Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Robert Maxwell: Zabili mediálního magnáta agenti Mossadu?

„Zdolával výšky, králové a baroni se tlačili u jeho dveří. Někteří lidé ho obdivovali, jiným se nelíbil, ale nikoho nenechával lhostejným.“ Takový byl podle bývalého izraelského premiéra Chaima Herzoga známý mediální magnát Ian Robert Maxwell.

Muž, jehož smrt na počátku 90. let minulého století obklopuje řada tajemných okolností a nevyjasněných otázek. Co se tehdy vlastně stalo? Byla to nehoda, vražda nebo sebevražda? A kde hledat příčiny a souvislosti?

Je úterní večer 5. listopadu 1991 a policie nalézá v Atlantickém oceánu nedaleko ostrova Gran Canaria mrtvé tělo miliardáře IANA ROBERTA MAXWELLA (1923 – 1991), který kolem Kanárských ostrovů plul na své luxusní jachtě Lady Ghislane (údajně za tehdejších 12 milionů liber – pozn. red.).

Okolnosti jeho smrti jsou však dodnes nejasné. Kdo nebo co způsobilo jeho smrt? Byla to opravdu jen nešťastná náhoda, jak posléze tvrdí španělská policie i soud, nebo šlo o rafinovanou a dobře naplánovanou vraždu?

ČECHOSLOVÁK BEZ BOT

Kdo to vůbec byl? Život pozdějšího mediálního magnáta je propojený s Československem. Přichází totiž na svět 10. června 1923 v městečku Slatinské Doly (dnes Solotvino – pozn. red.) na tehdy ještě československé Podkarpatské Rusi pod jménem JÁN LUDVÍK HOCH.

Žije v ortodoxní židovské rodině, v níž se mluví židovským jazykem – jidiš. Maxwell o ní sám po letech v jednom z rozhovorů uvádí: „Byli jsme tehdy tak chudí, že jsem až do svých 7 let neměl vlastní boty.

V zimě jsem si je musel půjčovat od ostatních sourozenců.“

Maxwell se přátelil s nejvlivnějšími světovými osobnostmi. S princeznou Dianou ho pojí i nevyjasněné okolnosti smrti.

ÚTĚK PŘED SMRTÍ

Následná maďarská okupace Podkarpatské Rusi a začátek 2. světové války krutě zasahuje do života celé rodiny. Téměř všichni jsou totiž odvlečeni do koncentračního tábora v polské Osvětimi, kde posléze umírají.

Ludvíkovi ale nechybí odvaha ani štěstí. Ještě před odvlečením příbuzných, na jaře 1939, ve svých necelých 16 letech, prchá přes maďarskou Budapešť, Balkán, Střední východ a Francii až do Anglie, kde vstupuje do armády.

Tady – zejména díky své inteligenci a také talentu na jazyky – stoupá na kariérním žebříčku stále výš a světovou válku končí v německém Hamburku jako kapitán! To už má změněné jméno – z Jána Ludvíka Hocha je teď Ian Robert Maxwell.

KDE ČERPAL MEDIÁLNÍ ZKUŠENOSTI?

Po válce pracuje na spojeneckém velení v Berlíně, kde má na starost cenzuru novin. Proslulým britským polním maršálem BERNARDEM MONTGOMERYM (1887 – 1976) je vyznamenán za statečnost britským Válečným křížem.

Kromě toho získává i britské občanství a v roce 1948 zakládá svoji firmu Robert Maxwell Ltd., která se brzy pod jménem Pergamon Press stává světově známým vydavatelstvím. Jak se to podařilo? Maxwell totiž využívá zkušeností, které předtím načerpal u německých vydavatelů jako důstojník pro kontrolu tisku v britské okupační zóně, a začíná vydávat odbornou literaturu encyklopedického charakteru, po které je tehdy velká poptávka.

Nikdo v té době ještě netuší, že to ještě zdaleka není jeho poslední slovo!

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE VLIV

Především díky svým kontaktům, schopnostem i prozíravým politickým krokům (v polovině 60. let se například stává poslancem za britské labouristy – pozn. red.) se dostává ke slušným penězům. Později buduje i významné vydavatelské společnosti Maxwell Communication Corporation a Mirror Group Newspapers.

Když pak v 80. letech navíc kupuje i vlivný labouristický deník Daily Mirror, tiskovou agenturu Mirror, podíl v evropské MTV i v dalších televizních stanicích, v roce 1991 americký deník New York Daily News nebo newyorské nakladatelství Macmillan, zařazuje se mezi největší a nejvlivnější světové mediální magnáty.

Není divu, že ho postupem let s úctou přijímají jak v Bílém domě ve Washingtonu američtí prezidenti JIMMY CARTER(*1924) nebo RONALD REAGAN (1911 – 2004), tak v moskevském Kremlu nejvyšší sovětští představitelé NIKITA CHRUŠČOV (1894 – 1971), LEONID BREŽNĚV (1906 – 1982) či MICHAIL GORBAČOV (*1931).

MAXWELL: VZOROVÝ TUNELÁŘ?

Ke konci 80. let sám Maxwell odhaduje hodnotu svého majetku na 7 miliard dolarů. Skutečnost je ale poněkud jiná. Maxwell totiž přerůstá sám sobě přes hlavu. Nejenže je čím dál více arogantní, ale navíc enormně utrácí.

Například ze svého paláce u Oxfordu létá do centrály své společnosti uprostřed Londýna (asi 90 kilometrů) vrtulníkem a za jedinou večeři je schopný utratit až tisíce liber! Zároveň se přestává věnovat svým firmám, které se postupně dostávají do velkých dluhů.

Jak tyto problémy řeší? Po svém! Začíná praktikovat různé nekalé způsoby, a to nejen vůči svým soupeřům na trhu, ale nakonec i vůči vlastním akciovým společnostem.

Kromě toho, že si bere u britských a amerických bank obrovské půjčky (pohybují se v řádu miliard dolarů – pozn. red.) a přelévá bez vědomí ostatních akcionářů peníze z jedné své krachující společnosti do druhé, zpronevěřuje nakonec i peníze vlastních zaměstnanců!

Tuneluje totiž penzijní fond svých 30 000 pracovníků, a to až do té míry, že celková zpronevěřená částka dosahuje hodnoty 933 milionů liber (asi 1,8 miliardy dolarů)! Mohou snad právě tyto dluhy stát za jeho podivnou smrtí?

ZA KUROPĚNÍ HO VIDĚLI NAPOSLED

Maxwella na vlastní oči naposledy spatří členové posádky jeho jachty Lady Ghislane 5. listopadu 1991 ve 4.30 ráno. O 10 minut později jim ještě volá palubním telefonem ze své kajuty – chce, aby mu v ní zapnuli klimatizaci.

Co se asi děje pak? Jde spát, nebo se snad jde ještě projít? Jasné je jen jedno – když má Maxwell krátce před polednem telefon z New Yorku, kapitán jachty GUS RANKIN už magnáta shání na palubě marně.

Rankin o tom okamžitě uvědomuje španělskou záchrannou službu, která organizuje intenzivní pátrání. Její lodě a vrtulníky prohledávají mořskou hladinu kolem Kanárských ostrovů. Maxwellovo mrtvé tělo zahlédne jeden z pilotů několik kilometrů od ostrova Gran Canaria až krátce po 18. hodině.

Leží na hladině s otevřenýma očima. Co se mu stalo?

SEBEVRAŽDA, NEBO NEHODA?

V prvních chvílích se objevují úvahy o Maxwellově sebevraždě. Údajně prý neviděl východisko z dluhů, které si v posledních letech nadělal. V době své smrti je také vyšetřován Scotland Yardem kvůli obviněním z válečného zločinu (měl v roce 1945 bezdůvodně zastřelit německého starostu).

Může snad to být důvod jeho smrti? Výsledky pitvy, která se koná o 2 dny později, 7. listopadu 1991, ale vypadají na první pohled jednoznačně. Maxwell prý dostal obyčejný srdeční infarkt a spadl z paluby.

Má tomu podle španělských lékařů údajně mimo jiné nasvědčovat i fakt, že v jeho plicích nenacházejí prakticky žádnou vodu, z čehož usuzují, že smrt nastala s největší pravděpodobností ještě před pádem do moře.

Je ale možné, aby Maxwell při kolapsu přepadl přes zábradlí své jachty, vezmeme-li v úvahu, že vážil přes 130 kilogramů? Kdy a jak se to stalo?

DRUHÁ PITVA ODHALUJE NĚCO JINÉHO

!Olej do ohně ještě přilévá skupina izraelských patologů, kteří Maxwella pitvají znovu ještě před jeho pohřbem v Jeruzalémě na Olivetské hoře. K jakým závěrům docházejí? Ke zcela jiným než jejich španělští kolegové!

Nalézají totiž na Maxwellově těle celkem 13 zhmožděnin, oděrek a podlitin a také jednu ránu na hlavě! Kdy k těmto zraněním došlo? Mohl se Maxwell takto zranit pouze při pádu do moře? Nebo snad Maxwella někdo zmlátil a poté shodil z paluby?

ZEMŘEL KVŮLI VYDÍRÁNÍ?

S možným vysvětlením a také se zcela novým pohledem na věc přicházejí až v roce 2002 britský spisovatel GORDON THOMAS a irský novinář MARTIN DILLON ve své knize Robert Maxwell, izraelský superšpion: Život a smrt mediálního magnáta.

Podle nich je Maxwell izraelským špionem, který je napojen na organizovaný zločin ve východní Evropě. Navíc tvrdí, že Maxwellovy vztahy s Izraelem se právě v roce 1991 prudce zhoršují, když Maxwell izraelské zpravodajské službě Mossad vyhrožuje, že zveřejní všechna jeho tajemství, pokud Izrael finančně nepodpoří jeho neúspěšné podnikání.

Proto je prý Mossad nakonec nucen Maxwella se zbavit. Z čeho autoři v této teorii vycházejí? Ze svých autentických rozhovorů s bývalými agenty Mossadu, včetně bývalého zástupce generálního ředitele Mossadu DAVIDA KIMCHEHO, i rozhovorů s bývalými pracovníky bulharské, britské a americké tajné služby.

A jak podle Thomase a Dillona probíhá osudná noc? Agenti Mossadu prý za tmy vstupují na palubu Maxwellovy jachty (vzápětí dochází zřejmě k potyčce, při níž Maxwell utrpí výše zmíněné pohmožděniny), své oběti vpichují do krku injekci s nervovým jedem a tělo pak házejí do moře.

POKŘIVENÝ GÉNIUS

Tato teorie vypadá jako nejvíce pravděpodobná. Souhlasí s ní i jeden z bývalých Maxwellových podřízených, novinář z Daily Mirroru TERRY PATTINSON. „Osobně jsem přesvědčen, že jeho smrt určitě nebyla náhoda.

Myslím si, že to byla vražda.“ Maxwell byl podle něho pokřiveným géniem. „Byl to současně tyran, okouzlující muž a podvodník,“říká Pattinson. I přesto se však stále objevují další spekulace o příčinách jeho smrti.

Byl Maxwell několikanásobným agentem? Pracoval zároveň pro izraelský Mossad i pro sovětskou KGB? Stojí za jeho smrtí tajemný Jugoslávec, s nímž se prý Maxwell scházel v jednom z nočních podniků ve městě Las Palmas na ostrově Gran Canaria?

Nebo ho snad nechal zlikvidovat jeho vydavatelský konkurent, australský tiskový magnát RUPERT MURDOCH (*1931)?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Návrat běžného nachlazení
21stoleti.cz

Návrat běžného nachlazení

S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
7 nejznámějších míst světa, kde proudí silná energie
epochaplus.cz

7 nejznámějších míst světa,...

Ve světě najdeme řadu výjimečných oblastí, o nichž...
Co vyčteme z ruky?
epochaplus.cz

Co vyčteme z ruky?

Chiromantie je diagnostika z ruky. Chiromantici...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...