26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Zázraky
Pověry spojené s „ohnivým znaménkem“, které příliš nezdobí
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 17.3.2022

komerční sdělení
184
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Červená skvrna nepravidelného tvaru a nejrůznějších velikostí v obličeji i na jiných částech těla je často víc kosmetickým problémem než zdravotním. Takzvaný oheň je obavou některých maminek a pojí se s řadou pověr.

Mýty o tom, že oheň se objeví u miminka v místě, kterého se jeho těhotná maminka dotkla, když se vyděsila či prožívala nějaké psychické trauma, opravdu nejsou založené na pravdě.

Nezhoubné klubíčko rozšířených cév neboli hemangiom se objevuje kdekoliv na kůži, ale i pod kůži či ve vnitřních orgánech.

Nejčastěji se s nimi dítě narodí a řada z nich v průběhu krátké doby začne mizet až zcela vymizí. Není to nijak neobvyklý jev, hemangiom má na těle až 12 procent kojenců, třikrát častěji jsou to holčičky.

Dobrá zpráva je, že hemangiom sice vypadá bolestivě, ale v naprosté většině případů nezpůsobuje žádné obtíže a diskomfort.

Není nebezpečný, ale…

Hemagliom má červenou až fialovou barvu a pokud se objeví v obličeji na větší ploše, může způsobovat kosmetické obtíže. S léčbou je třeba začít co nejrychleji, ideálně v prvních třech měsících života.

Vždycky je nutné problém konzultovat s lékařem, který rozhodne o nejvhodnějším způsobu léčby.

Ke zmenšení pomáhají látky, které se vtírají do kůže v oblasti výskytu menších hemangiomu, například gel s léčivou látkou timotol; využívají se topické beta blokátory, které znaménko zesvětlují a zpomalují jeho růst.

Další možností jsou kortikoidy, perorální roztok propranol, dobře účinkuje laser, někdy je třeba použít chirurgické postupy odstranění hemangiomu.

Kdy je namístě radikální řez

Chirurgické odstranění nezhoubného útvaru je třeba, když hemangiom ztěžuje dýchání nebo krmení miminka, komplikuje vidění, způsobuje problémy se sluchem, vyskytuje se v místech, kde snadno dochází k jeho poranění a krvácení, někdy se kůže pod ním doslova rozpadne a vytvoří se otevřená rána, protože jsou to vlastně rozšířené cévy nebo tlačí na okolní orgány v případě vnitřních hemangiomů.

Po chirurgickém zákroku zůstává v místě řezu jizva, která postupem času mizí nebo se dá dobře korigovat laserem. Ostatně laser sám v případě menších a nekomplikovaných hemangiomů bývá častou volbou i při zesvětlování a zmenšování.

Důsledná péče o ránu se vyplatí

Po chirurgickém zákroku (ale i po laserovém ošetření) je nutná důsledná hygiena a péče o ránu. Pokud je místo ošetření hodně citlivé, uleví lék proti bolesti. Při ošetřování pooperační rány dbejte pokynů lékaře, doporučí mastičky na promazávání jizvy po zhojení, aby se netvořila keloidní jizva.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]