu životního prostředí, ale záhy vláda po nátlaku vědců vyzývá k zastavení používání této látky a hledání náhrady.

Korexit totiž ropu neničí, pouze ji na sebe naváže a stáhne z hladiny ke dnu. Navíc je Korexit vysoce toxický a v kombinaci s ropou nebezpečnější než ropa sama. British Petroleum tento fakt zcela ignoruje a mění tak pobřeží Mexického zálivu v mrtvou zónu, která se rok od roku rozrůstá.

Tak to prý ale bylo v plánu! Ropná společnost tu totiž chce vybudovat obří rafinérii, jenže pozemky jsou drahé a lidé se odmítají z oblasti vystěhovat. Po havárii ceny prudce klesají a tamní obyvatelé své domovy v zamořené oblasti opouštějí dobrovolně na vlastní náklady.

Byla tedy havárie plošiny Deepwater Horizon plánovaným krokem k vylidnění pobřeží, jak některé teorie tvrdí? A vyplatilo by se něco takového vůbec? Vždyť společnost British Petroleum musí za vzniklé škody zaplatit astronomické sankce!

Měla havárie sloužit k vylidnění pobřežních oblastí? Foto Louisiana GOHSEP / Creative Commons /CC BY-SA 2.0

PODLE SOUDU ŠLO O ZÁMĚR

Pokud jsou nařčení z plánování „havárie“ pravdivá, pak měla společnost British Petroleum předem připravený plán, jak se zbavit zodpovědnosti a sankcím se vyhnout. Vinu za vše totiž svaluje na ostatní. Nejprve tvrdí, že selhání na plošině způsobilo náhlé uvolnění metanu z mořského dna, a po neúspěchu této obhajoby viní společnost Halliburton, která byla dodavatelem cementu během výstavby vrtu.

Právě nekvalitní cement je totiž z velké části důvodem, proč ke katastrofě došlo. O tom, kdo je za ničivý únik ropy zodpovědný, posléze rozhoduje soud. Během procesu vypluje na povrch, že Halliburton měla původně dodat jiný beton než ten, který byl použit, ale British Petroleum na poslední chvíli objednávku mění a nechává si dovézt nevyhovující směs.

Mohla být havárie skutečně zinscenována? Soudce Carl Barbier pak dospěje k závěru, že únik ropy „byl důsledkem hrubé nedbalosti nebo záměrného jednání“. Jako hlavní viník je označena společnost British Petroleum a majitel ropné plošiny. Podíl společnosti Halliburton na celé katastrofě je vyčíslen na pouhá 3 procenta.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 10.8.2022 449
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 865
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 543
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]
od Eva Soukupová 8.8.2022 2.7tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.3tis
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]