Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka.
A přestože se nacházíme na Zemi, mají zde panovat podobné podmínky jako na Marsu! Podle legendy se zde prý navíc nacházely i doly krále Šalamouna. Co je na tom všem pravdy?
Doly, které leží v oblasti Červené řeky, považuje mnoho odborníků i záhadologů za vůbec nejstarší doly světa. Je v nich obrovské minerální bohatství, včetně železa a mědi, která se zde těží dodnes.
Právě proto se dost lidí domnívá, že oblast rudé řeky Río Tinto je místem, kde se nacházely legendární doly biblického krále Šalamouna (asi 970–931 př. n. l.) Ten měl v 10. století př. n. l.
postavit v Jeruzalémě První chrám, na jehož výstavbu použil obrovské množství mědi. Bral ji až odsud? Po Šalamounovi jsou zde stále ještě pojmenované i dvě blízké obce. Nacházely se tu tedy skutečně ony věhlasné měděné doly, o kterých se píše v Bibli?
Kyselá krev
Jakmile člověk do oblasti Río Tinto vstoupí, cítí se jako v jiném světě. Již na první pohled vás zarazí, že řeka má barvu krve! Za svůj vzhled vděčí minerálům, které lze nalézt v jejích hlubinách.
Dochází zde totiž k tomu, že kyselost vody sráží oxidy železa, a tím dochází k jejímu zbarvení. „Na druhou stranu, proč je zde voda tak moc kyselá, to je pro nás stále hádankou.
Co ale víme, je, že kyselost této vody se velmi podobá podzemním vodám na Marsu,“ tvrdí vědci, kteří řeku studují. Kosmičtí biologové se tak domnívají, že bakterie zde přežívají ve stejných podmínkách, jako by žily na rudé planetě.
Zasadíme na Marsu život?
To, že je zde voda tak neuvěřitelně kyselá, nutí bakterie přežívat ve velmi nehostinných podmínkách.
Vědcům se podařilo zjistit, že mikroorganismy v kyselém prostředí Červené řeky přežívají v solných usazeninách (ložiscích), které jsou přítomny i na Marsu či na Jupiterově měsíci Europa.
„Solná ložiska poskytují vynikající ochranu biologickým pozůstatkům, a dokonce i samotnému životu v extrémních podmínkách,“ uvádí španělský vědec Felipe Gómez. Toto zjištění je velmi důležité pro hledání života mimo Zemi.
Je totiž možné, že mimozemský život se ve vesmíru ukrývá a přežívá právě v takových solných usazeninách, jaké jsou v Červené řece.
Zároveň to vědcům dává i jistou šanci na to, aby mikroorganismy v solných ložiscích převezli na jinou planetu, kde by úspěšně přežily. Podaří se tak lidem na Marsu, či jinde ve vesmíru, zasadit semínko pozemského života?