25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Léčivá síla dubové kůry: Dokáže vyléčit všechny rány?
Léčivá síla dubové kůry: Dokáže vyléčit všechny rány?
od 18.3.2023
2.8tis
Dub býval posvátným stromem různých národů, foto Pixabay
296
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Dub je od pradávna považován za symbol síly a dlouhověkosti, protože některé exempláře tohoto mohutného stromu se dožívají až 1500 let. Možná proto se v něm dřívější léčitelství hledalo odpovědi na nejrůznější neduhy. S čím vším podle bylinkářky dokáže dub pomoci?

Dub býval posvátným stromem různých národů, foto Pixabay Kůra stromu napomáhá hojení, foto Pixabay Odvar z dubové kůru pijte jen s velkou opatrností, foto Pixabay

Pro svou dlouhověkost je dub často označován za krále stromů.

Staré národy vnímají dub jako posvátnou dřevinu a zasvěcují ho nejvyšším bohům – Řekové hromovládnému Diovi, Slované jeho kolegovi Perunovi a Germáni mocnému Thorovi.

Listy dubu prý slouží k věštění budoucnosti, protože skrze jejich šumění promlouvají bohové, a ze dřeva se mají vyrábět magické hůlky.

Navíc se traduje, že dřevo dubu slouží jako univerzální lék – podle lidové tradice stačí protáhnout nemocného větvemi mladého dubu, nebo ho strčit do starého vykotlaného dubu, a nemoc bude zázračně zažehnána. Pálení dubových listů má navíc čistit vzduch.

Žaludy mají podle dávných lidových pouček podporovat plodnost a kůra se přidávala do magických amuletů na odvrácení nemocí. Kromě toho bývalo zvykem nosit u sebe dubové větvičky, svázané červenou nití do tvaru kříže.

Tento zvláštní talisman měl být údajně schopen zapudit zlo a chránit svého majitele. Většina těchto pověr dnes již nefunguje, ale přesto je dub často používán v přírodním léčitelství. Jaké má léčivé účinky?

LÉK S HOŘKOU CHUTÍ

Dub, označovaný latinsky Quercus, je zástupcem rodu z čeledi bukovitých (Fagaceae), která zahrnuje až 600 druhů těchto mohutných dřevin. Jsou rozšířeny na území Severní Ameriky, Asie a téměř po celé Evropě.

V Čechách se vyskytuje hlavně dub letní (Quercus robur) a dub zimní (Quercus petraea), který se v léčitelství používá častěji, protože má mít největší obsah léčivých látek.

Dřív se jako léčivé části tohoto rozložitého stromu používaly listy, plody, dřevo kůra i pupeny. Dnes se obvykle využívá pouze kůra. „Pro léčebné účely se sbírá jen kůra z mladých větví, silných maximálně pár centimetrů, a to na jaře před vyrašením listů.

Kůra se podélně nařízne a vcelku odloupne. Potom se suší v tenkých vrstvách na slunci. Při umělém sušení by teplota neměla překročit 50°C,“ radí pražská bylinkářka Gabriela Globočniková (*1951).

Ovšem úplně nejsnadnější je opatřit si dubovou kůru v lékárně. Výsledná sušina má hořkou chuť a měla by být skladována v uzavřených nádobách na suchém místě.

Z účinných látek dubová kůra obsahuje velké množství tříslovin, rostlinné pryskyřice, hořčiny a některé další látky. Jak léčivou sílu dubové kůry využít nejlépe?

Kůra stromu napomáhá hojení, foto Pixabay
Kůra stromu napomáhá hojení, foto Pixabay

LÉČBA VŠEHO DRUHU

Dubová kůra má v přírodním léčitelství poměrně široké uplatnění, a to ve formě odvaru, čaje, masti, gelu, kapek, koupele, tinktury či kloktadla. Vnitřně se používá jen zřídka, například při střevním kataru nebo silném průjmu.

Zato při vnější léčbě se uplatňuje velice často. „Dubová kůra má protikrvácivé i protialergické účinky, a chrání před mikroby, viry a plísněmi. Známé jsou také její svíravé a protizánětlivé účinky,“ upozorňuje bylinkářka Globočniková.

Proto je skvělým lékem při léčbě hemeroidů, různých kožních potíží i lehčích omrzlin nebo popálenin. Účinně tlumí krvácení, podporuje hojení ran a jizev, pomáhá léčit záněty, mokvavé ekzémy, plísňové infekce, bércové vředy, akné a podobné zdravotní komplikace.

Kromě toho slouží také jako prostředek zmírňující pocení nohou. „Kloktání odvaru z dubové kůry se doporučuje například v případě infekce v krku a ústní dutině, zánětech hrtanu či ústní sliznice, nebo při paradentóze.

Oplachování obličeje zase osvěžuje pokožku a stahuje póry a vrásky,“ dodává bylinkářka. No, není to zázračná bylinka?

NA CO SI DÁT POZOR?

Podobně jako většina léčivých bylin může i dubová kůra u citlivějších lidí vyvolávat alergickou reakci. V případě jakýchkoli zdravotních obtíží je proto nutné poradit se s odborníkem, lékařem, nebo lékárníkem.

Při vnitřním použití odvaru z dubové kůry se navíc doporučuje zvýšená opatrnost, protože nadměrná dávka může vyvolat žaludeční nevolnost a zvracení, nebo další zdravotní komplikace. Při dlouhodobém podávání může naopak způsobit zácpu.

Odvar z dubové kůru pijte jen s velkou opatrností, foto Pixabay
Odvar z dubové kůru pijte jen s velkou opatrností, foto Pixabay
Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 24.9.2023 2.3tis
Až do dnešních dnů zlověstně vyhlížející trosky zříceniny francouzské hradní pevnosti Champtocé jsou připomínkou nepřehlédnutelné postavy francouzských dějin první poloviny 15. století, a to maršála Gillese de Rais (asi 1404-1440). Tento ochránce Jany z Arku a vojevůdce z posledních let stoleté války se po bojích s Anglií uchýlil právě na toto své panství. Ša
od 21.9.2023 2.8tis
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolické svatostánky musely přejít do ilegality – staly se z nich tajné kostely. Protestantská vláda v Nizozemsku v této době nepovolovala katolické mše na
od 21.9.2023 3.4tis
Dva chlapci se krčí za hromadou kamení, tisknou se k zemi roztřesení hrůzou. Z podzemí právě vyletěl obří disk, který nemohl být z naší planety! Jinde prý obchází krajem děsivý kryptid, nesmrtelné bytosti či přízračná světla, údajné duše zemřelých. O Indii se říká, že je díky proslulým kořením zemí tisíce chutí, ale možná jde spíš o zemi tisíce záhad! ENIGMA vám představuje ty největší z nich.
od 19.9.2023 3.2tis
Fascinující nález se před časem povedl hledačce pokladů u koryta řeky Temže v londýnském Greenwichi. Jedná se o více než 100 let starou africkou sošku, jež má v zádech zatlučeno několik hřebíků. Nejde však o jen tak ledajaký umělecký výtvor – toto má být prostředník mezi světem živých a mrtvých!     Odborníci věří, že 30 cm velká, výjimečn
od 18.9.2023 2.7tis
Jedná se o nejstarší známou dřevěnou sochu na světě. Vědci mají jasno, že její stáří je přibližně 12 000 let. Stále však není známo, k čemu socha sloužila. Ezoterikové varují, že možná socha přináší i nějaké zlověstné varování z daleké minulosti. Jaké? Neznámý umělec sochu, nazývanou nyní Šigirský idol, zhotovil někdy na konci poslední doby ledové.
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochaplus.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se