Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Prokletí křišťálových lebek: Co způsobuje?

Nádherné a odporné zároveň. Fascinující svou dokonalostí, jedinečné nevýslovnou krásou. Průhledné symboly smrti a temných magických rituálů. Vyrobené s precizností švýcarských hodinářů z průzračného křišťálu, se jejich zlověstné rysy smějí našim poznatkům o minulosti lidstva.

Kdo a s jakým záměrem křišťálové lebky vyrobil? Jakou technologií? Objevují se na mnoha místech světa, vyprávějí se o nich neuvěřitelné historky. Jsou ztělesněním zla?

Mohutné ruiny obřího amfiteátru, pyramid, teras a náspů prozrazují zašlou slávu kdysi nádherného města. Skupinka mužů a žen dlouhé dny odkrývá někdejší mayský Lubaantum v Hondurasu (dnešní Belize – malý stát ve Střední Americe).

Píše se rok 1927. Unavený muž sedící na mohutném kameni si otírá pot z čela.

Je to slavný anglický dobrodruh F. A. MITCHELL HEDGES (1882 – 1959), neoficiální šéf průzkumu přezdívaný Mike. Opodál pracuje jeho adoptivní dcera ANNA MITCHELL HEDGES (1907 – 2007). Náhle se pod pozůstatky starého oltáře něco zaleskne!

Snad skleněný střep? To není možné! Anna napětím skoro nedýchá! Pod kamenem leží dokonalá napodobenina lidské lebky z křišťálu! Nejzáhadnější objev v dějinách lidstva. Konečný důkaz existence vyspělé starověké civilizace?

Nebo nejspornější předmět všech dob?

Anna Mitchell-Hedges

K ČEMU SLOUŽÍ? EXISTUJE JEJICH KULT?

Podle některých teorií jsou křišťálové lebky kdysi používány jako magický a rituální předmět zároveň. Například pro seslání pohromy na člověka, nebo naopak pro urychlení jeho uzdravení. Slouží prý i jako věštecké koule!

Tyto tradice jsou dodnes živé u obyvatel Jižní Ameriky. Kdysi prý lebky používají při svých slavnostech ohně Mayové. Podle staré legendy každá lebka vyzařuje silnou energii, která je pro toho, kdo ji neovládne, ničivá!

Zajímavé je, že i tak odvážný člověk, kterým je „Mike” MitchellHedges věří tomu, že „lebka přináší smrt těm, kdo ji neuctívají…“a chová k ní patřičnou úctu. Podle staré legendy jsou prý některé z nich tzv.

lebkami zkázy, které představují ztělesněné zlo. Souvisí s nimi prý různé podivné jevy. Pověrčivým lidem musí lebky připadat nadpřirozené – vždyť jsou tak výjimečné!

ŘEKNI, KDE TY LEBKY JSOU – A KOLIK JICH VLASTNĚ JE?

„Mitchellova” Lebka zkázy je z těch, které byly zatím objeveny, nejkrásnější. Její tvar je téměř dokonalou anatomickou kopií skutečné lidské lebky! Navíc má jako jedna z pouhých dvou na celém světě pohyblivou dolní čelist!

Podobných artefaktů je ovšem víc. Zatím je objeveno asi 12 lebek o výšce 10 až 23 cm, přičemž druhá nejznámější je vystavená v londýnském Britském muzeu – lebka Tiffany. Existují ale také desítky menších lebek!

Jejich přesný počet není znám! Proč? Většina z nich se totiž nachází v soukromých sbírkách.

U lebky z Britského muzea není jasné, odkud pochází.

CO SPOJUJE MÍSTA NÁLEZŮ?

Dá se vypátrat nějaká spojitost mezi oblastmi nálezů lebek? U lebky z Britského muzea není vůbec jasné, stejně jako u několika dalších, odkud pochází. Jiné jsou nacházeny nejčastěji na území Střední a Jižní Ameriky.

Výjimečně na území USA. Jaké jsou další souvislosti? Prakticky všechna místa jejich nálezů jsou nějakým způsobem spojena se starou indiánskou kulturou. Nejčastěji s Mayi či Aztéky. Hodně lebek je koupeno od překupníků, takže je jejich původ nejasný.

Záhadných skutečností je však mnohem více. Hodně zajímavé jsou i optické vlastnosti lebek.

VOODOO V RYTMU INDIÁNSKÝCH PÍSNÍ?

Americký restaurátor FRANK DORLAND (*1932), držící v ruce malou svítilnu, se dívá upřeně před sebe na dokonale lesklý předmět. Pokládá baterku pod spodní vyleštěnou plochu křišťálové lebky. Z průhledných očních důlků „vyšlehnou“ paprsky světla. Optická iluze je dokonalá, nepřipraveného člověka tahle světelná show pořádně vyděsí. Funguje snad nejslavnější křišťálová lebka jako optická lupa? Ano. Podle Dorlanda lebka nejenže láme světlo, ale „také občas mění barvu!

“ V Lebce zkázy se prý občas „zobrazují podivné obrazy a vydává vůni“. Prý se kolem ní „objevuje záře a jsou slyšet podivné chorály“. Dorland o ní napsal knihu. Vymýšlel si snad, aby zvýšil prodej?

MAGIE, KTERÁ NÁS MOŽNÁ ZABIJE

Záhadné jevy v blízkosti lebky potvrzují nejen Dorland a Anna Mitchell Hedges, ale i mnozí další. Při pohledu do jejích očnic se prý „člověku zrychluje tep a napínají se mu svaly.“ Podle některých pramenů je přítomnost lebky údajně provázena dalšími neobvyklými jevy – podivným klepáním a přemisťováním věcí.

Jsou to jen povídačky? Vidiny a podivné zvuky se dají pravděpodobně vysvětlit jako projev halucinace. Je možné, že by pohled do průhledného předmětu aktivoval část lidského podvědomí? Ano, podobný jev postihuje některé lidi při dlouhém pohledu do křišťálu nebo do zrcadla.

Vidí pak nereálné obrazy! Ale jak si vysvětlit zvuky, které jsou údajně slyšet i tehdy, pokud se na lebku nedíváte? Jsou snad lebky opravdu magické?

JAK JSOU LEBKY STARÉ?

Pro určení stáří křemenného materiálu lebek nelze použít radiouhlíkovou ani jinou vědeckou analýzu. Jak ale určit dobu jejich vzniku? Jsme závislí pouze na logice a hypotézách! Ve starých latinskoamerických tradicích je přítomné uctívání smrti.

Zejména Aztékové ho doslova zbožňují! V roce 1486 obětují svým krvavým bohům 20 000 nešťastníků! To se projevuje i v jejich umění. Není se tedy čemu divit, že většina badatelů přisuzuje výrobu křišťálových lebek právě jim!

Mají pravdu? Pokud ano, mohou být lebky staré asi 500 až 900 let. Co když se ale jedná o „dědictví“ mayské? Lebky a uťaté hlavy jsou totiž znázorňovány na malbách obou latinských kultur. Je to ale dostačující důkaz o správnosti naší teorie?

Dosahují lebky stáří až 4000 let? Nabízí se ještě další možnost, a sice že jsou jejich tvůrci Olmékové. V takovém případě by jim bylo možná až 3200 let. Podoba lebky z Britského muzea je prý charakteristická pro pozdní aztécké umění.

Nedokazuje to však, že je lebka pravá. Nebo ano?

DAR Z NEBES?

Mnohé indicie naznačují „kosmickou variantu“. Jsou lebky výrobkem mimozemšťanů? O co se tato hypotéza opírá? O legendy popisující příchod „bohů“ z nebes, o podivné reliéfy a malby či o znalost na svou dobu překvapivě vyspělých technologií!

Navíc na mayských scenériích můžeme vidět znázornění lidí s podivnými nástroji. Podle ERICHA VON DÄNIKENA (*1935) mohou tyto výjevy „zobrazovat lidi s vrtačkami nebo… s lasery!“Může být tato teorie pravdivá?

Možná. Starověké civilizace totiž znají mnohem vyspělejší stroje, než se běžně předpokládá! Podle některých teorií jsou prý lebky zkázy dokonce součástí jakéhosi (možná mimozemského) počítače a skrývají v sobě informace o budoucnosti lidstva.

ZAPOMENUTÉ ZNALOSTI

Údajným důkazem je například starověký „počítač“ z Antikythéry! Ovšem nemusíme za vším vidět hned mimozemšťany. Pokud třeba lebky „pamatují“ údajný zánik Atlantidy, jsou staré asi 12 000 let. Jen fikce?

Jak potom vysvětlíme, že podobné legendy o tomto vyspělém národě jsou rozšířené po celém světě? A jak objasníme šokující znalosti starověkých obyvatel? U lebky z Belize je zjištěno, že dokáže určitým způsobem vyrábět slabý elektrický proud.

Čím to může být?

DOSUD NEZNÁMÁ TECHNOLOGIE?

Největším tajemstvím je samotný způsob výroby lebek! Frank Dorland z laboratoří Hewlett Packard provádí v 60. letech minulého století na křišťálové lebce z Belize řadu měření a analýz. Podle jeho názoru je tato lebka „praotcem všech křišťálových lebek“. Je údajně nejstarší, ale což je šokující, také nejdokonalejší lebkou! Něco tu však nesouhlasí. Dorland se svými spolupracovníky docházejí k názoru, že ručním broušením pomocí diamantu a písku by její výroba „trvala kolem 300 let“! Známý český záhadolog a odborník přes nevyjasněné jevy IVAN MACKERLE (*1942) k tomu říká: „Pokud to tak je, tak před takovým výkonem smekám!“Ano, je to opravdu hodně dlouhá doba. „Myslím si ale, že je pravděpodobnější, že některé křišťálové lebky byly vyrobeny nám dosud neznámou vyspělou technologií..,“dodává Mackerle. Této domněnce nahrává i další zjištění z výše zmíněných laboratoří.

JE NĚCO TAKOVÉHO MOŽNÉ?

„Lebka by teoreticky neměla existovat,“ prohlásil prý jeden z pracovníků americké laboratoře Hewlett Packard. Na lebce totiž nejsou žádné zjistitelné stopy po kovových nástrojích. To ovšem nic neznamená.

V poslední fázi výroby – jemného broušení a leštění – nemusel být kov vůbec použit! Je tu ale jiná podivná věc: tvůrci lebky při její výrobě postupovali proti přirozeným vrstvám krystalu. Velmi tvrdý, ale křehký křišťál by se za těchto podmínek měl dříve nebo později rozlomit!

Jak ji tedy středověký nebo starověký řemeslník s primitivním nářadím dokázal zhotovit?

„KACÍŘSKÉ” TEORIE

Jsou v podstatě čtyři řešení. Všechny lebky jsou falzifikáty vyrobené v posledních 200 letech – tohle nejspíš není správně, i když podvrhů je mezi lebkami hodně. Druhou možností je, že staré civilizace znají některé druhy vyspělých železných nástrojů, nebo dokonce strojů. Odvážné?

Možná, ale nezapomínejme, že se ocel vlivem koroze nevratně rozpadá. Takže dnes po Mayích těžko najdeme nějaký pořádný kus železa. Třetím řešením je, že Mayové (či Aztékové) znají nějaký nám dosud neznámý způsob měkčení přírodního křišťálu!

Divné? A co narovnané mamutí kly a kosti z pravěku? My dnes tuto tisíce let starou technologii nedokážeme napodobit! Poslední je takzvaná mimozemská teorie, případně „teorie Atlantidy“!

POMOHLA S VÝROBOU ZANIKLÁ CIVILIZACE?

Posvátná mayská kniha Popoh Vuh uvádí: „Zakladatelé mayského národa, přišli ze země na východě….“ Předtím „.. přežili velkou katastrofu…“ Tato věta nápadně připomíná jak biblický popis potopy světa, tak PLATÓNOVO (427 př. n. l.

– 347 př. n. l.) vyprávění o zkáze Atlantidy. Navíc souhlasí i údajná poloha bájné technologicky vyspělé země. Podle několika současných autorů dosud žijí v odlehlých částech Jižní Ameriky podivní Indiáni s bílou barvou pleti!

Kde se tady vzali? Je to jen báchorka pro děti? Nejspíš není! Popis bílých lidí nacházíme i ve starých španělských kronikách! Mají Mayové své rozsáhlé znalosti od zbytků lidí kdysi vyspělého národa? Patří mezi ně i technologie výroby křišťálových lebek?

Vždyť i Mitchell Hedges pátral v Lubaantumu po existenci údajné Atlantidy! Nebo je vše jen souhrou náhody? Napadají vás ještě jiná řešení?

PODVRHY A PLAGIÁTY

Mnoho křišťálových lebek patří mezi prokazatelné podvrhy! Jedná se například o křišťálovou lebku z údolí San Luis Valley v americkém Coloradu. Lebka má znázorňovat mimozemskou hlavu. Ve skutečnosti je pouhým sklářským výrobkem, starým několik let.

Jedna nafouknutá bublina opět splaskla! Některé lebky jsou prokazatelně vyrobené v Evropě v 19. a 20. století. Například německá lebka vyrobená v dílně bratří Hennů pro účely srovnání s ostatními. Také mnoho menších lebek je falešných.

Ale co ty ostatní?

PODIVNÉ MLČENÍ

Ve vyprávění F. A. Mitchell Hedgese stejně jako jeho dcery je několik nejasností. „Mike“ se například ve svém pozdějším vyprávění v knize Nebezpečí – můj spojenec o lebce prakticky nezmiňuje. „Mám důvody,” uvádí, „proč neodhalovat, jak se lebka ke mně dostala…“ Ani Anna Mitchell Hedges není v pozdějším věku vstřícná k dotazům týkajícím se objevu lebky.

Dokazuje to, že lebka nepochází z Belize? Anebo jen to, že její získání je sporné, a proto se o něm raději „Mike“ ani jeho dcera později nezmiňují? Je snad lebka opravdu něčím zvláštní a někdo jim vyhrožuje?

Koupil „Mike“ lebku od některého z mexických překupníků? Vždyť nějaký čas bojoval v mexické revoluci! Ani jeden z nich nám své tajemství už bohužel neprozradí. Navíc podle nedávné analýzy prý křišťál některých lebek pochází z nalezišť, která byla objevena teprve nedávno!

Ovšem víme jistě, že tato naleziště nebyla využívána již kdysi? Křišťálové lebky jsou stejně tajuplné a nepochopitelné jako před desítkami let.

Jak napsal britský autor science fiction, záhadolog a vynálezce ARTHUR C. CLARKE (1917 – 2008): „Všechny tyto předměty vzdorují pokusům o nějaké jednoduché vysvětlení.“ Kdo ho kdy přinese?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...