29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Záhady historie
Lebka z Wardley Hall: I lupiči ji raději přinesli zpět
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.3.2022
2.7tis
Tajemnou lebku provází řada nadpřirozených jevů, foto Pixabay
304
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Wardley Hall je raně středověké panské sídlo a památkově chráněná budova v britském Velkém Manchesteru. V dlouhé historii sídla lze narazit také na legendu děsivé křičící lebce, která dokáže spustit hotovou pohromu, je-li ze sídla odebrána. Své o tom vědí o zloději, kteří se ji jednou pokusili ukrást.

Tajemnou lebku provází řada nadpřirozených jevů, foto Pixabay Panské sídlo Wardley Hall, foto Keith Williamson / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Lebka prý patřila popravenému mnichovi, foto Pixabay

„To, co se našlo ve zdi starodávného panského domu v 18. století, děsilo celé generace rodin žijících v kamenných prostorách Wardley Hall,” začíná své vyprávění o jedné z mnoha křičících lebek britského folkloru americká spisovatelka Stacey Graham.

„Když se zeď začala drolit, vypadla z ní na zem krabice, v níž spočívala strašidelná lebka. Sluha ji v domnění, že jde o zvířecí lebku, odhodil do vodního příkopu, Tu noc nad Wardley Hall zuřila bouře a majitel toho velkého domu věřil, že lebka křičela, aby byla zase navrácena do bezpečí tamních zdí.” Muž, možná již obeznámen s legendou o ostatních křičících lebek, nechá další den příkop prohledat a přinést lebku zpět do domu, čímž zřejmě zajistí, aby další noc na panství byla už zase klidná.

Mohla bouři skutečně rozpoutat temná moc lebky? Podle pověsti, která se k ní váže, toho lebka z Wardley Hall umí mnohem víc.

KRUTÝ OSUD KNĚZE

Legenda o křičící lebce ze středověkého panského sídla v metropolitním hrabství Velký Manchester, začíná v okamžiku, kdy je benediktinskému mnichovi, otci Edwardu Ambrose Barlowovi, na jehož ramenou zmiňovaná lebka sedí, umožněno tajně kázat ve zdejší kapli.

K tomu mu pomáhá Roger Downes, tehdejší majitel sídla, který ve Wardley Hall žije se svou rodinou a během občanské války jako zbožný katolík stojí na straně kavalírů. Což je v přímém rozporu s přesvědčením vítězných kulatohlavců, kteří jsou většinou puritány a presbyteriány.

Kněz se úspěšně vyhýbá náboženskému pronásledování po více než dvě desetiletí, ale v roce 1671 je odhalen přímo během mše, zatčen a za svou víru následně oběšen. Poté je jeho useknutá hlava naražena na kůl a vystavena buď v Manchesterském kostele, nebo v Lancasterském zámku jako varování každému, kdo by se chtěl vítězné straně postavit na odpor.

Je právě násilná a náhlá smrt důvodem, proč se mnich nedokáže od panství, kde za života kázal, odpoutat?

Panské sídlo Wardley Hall, foto Keith Williamson / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

NA PANSTVÍ JE V BEZPEČÍ

Věří se, že kdosi z rodiny Downesových nakonec z úcty k Edwardu Barlowovi hlavu tajně sundá a přenese zpět do svého sídla. Následně ji uloží do dřevěné truhly a důkladně ukryjí ve zdi. Tam, kde se kněz cítil v bezpečí za svého života, nachází bezpečný úkryt i po své smrti.

Ne každý má ale pro pohnutky Downesových pochopení. Pozdější majitelé sídla se prý lebky snaží opakovaně zbavit. Jejich snahy se ale setkávají s neblahými následky. Pokaždé, kdy je lebka vynesena z domu, panství prožívá děsuplnou noc.

Nad střechou burácí silná bouře a budovou se rozléhá mrazivý křik. Dává popravený kněz najevo, že nehodlá opustit svůj bezpečný úkryt?

NOČNÍ MŮRA ZLODĚJŮ

O lebce se tvrdí, že je nezničitelná. V minulosti prý byla pohřbena, spálena i rozbita na kusy, aby byla hned dalšího dne nalezena u domu, jak opět celá s věčným úšklebkem čeká, až bude navrácena zpět. Jiná pověst vypráví, že v roce 1930 do panství vniknou zloději, kteří se z neznámých důvodů rozhodnou lebku ukrást.

Následně jsou ale stíháni hrozivými nočními můrami a v noční můru se prý změní i jejich bdělý život, že se Wardley Hall vloupají ještě jednou, jen aby mohli lebku vrátit tam, odkud ji sebrali. Kolik je na těchto příbězích pravdy?

O tom se zřejmě lze jen dohadovat. Nejméně do okamžiku, než se něčí nenechavé prsty opět pokusí některou z lebek odnést z místa, kde je jim nejlépe.

Lebka prý patřila popravenému mnichovi, foto Pixabay
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.2tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.5tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Mirek Brát 26.11.2022 3.1tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]