Nedaleko řeckých Athén se v zátoce Kiladha nachází archeologické naleziště, které má šanci zasáhnout do legendárního příběhu o Atlantidě. Možná právě toto místo inspirovalo vznik slavné legendy…
Lokalitu potopeného města, které pravděpodobně zničilo zemětřesení, objevili potápěči z výzkumného projektu Ženevské univerzity. Jejich pozornost upoutaly nejprve úlomky keramiky.
Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že tam dole, pod vodou, se ukrývá celé město!
Město pod hladinou
Potopené město vědci datovali do období 2500 let před naším letopočtem. Pozoruhodné je, že celá oblast zátoky Kiladha je pro archeology doslova požehnáním. Nachází se zde například jeskyně Frankthi.
Lidé se v této jeskyni usadili již v období 38 000 let před naším letopočtem. Nyní se v sousedství jeskyně objevil možný kandidát na inspirativní předobraz Atlantidy.
Inspirace pro Atlantidu?
Průzkumu v zálivu Kiladha se účastnila řada výzkumných plavidel. Mezi nimi i experimentální trimaran na solární pohon. Před archeology se pomalu zaostřoval obraz velkého města z doby bronzové. Ulice, budovy, hradební zdi s trojicí velkých věží.
Město bylo současníkem vyspělé minójské civilizace, k jejímuž zániku přispěl katastrofální výbuch sopky Théra doprovázený vlnou tsunami.
Bylo toto město v zátoce Kiladha inspirací pro vznik legendy o Atlantidě? Stejně jako bájná Atlantida, mohlo se i toto město propadnout do moře během jednoho dne a noci. Příčinou zkázy nebyla katastrofická vlna tsunami, ale zemětřesení.
Ústním podáním se pak mohl příběh zkázy města předávat mezi generacemi. Až se nakonec dostal k jistému Platónovi…