3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Pověry spojené s „ohnivým znaménkem“, které příliš nezdobí
Pověry spojené s „ohnivým znaménkem“, které příliš nezdobí
od 17.3.2022

komerční sdělení
184
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Červená skvrna nepravidelného tvaru a nejrůznějších velikostí v obličeji i na jiných částech těla je často víc kosmetickým problémem než zdravotním. Takzvaný oheň je obavou některých maminek a pojí se s řadou pověr.

Mýty o tom, že oheň se objeví u miminka v místě, kterého se jeho těhotná maminka dotkla, když se vyděsila či prožívala nějaké psychické trauma, opravdu nejsou založené na pravdě.

Nezhoubné klubíčko rozšířených cév neboli hemangiom se objevuje kdekoliv na kůži, ale i pod kůži či ve vnitřních orgánech.

Nejčastěji se s nimi dítě narodí a řada z nich v průběhu krátké doby začne mizet až zcela vymizí. Není to nijak neobvyklý jev, hemangiom má na těle až 12 procent kojenců, třikrát častěji jsou to holčičky.

reklama

Dobrá zpráva je, že hemangiom sice vypadá bolestivě, ale v naprosté většině případů nezpůsobuje žádné obtíže a diskomfort.

Není nebezpečný, ale…

Hemagliom má červenou až fialovou barvu a pokud se objeví v obličeji na větší ploše, může způsobovat kosmetické obtíže. S léčbou je třeba začít co nejrychleji, ideálně v prvních třech měsících života.

Vždycky je nutné problém konzultovat s lékařem, který rozhodne o nejvhodnějším způsobu léčby.

Ke zmenšení pomáhají látky, které se vtírají do kůže v oblasti výskytu menších hemangiomu, například gel s léčivou látkou timotol; využívají se topické beta blokátory, které znaménko zesvětlují a zpomalují jeho růst.

reklama

Další možností jsou kortikoidy, perorální roztok propranol, dobře účinkuje laser, někdy je třeba použít chirurgické postupy odstranění hemangiomu.

Kdy je namístě radikální řez

Chirurgické odstranění nezhoubného útvaru je třeba, když hemangiom ztěžuje dýchání nebo krmení miminka, komplikuje vidění, způsobuje problémy se sluchem, vyskytuje se v místech, kde snadno dochází k jeho poranění a krvácení, někdy se kůže pod ním doslova rozpadne a vytvoří se otevřená rána, protože jsou to vlastně rozšířené cévy nebo tlačí na okolní orgány v případě vnitřních hemangiomů.

Po chirurgickém zákroku zůstává v místě řezu jizva, která postupem času mizí nebo se dá dobře korigovat laserem. Ostatně laser sám v případě menších a nekomplikovaných hemangiomů bývá častou volbou i při zesvětlování a zmenšování.

Důsledná péče o ránu se vyplatí

Po chirurgickém zákroku (ale i po laserovém ošetření) je nutná důsledná hygiena a péče o ránu. Pokud je místo ošetření hodně citlivé, uleví lék proti bolesti.

reklama

Při ošetřování pooperační rány dbejte pokynů lékaře, doporučí mastičky na promazávání jizvy po zhojení, aby se netvořila keloidní jizva.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.6tis
Mohou být některá náboženská zjevení tak konkrétní, aby nás varovala před nadcházejícími událostmi? Italka jménem Gisella Cardia tvrdí, že ano! V italském městečku Trevignano Romano se každý měsíc scházejí věřící, aby si prostřednictvím vizionářky Giselly Cardie vyslechly vzkazy od samotné Panny Marie. Ačkoliv se zde údajně zázraky odehrávají již od roku
od 26.11.2022 1.5tis
Dvanácté století nebylo v našich zeměpisných šířkách žádnou idylou. Německý král Lothar III. táhl s vojskem do Čech. Kníže Soběslav I. se rozhodl povolat na pomoc „nejtěžší kalibr“, který měl k dispozici. Jednalo se o posvátné relikvie patronů české země. Pomohou? Za posvátné české relikvie s magickou mocí jsou považovány kopí sv. Václava a prapore
od 24.11.2022 3.6tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název
od 21.11.2022 2.8tis
Úvahy o tom, že kromě našeho světa, tak jak jej známe, existuje jeden další nebo několik alternativních světů, existují možná od nepaměti. Tato problematika je častým námětem řady dobrodružných literárních či filmových děl. A tak v nich nechybí případy náhodného či záměrného přestupu člověka mezi těmito světy či jejich dimenzemi. BRÁNA BOHŮ PERUÁNSKÝCH IND
od 18.11.2022 2.8tis
Jako černí nositelé smůly jsou proto havrani a krkavci lidmi často zavrhováni. Je to trochu nezasloužené postavení, ale na druhou stranu se o černých ptácích také traduje, že jsou převaděči zemřelých na onen svět…     Ptáci jako havrani, krkavci či vrány se vyznačují značnou dávkou inteligence a vynalézavosti, což je mezi zástupci ptačí ří