reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Náboženství a okultismus
Krakonoš jako parohatý démon
Mirek Brát
od Mirek Brát 2.8.2021
3.9tis
Detail bronzové sochy Rýbrcoula v Trutnově. Autorkou sochy je Paulina Skavova.
130
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Již v 19. století se zrodil vládce Krkonoš tak, jak ho známe dnes: přísný, avšak moudrý a spravedlivý Krakonoš. Jeho minulost je však temnější hororového příběhu!

Detail bronzové sochy Rýbrcoula v Trutnově. Autorkou sochy je Paulina Skavova.  Dobrácký Krakonoš z obce Rudník. Krakonoš z Harrachova. Krakonoš jako zajímavá ozdoba fasády. Socha Rýbrcoula na kruhovém objezdu v Trutnově reflektuje démonickou podobu vládce Krkonoš v 16. století.  Zasněžený Krakonoš v Peci pod Sněžkou.

Pán Krkonoš měl ve středověku velmi problematickou pověst. Tehdy byl nositelem německého jména Rübezahl, případně se užívalo počeštělé jméno Rýbrcoul. Autorem nejbizarnější podoby Rýbrcoula je slezský kartograf Martin Helwig.

Jeho vládce našich nejvyšších hor z roku 1561 je parohatým démonem s ptačí hlavou a ostrým zobanem. Má silné nohy, kopyta a huňatý ocas. V ruce svírá snad hůl, možná i kopí. Objevila se i teorie, že Helwigovo zpodobnění Rýbrcoula reflektuje představu pána Krkonoš ještě z období před christianizací oblasti. Tento zvířecí běs mohl být lokálním božstvem místních pohanských kmenů.

Socha Rýbrcoula na kruhovém objezdu v Trutnově reflektuje démonickou podobu vládce Krkonoš v 16. století.

Napravení Rýbrcoula

Krakonoš měl do již zmíněného 19. století značně špatnou pověst. Bylo to zákeřné strašidlo, které se neštítilo vraždy ani smilstva, přepadávalo pocestné. Tuto charakteristiku vládce hor prý vehementně šířili především italští prospektoři, kteří v Krkonoších pátrali v patnáctém století po ložiscích vzácných rud, zlata i drahokamů.

Důvod byl jasný: když někde straší, nikdo vám po takovém ložisku necourá a máte klid na průzkum i následné báňské aktivity. Úplnému morálnímu úpadku a vyobcování Rýbrcoula z dobré společnosti zabránili čeští obrozenci.

Krakonoš z Harrachova.

Z Řepočeta je Krakonoš

Čeští puristé – obránci čistoty jazyka pro Rýbrcoula dokonce žádali i ryze české jméno bez stopy germanismu – Řepočet. Potom se v roce 1824 objevila balada Václava Klimenta Klicpery s názvem Krkonošská kleč – a v ní se poprvé vyslovilo soudobé jméno vládce Krkonoš – Krakonoše.

Dobrácký Krakonoš z obce Rudník.

Ten byl již vzhledem i povahou zcela odlišný od démona s parohy desateráka, který se promenádoval po krkonošských hřebenech ještě v 16. století.

Zasněžený Krakonoš v Peci pod Sněžkou.

Krakonoš je Kelt

Původ jména Krakonoš (i Krkonoše) je odvozováno od keltského kmene Corconti. Tento kmen uvádí na své mapě již antický kartograf Klaudios Ptolemaios ve druhém století našeho letopočtu.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]