Skip to content

Let KAL 007: Tajemství tragédie na pozadí studené války

Podivným neštěstím ve vzduchu je havárie letu KAL 007 společnosti Korean Air, k níž došlo během studené války 1. září 1983…

Letoun Boeing 747 tehdy letí z New Yorku do jihokorejského Soulu. Z nezjištěných příčin se stroj nad Aljaškou odkloní z dráhy asi o 20 kilometrů, čímž se dostane do vzdušného prostoru Sovětského svazu.

Rusové se pokusí letadlo kontaktovat, nepodaří se jim však navázat spojení, a generál Anatolij Kornukov (*1942) vydá rozkaz k sestřelení stroje.

Střela Suchoje pošle letoun do hlubin. George Chernilevsky / Wikimedia commons – CC BY-SA 3.0
ŠLO O ŠPIONÁŽ?

Sověti ohledně zákroku nejprve mlží, později však přiznají, že stroj opravdu sestřelili a svůj čin obhajují tím, že letoun prováděl špionáž. Může to být pravda, nebo jde jen o výmluvu? Faktem je, že nad Ruskem už byl let vychýlený z kurzu asi o 300 kilometrů.

Jak je možné, že zkušení piloti udělali tak zásadní chybu, navíc ve známé nebezpečné oblasti? Nebylo úkolem letu skutečně něco nestandardního? Důležitou roli může hrát i fakt, že v přelétané oblasti právě probíhaly tajné sovětské vojenské testy.

Věděli o tom Američané a zneužili let KAL 007 ke špionáži? Kdo je pravým viníkem smrti 269 pasažérů letu?

Po letounu pátrá poblíž japonských břehů speciální dron. Foto: PH1 FEL BARBANTE – DoDMedia / Wikimedia Commons – volné dílo

Autorka: Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia commons (úvodní foto Udo K. Haafke / Wikimedia commons - volné dílo)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články