Skip to content

Krvavá louka u Towtonu: Místo páchnoucí smrtí

Nad Anglií visí už několik desítek let temná mračna občanské války. V jejím popředí jsou dva hrdé šlechtické rody, Lancasterové a Yorkové, které chtějí dosadit svého krále na trůn. Schyluje se k bitvě, která se zapíše do dějin.

Síly jsou zprvu vyrovnané a v březnu 1461 se k sobě na zasněžené pláni mezi vesnicemi Towton a Saxton přibližují dvě třicetitisícová vojska. Z nebe padá mokrý těžký sníh, v uších zní ostrý hvizd větru a pokyny velitelů, když v tom střet započne.

Svištění šípů, nářek umírajících a vyděšený křik těch, kteří se snaží uprchnout. Bitva u Towtonu je neuvěřitelně krvavá a končí vítězstvím Yorků. Nejvíce lancasterských vojáků umírá při ústupu – Jejich životy si bere nejen yorkské jezdectvo, ale i studená voda nedaleké řeky.

Místo kolem jednoho brodu si dokonce vyslouží nový název: Krvavá louka. Traduje se, že právě tam je dodnes slyšet křik prchajících.

Úprk přes brod se stal mnoha vojákům osudným. Foto Wikimedia Commons
VĚČNÁ BITVA

Nechvalně proslulý Towton je dodnes považován za jednu z nejkrvavějších bitev pozdního středověku. Ostatně zahynulo při ní podle odhadů 30 tisíc lidí, což bylo v té době až neuvěřitelné číslo. Na krvavou historii se tak v oblasti nikdy nezapomnělo.

Ve městečku se každoročně konají rekonstrukce bitvy i pietní vzpomínání na ty, kteří tam tehdy zahynuli. Jenže jak se zdá, ani to nepomáhá neklidným duším, aby našli pokoj. Říká se, že kdykoliv na městečko a jeho okolí udeří sněhová bouře, na některých místech lze spatřit přízraky vojáků, jak spolu znovu a znovu bojují v nekonečném střetu.

Zkušenosti s tajemnými paranormálními jevy potvrzují nejen místní, ale i všemožní lovci duchů a paranormální vyšetřovatelé, kteří místo často navštěvují. Předloni ve dnech výročí krvavé události navštívil místo také známý britský lovec duchů Neil Cook, aby sám prozkoumal, zda se tam skutečně odehrává něco podivného.

Co se mu podařilo zjistit?

Krvavá louka dnes. Foto bitaboutbritain.com
VOJÁK NA KONI?

Neil zůstává v místech nejkrvavějšího střetu celou noc pouze v doprovodu svých dvou přátel. Když se druhého dne vrací domů, zveřejňuje některé ze svých znepokojujících zkušeností. Během nočního dobrodružství prý opakovaně zažíval velmi znepokojující návaly strachu a pocity cizí přítomnosti.

„Celou noc jsme měli pocit, že nás někdo sleduje. Stále jsme slyšeli bouchání připomínající klapot kopyt dopadajících na zem,“ říká s tím, že největší šok přišel poté, co zkontroloval jednu fotografii, kterou si během noci s přáteli pořídili.

V pozadí je na ní totiž podivný stín připomínající jezdce na koni či dvojici vojáků. „Fotka vznikla poté, co jsme viděli nějaký tvar pohybující se poměrně rychle po poli. Tehdy jsme si řekli, že to vypadá, jako by tam někdo mával vlajkou ve větru,“ dodává Cook. Setkal se snad s duchem jednoho z vojáků, kteří před staletími zemřeli v té strašlivé krvavé bitvě?

Neil Cook věří, že na jeho fotce je duch jezdce na koni. Foto mirror.co.uk

Foto: www.britishbattles.com, bitaboutbritain.com, Wikimedia Commons, mirror.co.uk
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články