reklama
4. července 1969: Tajemný vrah útočí v Kalifornii na další milenecký pár, brzy poté se začíná vysmívat policii a získává přezdívku, pod níž je znám dodnes – Zodiac.
Domů     Záhady historie
Lékaři s kamennými nástroji: Operace srdce probíhaly už před 100 000 let
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 4.8.2020
4.7tis
Operace srdce
496
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1896 měla proběhnout první známá operace srdce. Kostra z centrální Asie, kterou v minulém století prozkoumali sovětští vědci, však napovídá, že kardiochirurgové existovali už v době kamenné.

Operace srdce Kostra nese stopy po úspěšné operaci srdce, foto sciencedirect.com Ludwig Rehn, foto researchgate.net Perikardiální okno, foto heart-valve-surgery.com
Kostra nese stopy po úspěšné operaci srdce, foto sciencedirect.com

Vědci ze Sovětské akademie věd se na konci 60. let 20. století pouští do podrobného ohledání pozůstatků, jež přivezla expedice z centrální Asie. Pečlivě prohlíží jeden nález za druhým. „To přece není možné!“ proběhne najednou hlavou jednomu z nich.

Kostra, jejíž stáří je odhadnuto na úctyhodných 100 000 let, nese známky operace srdce! V oficiálních pramenech se však dočteme, že první srdeční operaci bez komplikací provedl německý chirurg Ludwig Rehn (1849–1930) v roce 1896.

Archeologové mají nyní v ruce důkaz o téměř zázračných operacích srdce z doby, kdy byly veškeré nástroje tvořeny z kamene. O záhadném nálezu vychází podrobná zpráva. Přesto se o něm vědci raději příliš nezmiňují.

Proč? Možná by mohl narušit zdánlivě ucelený obraz o vývoji lidské rasy. Zarážející je, že se pokročilá léčebná technika náhle ztrácí a lidstvo ji musí znovu objevovat. Kde vzali pravěcí lidé tak překvapivý přehled lidské anatomie? A jak tyto složité operace prováděli?

Ludwig Rehn, foto researchgate.net

POZORUHODNÉ DATOVÁNÍ

Ruský profesor Leonid Marmajarjan s vědeckým týmem Antropologické společnosti Turkmenistánu vyráží v roce 1969 na expedici do centrální Asie. Během ní nachází v jedné jeskyni pohřebiště se třemi desítkami koster.

Původní odhad jejich stáří činí přibližně 20 000 let, pozdější výzkumy to však poupravují na úctyhodných 100 000 let. Jedna z koster po ohledání vydává šokující svědectví. Patří totiž člověku, který se podrobil úspěšné operaci srdce!

„Sovětští vědci byli ohromeni, když našli stopy po operaci provedené v oblasti srdce. Žebra byla odborně oddělena a byl tam také důkaz, že neoddělená žebra byla roztažena od sebe, každý znak přesně koresponduje s tím, čemu dnes říkáme perikardiální okno,“ popisuje americký spisovatel a záhadolog Rene Noorbergen.

Během takového zákroku je operativně odstraněn srdeční vazivový vak, přičemž se dnes tento výkon provádí nejčastěji u zhoubných onemocnění srdce. Dokázali už tehdejší lidé diagnostikovat rakovinu a vypořádat se s ní? Jsou takové zákroky v dávném pravěku vůbec možné?

Perikardiální okno, foto heart-valve-surgery.com

DOKONALÉ NÁSTROJE

Podle expertů nebyla operace žádným experimentem, nýbrž řízeným zákrokem s dobře známou příčinou i očekávaným výsledkem. Dle nové tkáně, která na kostech následně dorostla, lze soudit, že pacient přežil dalších 3 až 5 let.

Rozšířené představy o primitivních předchůdcích člověka, kteří nemoci vysvětlovali působením zlých duchů, s těmito objevy nesouhlasí. Jak je možné, že znali tak podrobné souvislosti anatomie a byli schopni provádět náročné operace bez prostředků, které dnešní lékaři považují za nutnost?

Archeologové stále nacházejí širokou škálu tehdejších chirurgických nástrojů, jejichž ostří je stejně spolehlivé jako dnešní skalpel. To, že dávná operace srdce není ojedinělým příkladem, dokládají i vykopávky z blízkého východu.

Mají stejné zásahy na hrudníku, které bychom našli i u koster starých zhruba 50 let. Jaké další techniky čekají na to, až je současná věda znovu odhalí?

Foto: sciencedirect.com, researchgate.net, heart-valve-surgery.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 2.7.2022 445
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 447
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.5tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.8tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]