21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Záhady historie
Lékaři s kamennými nástroji: Operace srdce probíhaly už před 100 000 let
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 4.8.2020
4.7tis
Operace srdce
496
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1896 měla proběhnout první známá operace srdce. Kostra z centrální Asie, kterou v minulém století prozkoumali sovětští vědci, však napovídá, že kardiochirurgové existovali už v době kamenné.

Operace srdce Kostra nese stopy po úspěšné operaci srdce, foto sciencedirect.com Ludwig Rehn, foto researchgate.net Perikardiální okno, foto heart-valve-surgery.com
Kostra nese stopy po úspěšné operaci srdce, foto sciencedirect.com

Vědci ze Sovětské akademie věd se na konci 60. let 20. století pouští do podrobného ohledání pozůstatků, jež přivezla expedice z centrální Asie. Pečlivě prohlíží jeden nález za druhým. „To přece není možné!“ proběhne najednou hlavou jednomu z nich.

Kostra, jejíž stáří je odhadnuto na úctyhodných 100 000 let, nese známky operace srdce! V oficiálních pramenech se však dočteme, že první srdeční operaci bez komplikací provedl německý chirurg Ludwig Rehn (1849–1930) v roce 1896.

Archeologové mají nyní v ruce důkaz o téměř zázračných operacích srdce z doby, kdy byly veškeré nástroje tvořeny z kamene. O záhadném nálezu vychází podrobná zpráva. Přesto se o něm vědci raději příliš nezmiňují.

Proč? Možná by mohl narušit zdánlivě ucelený obraz o vývoji lidské rasy. Zarážející je, že se pokročilá léčebná technika náhle ztrácí a lidstvo ji musí znovu objevovat. Kde vzali pravěcí lidé tak překvapivý přehled lidské anatomie? A jak tyto složité operace prováděli?

Ludwig Rehn, foto researchgate.net

POZORUHODNÉ DATOVÁNÍ

Ruský profesor Leonid Marmajarjan s vědeckým týmem Antropologické společnosti Turkmenistánu vyráží v roce 1969 na expedici do centrální Asie. Během ní nachází v jedné jeskyni pohřebiště se třemi desítkami koster.

Původní odhad jejich stáří činí přibližně 20 000 let, pozdější výzkumy to však poupravují na úctyhodných 100 000 let. Jedna z koster po ohledání vydává šokující svědectví. Patří totiž člověku, který se podrobil úspěšné operaci srdce!

„Sovětští vědci byli ohromeni, když našli stopy po operaci provedené v oblasti srdce. Žebra byla odborně oddělena a byl tam také důkaz, že neoddělená žebra byla roztažena od sebe, každý znak přesně koresponduje s tím, čemu dnes říkáme perikardiální okno,“ popisuje americký spisovatel a záhadolog Rene Noorbergen.

Během takového zákroku je operativně odstraněn srdeční vazivový vak, přičemž se dnes tento výkon provádí nejčastěji u zhoubných onemocnění srdce. Dokázali už tehdejší lidé diagnostikovat rakovinu a vypořádat se s ní? Jsou takové zákroky v dávném pravěku vůbec možné?

Perikardiální okno, foto heart-valve-surgery.com

DOKONALÉ NÁSTROJE

Podle expertů nebyla operace žádným experimentem, nýbrž řízeným zákrokem s dobře známou příčinou i očekávaným výsledkem. Dle nové tkáně, která na kostech následně dorostla, lze soudit, že pacient přežil dalších 3 až 5 let.

Rozšířené představy o primitivních předchůdcích člověka, kteří nemoci vysvětlovali působením zlých duchů, s těmito objevy nesouhlasí. Jak je možné, že znali tak podrobné souvislosti anatomie a byli schopni provádět náročné operace bez prostředků, které dnešní lékaři považují za nutnost?

Archeologové stále nacházejí širokou škálu tehdejších chirurgických nástrojů, jejichž ostří je stejně spolehlivé jako dnešní skalpel. To, že dávná operace srdce není ojedinělým příkladem, dokládají i vykopávky z blízkého východu.

Mají stejné zásahy na hrudníku, které bychom našli i u koster starých zhruba 50 let. Jaké další techniky čekají na to, až je současná věda znovu odhalí?

Foto: sciencedirect.com, researchgate.net, heart-valve-surgery.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 767
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 1.3tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.0tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.1tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]