Kostel sv. Jiří v Lukové na Plzeňsku, původně postavený v roce 1352, (asi 125 mil východně od Prahy) se může pochlubit poměrně zajímavou historií.
Budova byla během staletí mnohokrát téměř zničena požáry a její střecha se částečně zřítila během smutečního obřadu v roce 1968. Po této události se shromáždění přesvědčilo, že v kostele straší, a lidé odmítali do kostela vstoupit – v důsledku toho byla budova zbavena lupičů a stala se obětí vandalismu.
Mlčenliví věřící
Vše se změnilo v roce 2012, kdy studenta umění na Západočeské univerzitě, Jakuba Hadravu, napadlo přilákat návštěvníky zpět do kostela, a to souborem 32 soch duchů sedících v lavicích se skloněnou hlavou. Bílé postavy z látek napuštěných sádrou sedí tiše, modlí se k Bohu, okolní vzduch se ani nehne a ticho by se dalo krájet… Desítky soch mají být připomínkou věřících obyvatel, kteří ve vesnici Luková dříve žili.
Dnes se turisté hrnou do „kostela duchů“ (který se otevírá pro veřejnost každou sobotu odpoledne), aby si udělali fotografie, a dokonce seděli mezi nehybnými přízraky a modlili se.