Skip to content

Kryonika: Realita, nebo fikce

Představte si, že jste právě oslavili 80. narozeniny a navzdory pokročilému věku jste v plné síle a touží vás zaměstnat kdejaká firma. Zdá se vám to jako sci-fi? Díky kryonice to možná bude realita! Jediné, co pro to musíte udělat, je klinicky zemřít a nechat se okamžitě zmrazit!

Že to zní jako hudba budoucnosti? Možná!

Říká se, že jedinou jistotou v životě člověka je smrt. Na světě ale existují lidé, kteří se tomuto názoru chtějí vzepřít – lidé, kteří rozvíjejí kryoniku. Obor, který se zabývá úplným zmrazením a rozmrazením člověka tak, aby mohl obživnout a používat mozek.

Naději to skýtá především pro ty, u nichž dnes zatím neexistuje lék na jejich nemoc. Pokud by se totiž na nějaký čas nechali zmrazit, je možné, že by se probudili v době, kdy na dnes nezvládnutelné choroby už bude lék známý.

Co říkáte, šli byste do toho?

Je kryonika moderní variantou mumifikace?
JAKO MUMIE

Aby to fungovalo, je mimo jiné důležité i to, aby se podařilo odvrátit nezvratné změny, které se okamžitě po klinické smrti člověka začnou dít (např. „odchod“ nervových buněk v mozku). Rozklad molekul totiž startuje už po 1 sekundě od úmrtí!

Tekutý dusík, v němž by byl člověk zmražen, ho ovšem umí oddálit až o 24 milionů let! Co se stane s pacientem, který vloží svůj posmrtný osud do rukou kryoniků? Zchlazování těla musí začít nejpozději do 24 hodin.

Když jeho teplota klesne na 0 °C, převáží se ve speciální kovové skříni s chladící podložkou na „operační sál“. A tam začíná proces, který připomíná postupy starověkých mumifikátorů.

Do srdce člověka jsou zavedeny kanily, které do těla napumpují kryonickou tekutinu (chemické látky, které zabrání tvorbě ledových krystalků v buňkách – pozn. red.), jež v těle nahradí asi 60 procent tekutin.

Tento proces se nazývá vitrifikace a v těle při ní dochází k zastavení veškerých chemických reakcí a pohybu molekul.

Může být kryonika krokem k věčnému životu?
BUDE Z NÁS KUS LEDU?

Všechna legrace končí! Právě tehdy se totiž musí zabránit tomu, aby se v těle začaly vytvářet ledové krystaly, které by mohly poškodit, nebo dokonce rozložit tělní buňky. Nejdříve je kolem něho udržována teplota -3°C.

Poté velmi pomalu následuje další ochlazování, a to až na hodnotu -120°C. Při této teplotě se tělo změní v hmotu podobnou sklu a dostane lesklou červenou barvu. Tkáně se sice drobně naruší, nicméně lze předpokládat, že pokud vědci budou v budoucnosti schopni úspěšně rozmrazit desítky let staré mrtvé tělo a oživit ho, patrně si poradí i s těmito narušenými tkáněmi.

Zhruba po týdnu dalšího zmrazování, kdy tělo dosáhne kýžené teploty -196°C (teploty kapalného dusíku – pozn. red.), je dáno do zvláštního kovového pouzdra a uloženo do velké „cisterny“, ve které neustále koluje právě zmíněný tekutý dusík.

Kryonický institut si za své služby účtuje nemalé peníze.
ZMRAŽENÍ ZA CENU BYTU

Kde se dnes tyto „pokusy“ provádějí? Ve Spojených státech amerických, buď ve společnosti Alcor Member ve Scottsdale v Arizoně, nebo v Kryonickém institutu v Clinton Township ve státě Michigan. Obě tyto instituce sice tvrdí, že nejsou ziskovými organizacemi a že většina jejich příjmů jde na udržování kryostatů a na výzkum, cenami se však značně liší.

Zatímco si Kryonický institut účtuje 28 tisíc dolarů (cca 500 000 Kč) za tělo, arizonský Alcor Member požaduje 75 tisíc dolarů (cca 1 350 000 Kč) a k tomu navíc roční předplatitelské poplatky 98 dolarů (cca 1 800 Kč), přičemž tyto údaje jsou platné k roku 2009, proto to v současnosti budou ještě vyšší částky.

Kryonika může způsobit revoluční změny ve zdravotnictví.
REVOLUCE V MEDICÍNĚ

Proč se takové věci nedělají běžně? V čem je vlastně problém? V tom, že zatím nikdo neumí zmražená těla oživit a neexistuje ani žádná záruka, že se to povede v budoucnu. Předpokládá se však, že medicína bude schopna kolem let 2050 – 2060 nejen bojovat s řadou dnes nevyléčitelných chorob, ale také ovlivňovat procesy v našem těle, a to zejména díky nanomedicíně (tj.

molekulární medicíně). Podle vědců bude možné dosáhnout dlouhověkosti v těle, které bude mít vlastnosti mladého člověka plného energie. Nezodpovězené ale zůstávají jiné otázky, etické, právní i náboženské.

Není to všechno jen velká falešná naděje, na které chce někdo vydělat? A pokud ne, budou se lidé v budoucnosti vůbec chtít zabývat mrtvými z minulosti?

Autor článku: Petr Brzokoupil

Foto: longevityfacts.com, thebodyatrest.wordpress.com, irishtimes.com, nst.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Josef Kemr – Děda Komárek a jeho vrtochy
nasehvezdy.cz

Josef Kemr – Děda...

Byl to člověk velmi složitý a hluboce věřící....
Jací superlidé opravdu existují?
epochaplus.cz

Jací superlidé opravdu...

Existuje šance 1/100 000 000, že máte...
Pelmeně s kysaným zelím
nasehvezdy.cz

Pelmeně s kysaným zelím

Ruská klasika, kterou s naším receptem...
Foreo Bear: Chytré zařízení zpevňující pleť
iluxus.cz

Foreo Bear: Chytré zařízení...

Inovativní značka FOREO uvádí na trh další...
Jakými dědičnými chorobami můžeme trpět?
epochalnisvet.cz

Jakými dědičnými chorobami...

Existují onemocnění, za které jsme zodpovědní my...
Děsivý lunapark Lake Shawnee. Zavřeli ho kvůli duchům?
epochalnisvet.cz

Děsivý lunapark Lake Shawnee....

Lunaparky. Místa, na kterých se lidé smějí, užívají si...
Jablonec nad Nisou jako na dlani
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Jak si plave robodelfín?
21stoleti.cz

Jak si plave robodelfín?

Plavání s živými delfíny již dnes není nic...
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil
epochaplus.cz

Otec balonového létání se v...

„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na...
Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
21stoleti.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Dětský areál Šťastná země – Radvánovice
epochanacestach.cz

Dětský areál Šťastná země –...

Tento areál je pro...
Funkční a komfortní teplo v koupelně
rezidenceonline.cz

Funkční a komfortní teplo v...

Příjemné klima a přidaná hodnota v podobě suchých a voňavých...