Útoky řízenou neznámou energií známé jako havanský syndrom, jsou mnohem rozšířenější, než se dříve uvádělo. Příznaky zatím stále neobjasněného stavu se podle amerických úřadů dosud projevily u 130 osob.
Záhadné onemocnění, které způsobuje řadu příznaků, jako je únava, bolesti hlavy a nevolnost, ale také ztrátu sluchu a poškození mozku, se poprvé objevilo v roce 2016 v Havaně na Kubě u amerických diplomatů a jejich rodin.
Tehdy se mělo za to, že diplomaté jsou terčem jakési řízené energetické zbraně neznámých zahraničních agentů s cílem narušit americko-kubánské vztahy.
Před nedávnem se objevila zpráva o dvou nových případech havanského syndromu. Tentokrát však k útokům došlo přímo na americké půdě. Jeden se odehrál dokonce v areálu Bílého domu.
Nyní vyšel najevo i další případ, tentokrát z roku 2019. Týkal se vojenského důstojníka, který v době útoku sloužil v zahraničí. Útok se měl odehrát během jízdy autem, kdy muže po krátkém zastavení na křižovatce přemohla nevolnost a bolesti hlavy.
Jeho dvouletý syn, který seděl na zadním sedadle, začal v tu chvíli také plakat. Poté, co se rozjeli, příznaky okamžitě ustaly.
POSTIŽENÝCH JE VÍCE
Podle úřadů se příznaky těchto matoucích útoků projevily až u 130 osob, jde tedy o mnohem rozšířenější jev, než si kdokoli uvědomoval. Mezi oběťmi jsou prý špioni, diplomaté, vojáci a další vládní zaměstnanci USA doma i v zahraničí.
Od prosince 2020 se stali terčem útoku tři důstojníci CIA, přičemž k poslednímu došlo teprve před dvěma týdny. Ve všech případech musela oběť podstoupit léčbu.
Kdo za útoky stojí, není zatím známo. Někteří představitelé Pentagonu mají podezření, že na vině je Rusko, důkazy pro toho tvrzení ovšem zveřejněny nebyly.
„Zatím nemáme žádné definitivní informace o příčině těchto incidentů a je předčasné a nezodpovědné spekulovat,“ uvádí mluvčí Úřadu ředitele národních zpravodajských služeb Amanda J. Schoch.