reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Neobjasněné události
Při závodech zmizely tisíce holubů, nikdo netuší, co se s nimi stalo
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 3.8.2021
6.6tis
Co se stalo s poštovními holuby? Foto: Pixabay
432
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Tisíce poštovních holubů zmizely beze stopy poté, co ptáci v rámci závodu vyletěli z anglického Peterboroughu. Ti, kteří se dokázali vrátit, prý utrpěli podivná zranění. Co se hejnu během přeletu 274 kilometrů dlouhé trasy stalo, zůstává záhadou. 

Co se stalo s poštovními holuby? Foto: Pixabay Drtivá většina desetitisícového hejna se kdesi ztratila, foto Pixabay Někteří holubi dorazili na Mallorku, foto Pixabay Holuby prý zmátla sluneční bouře, foto NASA Goddard Space Flight Center / Creative Commons / CC BY 2.0

Deset tisíc závodních poštovních holubů bylo 19. června vypuštěno v Peterboroughu na východě Anglie. Do cíle vzdáleného asi 274 kilometrů měli doletět za dvě či nejpozději za tři hodiny. Jenže do cíle jich dorazila jen hrstka, což je velice neobvyklé.

„Holubi se účastnili krátkých závodů a většina z nich měla být doma za pár hodin,“ uvedli Ian Evans, výkonný ředitel Královské holubářské asociace (RPRA). Jenže ve chvíli, kdy již mělo být v cíli nejméně 90 % holubů, jich je skutečnosti dorazilo jen asi 10 %.

Co se stalo se zbytkem hejna. „Zkoumáme aktivitu magnetického pole, ale v tuto chvíli nemáme žádné věrohodné vysvětlení toho, co se stalo. Jsme z toho zmatení,“ dodává Evans.

Drtivá většina desetitisícového hejna se kdesi ztratila, foto Pixabay

NIKDO NIC NEVÍ

„Je to znepokojující. Vložili jsme do toho spoustu času a peněz. Navíc to bylo jen 170 mil (asi 274 kilometrů), což jim obvykle trvá 3 hodiny, přitom mohou denně létat až 500 mil (asi 805 kilometrů). Jsou to prostě takové velké ztráty a nikdo neví, co se stalo,“ stěžuje si jeden ze závodníků Shaun Wellings.

Není neobvyklé, že se při závodech tohoto typu pár holubí ztratí. Ovšem tak masivní ztrátu, jaká byla zaznamenána v Peterboroughu, nepamatují ani zkušení chovatelé závodící desítky let. Ještě podivnější je, že někteří ptáci se časem objevili v irském Západním Corku, další byli spatřeni na Mallorce a jiní přistáli v Portugalsku a Španělsku, tisíce kilometrů od domova.

Někteří holubi dorazili na Mallorku, foto Pixabay

PODIVNÁ ZRANĚNÍ

Mnoho z těch holubů, kteří přeci jen doletěli do cíle, se vrátilo s nevysvětlitelnými zraněními, například s tržnými ranami na hrudi. Připletli se holubi do cesty něčemu nebezpečnému? Předpověď počasí na ten den byla příznivá a ani zpětně nebyly zjištěny žádné mimořádnosti.

Zatím se předpokládá, že za záhadným sledem událostí by mohla stát sluneční bouře nad mraky. Ta prý mohla ptáky dezorientovat. Mohla by jim ale způsobit i podivná zranění?

Holuby prý zmátla sluneční bouře, foto NASA Goddard Space Flight Center / Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 96
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 1.8tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 1.0tis
Bermudský trojúhelník, známý také jako Ďáblův trojúhelník, je shodou okolností jedním z nejzáhadnějších míst na této planetě. Nachází se u jihovýchodního pobřeží USA v Atlantském oceánu, mezi Bermudami, Floridou a Portorikem, region se stal Centrem nevyřešených záhad. Zvláštní název, pro zvláštní místo Termín „Bermudský trojúhelník“ poprvé použil Vincent Gaddis v roce 1964 ve svém článku […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 620
Jednou ze znervózňujících záhad trojúhelník je ta spojená s americkým škunerem z bílého dubu Ellen Austinovou. V roce 1881 se 210 stop dlouhá Ellen Austinová chystala z Londýna do New Yorku, když poblíž Bermudského trojúhelníku narazila na opuštěnou loď. Posádka chyběla Všechno se zdálo v pořádku, protože neznámý škuner byl unášen severně od Sargasového moře, […]
od Filip Appl 23.6.2022 2.5tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]