Grónsko a Kanada mají společného záhadného kryptidního živočicha, který byl poprvé pozorován v roce 1986. Znají ho však i legendy tamních původních obyvatel – Inuitů. Právě oni kryptida popisují jako obřího vodního pavoukovce, který je navíc velmi agresivní.
Inuité se údajně domnívají, že by tento živočich byl schopen napadnout i menšího tuleně. Kryptozoologie tohoto zatím neznámého živočicha zná pod jménem kajanok.
Útoky ze zálohy
Lovecká strategie kajanoka spočívá v trpělivé vyčkávací pozici na dně mělkých zátok a v rychlém útoku ze zálohy. Na takové číhané u pobřeží Baffinova ostrova měl na začátku dvacátého století překvapit i osamělého lovce.
Toto pozorování však není ověřené a pro setkání člověka s tímto mysteriózním tvorem se uvádí až zmíněná druhá polovina osmdesátých let minulého století.
Badatelé jsou přesvědčeni, že by kajanok mohl být příslušníkem i neznámé populace obřího kraba, příbuzného například druhu Paralithodes camtschaticus. Proti této teorii však stojí popis kajanoka, jak si jej představují obyvatelé Grónska.
Vyhynulý savec
V jejich podání je kajanok spíše členovec – mořský štír. Pravdou je, že důkazy o mořských štírech z dávné historie naší planety nám poskytují nalezené fosilie. Otázka tedy zní:
Je kajanok kryptid – druh neznámého kraba, nebo se jedná o živoucí fosilii, kterou evoluce zapomněla v ledovém oceánu dalekého severu?
Je zde však i ještě třetí možnost, a tou je vyhynulý mořský savec Hydrodamalis gigas. Jak vidno, kajanok je zatím velkou záhadou, což dosvědčuje i značný rozptyl jeho alespoň přibližné zoologické klasifikace.