21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Náboženství a okultismus
Krakonoš jako parohatý démon
Mirek Brát
od Mirek Brát 2.8.2021
3.9tis
Detail bronzové sochy Rýbrcoula v Trutnově. Autorkou sochy je Paulina Skavova.
130
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Již v 19. století se zrodil vládce Krkonoš tak, jak ho známe dnes: přísný, avšak moudrý a spravedlivý Krakonoš. Jeho minulost je však temnější hororového příběhu!

Detail bronzové sochy Rýbrcoula v Trutnově. Autorkou sochy je Paulina Skavova.  Dobrácký Krakonoš z obce Rudník. Krakonoš z Harrachova. Krakonoš jako zajímavá ozdoba fasády. Socha Rýbrcoula na kruhovém objezdu v Trutnově reflektuje démonickou podobu vládce Krkonoš v 16. století.  Zasněžený Krakonoš v Peci pod Sněžkou.

Pán Krkonoš měl ve středověku velmi problematickou pověst. Tehdy byl nositelem německého jména Rübezahl, případně se užívalo počeštělé jméno Rýbrcoul. Autorem nejbizarnější podoby Rýbrcoula je slezský kartograf Martin Helwig.

Jeho vládce našich nejvyšších hor z roku 1561 je parohatým démonem s ptačí hlavou a ostrým zobanem. Má silné nohy, kopyta a huňatý ocas. V ruce svírá snad hůl, možná i kopí. Objevila se i teorie, že Helwigovo zpodobnění Rýbrcoula reflektuje představu pána Krkonoš ještě z období před christianizací oblasti. Tento zvířecí běs mohl být lokálním božstvem místních pohanských kmenů.

Socha Rýbrcoula na kruhovém objezdu v Trutnově reflektuje démonickou podobu vládce Krkonoš v 16. století.

Napravení Rýbrcoula

Krakonoš měl do již zmíněného 19. století značně špatnou pověst. Bylo to zákeřné strašidlo, které se neštítilo vraždy ani smilstva, přepadávalo pocestné. Tuto charakteristiku vládce hor prý vehementně šířili především italští prospektoři, kteří v Krkonoších pátrali v patnáctém století po ložiscích vzácných rud, zlata i drahokamů.

Důvod byl jasný: když někde straší, nikdo vám po takovém ložisku necourá a máte klid na průzkum i následné báňské aktivity. Úplnému morálnímu úpadku a vyobcování Rýbrcoula z dobré společnosti zabránili čeští obrozenci.

Krakonoš z Harrachova.

Z Řepočeta je Krakonoš

Čeští puristé – obránci čistoty jazyka pro Rýbrcoula dokonce žádali i ryze české jméno bez stopy germanismu – Řepočet. Potom se v roce 1824 objevila balada Václava Klimenta Klicpery s názvem Krkonošská kleč – a v ní se poprvé vyslovilo soudobé jméno vládce Krkonoš – Krakonoše.

Dobrácký Krakonoš z obce Rudník.

Ten byl již vzhledem i povahou zcela odlišný od démona s parohy desateráka, který se promenádoval po krkonošských hřebenech ještě v 16. století.

Zasněžený Krakonoš v Peci pod Sněžkou.

Krakonoš je Kelt

Původ jména Krakonoš (i Krkonoše) je odvozováno od keltského kmene Corconti. Tento kmen uvádí na své mapě již antický kartograf Klaudios Ptolemaios ve druhém století našeho letopočtu.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 767
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Mirek Brát 20.1.2022 1.4tis
V Podorlické pahorkatině se nachází poutní místo Rokole s pramenem údajně zázračné léčivé vody. Název Rokole pravděpodobně vychází z geografické polohy místa v roklině, tedy od slova rokle. Tamní lesní studánka je dobře známá v širokém okolí. Jaká legenda proměnila tuto lokalitu ve vyhledávané  poutní místo? Prvotní legenda spojená s oblastí Rokole má v sobě zřetelný nádech mariánského zázraku. Jde […]
od Adriana Vojtíšková 19.1.2022 2.3tis
Ve vesničce Svatý Jan pod Skalou na Berounsku můžeme najít známý pramen sv. Ivana. Vyvěrá hned vedle kostela Narození sv. Jana Křtitele a jeho voda proslula jako prostředek k mírnění bolestí celého těla. Historie pramene sahá stovky let do minulosti.     Patronem pramene je poustevník Ivan, který žil v 9. století. Již za svého […]
od Mirek Brát 18.1.2022 2.5tis
V dříve používaných délkových mírách měl význačné postavení loket. Používal se již ve starověku v Egyptě, Mezopotámii, Persii i Řecku. Na lokty měřil i „Ten“ nahoře, což dokládají pokyny, které obdržel Noe při stavbě archy. Potíž je však v tom, že není jasné, kolik takový biblický loket měřil. Loket je přitom měřidlo, které má každý pohotově při sobě. […]
od Mirek Brát 14.1.2022 3.1tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]