Oblíbený Večerníček vytvořil dnes již legendární soupeření dvou hlavních postav. Samozřejmě, jde o Krakonoše a Trautenberka. Krakonoš je pohádková bytost. Záhadný je ovšem i jeho rival. Žil někdy v Krkonoších nějaký reálný Trautenberk?
Zatímco o bájném vládci Krkonoš dohledáte odborné i kratochvilné čtení, o Trautenberkovi se obecně ví jen o málo víc, než že se mu občas zdálo kyselo moc kyselý… a ten bramborák moc bramborovej. Samozřejmě, fabulace této postavy se zrodila v hlavě scenáristky Večerníčku. Pojďme se ale pokusit o nemožné a najít alespoň pomyslný Trautenberkův rodný list!

Trauttenbergové z Trauttenbergu
I pohádkový Trautenberk vykazoval jisté náznaky, které jej měli řadit mezi nižší šlechtu. Jeho legendární hláška „Himmel Hergot Donner Wetter Kruncajs Element“ obsahuje explicitní germanismy. Pátráme tedy po případném německém šlechtickém rodu.

Heuréka! Existovali jistí Trauttenbergové z Trauttenbergu. Byl to (a stále je) starobylý německý rytířský rod z Horní Falce, který již od třináctého století sídlil na hradě Trauttenbergu. První zmínka o rodu Trauttenbergů pochází dokonce již z desátého století.
Trauttenbergové drželi i nějaké statky na území Čech. Jednalo se například o městečko a zámek Skalná.

„Náš Trautenberk“
Přiblížili se někdy Trauttenbergové lokalitě Krkonoš? Ano. Odborná literatura klade jejich vliv a majetkové zájmy až do Podkrkonoší. V pověstech o vzniku Trutnova objevíme i opakovanou zmínku o jistém Albrechtovi z Trauttenbergu.
Jméno Trautenberk je nyní v Čechách hodně populární. Svědčí o tom i skutečnosti, že pod tímto jménem funguje nejen pivovar, ale i tanz metalová hudební skupina. Šlechtický rod Trauttenbergů existuje, byť v zahraničí, doposud.

To, že se k osobě Trautenberka z populárního Večerníčku šlechtický rod nehlásí, může být způsobeno tím, že Trautenberk měl zámek podobný spíše větší chalupě a celkem nepočetné služebnické trio ve složení Kuba, Anče, hajnej.
Byl by to pro ně pořád jen chudý příbuzný, byť energie a podnikavost všeho druhu se mu upřít nemohla. Tenhle večerníčkovský Trautenberk je už po generace pouze náš.