Zámek ve Škvorci najdeme ve Středočeském kraji nedaleko Úval. Na místě dnešního zámku stával kdysi středověký hrad, založený již ve 13. století a v 16. století rodem Smiřických přestavěný na renesanční zámek.
Kolem roku 1727 jej vévodkyně Marie Terezie Savojská z Lichtenštejna nechala upravit v barokním slohu. Dodnes se dochovala část východního křídla se vstupní věží.
Duch šlechtičny v podobě Bílé paní
Podle pověsti se na zámku až do dnešních dnů zjevuje místní Bílá paní. Údajně se jedná právě o ducha vévodkyně Marie Terezie Savojské, přezdívané také Cafojka.
Tuto šlechtičnu, jež byla díky své lidumilné povaze oblíbena i mezi poddanými, lze prý potkat i na jiných sídlech s ní spojených. Dříve se měla navíc zjevovat například i ve starém zájezdním hostinci U Lva v Úvalech, který však byl již zbourán.
Každopádně na zámku má paní Cafojka každý den přichystaný pohár červeného vína. Takto důstojně ctí dnešní majitelé zámku, kteří jej doslova zachránili před zkázou, svoji milou, dávnou zdejší předchůdkyni…
Pověst o zlatém poháru
S vévodkyní je spojena i pověst o zlatém poháru. Vypráví se, že v jednom parném letním dni Terezie Savojská spouštěla z okna hedvábnou nit, na níž byl pověšen zlatý pohárek. Chtěla si tak dopřát osvěžující vodu z hradní studny.
Hedvábná šňůrka se však přetrhla a zlatý pohár se má údajně ještě dnes nacházet kdesi na dně hluboké studny.
Svatý Donát, zázračný zachránce
Tato šlechtična má rovněž také i zásluhu na uctívání světce sv. Donáta, který u nás pravděpodobně není příliš znám.
Sochy světce nechala rozmístit speciálním nařízením ze dne 27. června 1764, podle něhož měla být socha patrona proti bouřce a krupobití umístěna „na příhodném místě v polích“ na každém z jejích panství.
Svatý Donát byl křesťanský mučedník, účastnící se v řadách XII. legie výpravy proti Markomanům. Je vzýván jako ochránce proti bouřce, bleskům a krupobití – to proto, že římské vojáky tehdy za velmi zvláštních okolností zachránila podivná bouře.
Zámecký drak a tajná chodba
Na zámku měli prý podle místních legend dokonce i svého draka. Údajně sídlil v komíně zámku, poletoval v podobě ohnivého hada s beraní hlavou nad škvoreckými zahradami a zanechával za sebou ohnivou stopu. Zámek by měl dále mít i svoji tajnou chodbu.
Vypráví se, že ve valech pod zámkem se nachází jakýsi zvláštní, podivný otvor, z něhož prý vedla chodba až do Tuklat.
Petr Matura