Skip to content

Ležel krysařův cíl u Vyškova?

Ten příběh zná skoro každý. Do saského města Hameln přijde krysař a slíbí, že z něj za pomoci své kouzelné flétny vyvede hlodavce. Když mu však za to radní nezaplatí tolik, kolik slíbili, odvede za trest z města jejich děti.

Kolik je na této legendě pravdy? EnigmaPlus se při pátrání dostává až na Moravu!

Píše se rok 1284. Ponurými uličkami starobylého Hamelnu prochází postava muže, který se stříbrnou píšťalou v rukou vykonává svou práci. Omámené krysy poslušně následují jeho magické pískání až k východní bráně města.

Hameln je tak konečně zbaven hlodavců. Krysař si jde k radním pro slíbenou odměnu. Ti mu ji však odmítají vyplatit. Netuší totiž, že kouzlo krysařovy flétny působí i na člověka! Krysař znovu začíná pískat a odvádí 130 hamelnských dětí k místu zvané Kalvárie, kde se jinak konají popravy.

Odtud se však ztrácejí neznámo kam… Tak nějak zní legenda o krysařovi, která může mít pro nás překvapivé pozadí! Závěr tohoto silného příběhu se totiž pravděpodobně odehrál na Moravě!

LOKÁTOR NA MÍSTĚ KRYSAŘE?

Leckoho možná překvapí, že toto na první pohled takřka pohádkové vyprávění má zřejmě reálný základ. Odkazuje nás totiž do období středověku, kdy země střední Evropy zažívají „vpád“ kolonizátorů z přelidněných území Německa a Francie.

Pokud však v té době chtějí například šlechtici nebo církevní hodnostáři osídlit nějaké území, musí si k tomu najmout tzv. lokátora. Ten má za úkol získat dostatečný počet mladých kolonistů a dovést je na určené místo, kde společně založí vesnici, v níž začnou hospodařit.

MÍSTO PROPASTI BÝVALÝ HAMLÍKOV?

Podle určitých indicií je možné, že právě podobným způsobem se původní obyvatelé Hamelnu, ležícího v severozápadním Německu (Sasku), dostávají až k nám. Nasvědčují tomu především některé nálezy německého historika WOLFGANGA WANNA (1903 – 1976).

Wann ve svém bádání dochází k závěru, že kolonisty z Hamelnu údajně zve na Moravu ve 13. století olomoucký biskup BRUNOZE SCHAUMBURGU, na jehož popud sem v té době přichází až 25 000 lidí. Wann navíc zjišťuje, že ve službách tohoto biskupa je posléze asi 150 německých lokátorů, jejichž jména (např.

HAMEL, HAMAL, HAMELIUS) často odkazují na hamelnský původ. Dokonce nalézá i počeštělou obdobu německého městečka Hämlingen v názvu dávno už neexistující moravské vesničky Hamlíkov. Je však mezi těmito jmény opravdu nějaká souvislost?

A pokud ano, kde tento Hamlíkov přesně ležel? Na stopu této záhady se vydává archeolog a spisovatel ERVÍN ČERNÝ KŘETÍNSKÝ (1913 – 2001).

Zjišťuje, že Hamlíkov měl stát poblíž obce Podomí na Vyškovsku, a to až do konce 16. století, kdy – zřejmě vlivem morové epidemie – osiřel a na jeho místě je dnes les. Archeologické nálezy tuto teorii podporují.

DĚTI NEMUSELY BÝT DĚTMI

Navštívil ale tuto lokalitu opravdu nějaký tajemný muž? Křetínský si myslí, že ano. Podle něj jím mohl být lokátor jménem BODY, který sem v roce 1284 přivedl děti (resp. mladé kolonisty) z německého Hamelnu a společně tu založili vesnici v údolí zvaném Psí žleb.

Původní legendy navíc vůbec nemluví o krysaři jako takovém, ale spíše o „dobře oblečeném muži se stříbrnou flétnou, který dokázal okouzlit děti“. Teprve zhruba v 16. století se tato legenda proměňuje v historku o krysaři.

Pravdou nicméně také zůstává, že funkce krysaře v té době dle všeho skutečně existovala. Podle dochovaných spisů ji měl většinou zastávat muž, který byl zraněn ve válce (někdy je také označován jako klaun nebo lovec).

Jak to ale bylo se zmizením 130 dětí? Podle Křetínského je pravděpodobné, že tato lidová legenda vznikla prostým spojením dvou informací typu „děti zmizely v době, kdy byl ve městě krysař“. „Dětmi se v té době označovali všichni svobodní, a proto mohlo jít o prosté vystěhování či vystavení nové osady, kde chtěli žít,“ poznamenává. Šlo tedy o prostou kolonizaci, nebo za tím stojí nějaká další záhada?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co si psal do deníčku strůjce holocaustu Heinrich Himmler?
epochalnisvet.cz

Co si psal do deníčku...

Nenápadný úřednický vzhled druhého...
Střevní mikroflóra překvapuje
21stoleti.cz

Střevní mikroflóra překvapuje

V lidském trávicím traktu byl identifikován...
Jedineční a reální: Čím se tito lidé odlišují?
epochaplus.cz

Jedineční a reální: Čím se...

Dalo by se říci, že všichni lidé na světě...
Mauritánská železnice: Extrémní jízda napříč Saharou
epochalnisvet.cz

Mauritánská železnice: Extrémní...

Mauritánie v Africe se pyšní velkým bohatstvím v podobě...
Pramen Křešice: Za léčivou vodou i obrazem Panny Marie
epochanacestach.cz

Pramen Křešice: Za léčivou...

Neprávem opomíjená...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
3 věci, které dali nacisté světu
epochaplus.cz

3 věci, které dali nacisté...

Během každého vojenského konfliktu pracují...
Katakomby Klatovy: Historie v tajemném balení
epochanacestach.cz

Katakomby Klatovy: Historie v...

Zahoďte ostych a...
Krása i funkčnost koupelnových baterií
rezidenceonline.cz

Krása i funkčnost...

Pohledově atraktivní,...
Posilují léčivé účinky zárodečných buněk
21stoleti.cz

Posilují léčivé účinky...

O krevních destičkách je toho známo mnoho, avšak...
Milostný skandál vyřešila útěkem?
nasehvezdy.cz

Milostný skandál vyřešila...

Bohatý milostný život má...
Patek Philippe představuje nový věčný kalendář
iluxus.cz

Patek Philippe představuje nový...

Manufaktura Patek Philippe je známá širokou nabídkou...