reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Lovci pokladů na stopě Hitlerovu zlatu: Našli v Polsku válečný poklad?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.6.2022
2.5tis
Vratislavské zlato na konci války zmizelo neznámo kam, foto Pixabay
271
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Nadace pátrající po pokladech popsaných v tajném deníku důstojníka SS nedávno přišla s tvrzením, že se podařilo lokalizovat poklad kdysi uloupený v polské Vratislavi. Leží prý pod opuštěnou zimní zahradou v paláci z 18. století.

Vratislavské zlato na konci války zmizelo neznámo kam, foto Pixabay Starý deník odhaluje několik lokací s ukrytým pokladem, foto Pixabay Himmler chtěl zlato použít k vytvoření Čtvrté říše, foto Bundesarchiv / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 Část pokladu se prý nachází na zámku v Minkowskie, foto Xxkazik / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 pl

Před více než deseti lety získává Roman Furmaniak, zakladatel polské nadace Slezský most, na schůzce sjednané jistým polským podnikatelem tajný deník někdejšího důstojníka SS. V něm je detailně popsáno, jak probíhalo ukrývání ukradeného evropského bohatství, zlata, nejrůznějších artefaktů a nedocenitelných uměleckých děl, které se nacisté pokoušeli skrýt před nepřáteli.

Jedním z mnoha ztracených pokladů je také zlato z Vratislavi, které bylo na příkaz nacistického velitele Heinricha Himmlera (1900–1945) odvezeno z tamního policejního ředitelství, kde bylo původně uloženo.

Poklad, jehož hodnota je dnes odhadována na v přepočtu téměř šest miliard korun, je následně ukryt kdesi v Polsku s úmyslem použít ho později k vytvoření Čtvrté říše. Je zlato navždy ztraceno, nebo stále existuje naděje na jeho nalezení?

Furmaniak se svou nadací tvrdí, že se mu možná podařilo poklad lokalizovat! Jeho polohu prý odhalil tajemný deník.

Starý deník odhaluje několik lokací s ukrytým pokladem, foto Pixabay

TAJEMSTVÍ DENÍKU

Příběh deníku je jako vystřižený z dobrodružného filmu. Až donedávna byl prý v držení zednářské lóže v německém historickém městě Quedlinburg. Nakonec je ale jako gesto omluvy za činy Německa během války přenechán polské nadaci Slezský most.

Když Furmaniak deník prozkoumá, zjistí, že v něm muž vystupující pod jménem Michaelis, líčí, jak probíhalo ukrývání ukořistěných cenností, kdo se na něm podílel a především co bylo kde ukryto. Na zažloutlých listech autor v detailech popisuje celkem 11 různých skrýší nacházejících se na různých místech dnešního Česka, Polska a východního Německa.

V roce 2019 je deník předán polskému ministerstvu kultury v naději, že se vláda začne informacemi v něm obsaženými zabývat. Jenže se nic neděje a tak se skupina hledačů pustí do pátrání na vlastní pěst.

Michaelis, jehož skutečné jméno je podle Furmaniaka Egon Ollenhauer, měl v deníku zanechat také informace o uložení vratislavského zlata. Může vyzvednutí pokladu něco stát v cestě?

Himmler chtěl zlato použít k vytvoření Čtvrté říše, foto Bundesarchiv / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0

NĚCO JE POD ZEMÍ

Deník důstojníka SS, mapy získané od potomků důstojníků patřících k tajné lóži staré více než tisíc let a další historické dokumenty lovce pokladů zavedou do obce Minkowskie vzdálené asi 40 kilometrů od Vratislavi.

Podezření, že se poklad nachází pohřbený v zimní zahradě dnes již smutně chátrajícího paláce z 18. století, brzy potvrzuje průzkum provedený pomocí georadaru, který dokáže nahlédnout pod zem a který v určitém místě odhalil jisté anomálie.

„První vrt, který jsme provedli, ukázal nepřirozené zakřivení na jedné straně. Provedli jsme druhou sondu a obdrželi stejný výsledek na druhé straně. Třetí sonda narazila na nějaký objekt,“ líčí Furmaniak.

Tyto anomálie prý vypovídají o zásahu člověka a dokazují, že v místě bylo do země kopáno. V hloubce asi tři metry pod povrchem pak průzkum odhaluje pevný kovový kontejner vysoký asi metr a půl. Je právě v něm ukryté vratislavské zlato?

UKRYTO PŘED SOVĚTY

Tehdy německá Vratislav patřila k nejbohatším městům Třetí říše a neočekávalo se, že by ji kdy mohla obsadit nepřátelská vojska. Blížící se příchod Rudé armády tak znamenal, že Němci museli narychlo ukrýt tuny zlata a cenností.

Jednalo se o bankovní vklady Říšské banky i soukromých německých bank a vklady civilního obyvatelstva. Předpokládá se, že ukrytý poklad obsahuje také šperky a cennosti ze soukromých sbírek bohatých Němců, kteří žili v regionu a kteří svůj majetek předali esesákům, aby ho ochránili před rabováním postupující Rudé armády.

Podle legendy bylo bohatství shromážděno v budově policejního ředitelství a zabaleno do beden. Poté bylo pod ochranou SS převezeno z směrem k tehdejšímu městu Hirschberg, dnešní Jelení Hoře v Polsku, a dále do Sudet.

Brzy po odjezdu však stopa zmizela a o zlatě od té doby nikdo neslyšel. Jednou z teorií je, že bylo ukradeno na Himmlerův příkaz. Furkmaniak věří, že nejméně část pokladu se nachází na zámku v Minkowskie, který tehdy nacisté obsadili.

A jeho výzkum probíhající na místě tuto myšlenku podporuje. Stojíme na prahu miliardového objevu, který se zapíše do dějin?

Část pokladu se prý nachází na zámku v Minkowskie, foto Xxkazik / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 pl

MŮŽE TO BÝT NEBEZPEČNÉ

„Na ukrytí nálezů v Minkowskie se podílelo několik lidí. Jedním z nich byl důstojník jménem von Stein. V paláci pobýval, protože tam měl milenku. Vzhledem k jeho poloze ho často navštěvovali vysocí důstojníci SS, kteří se k němu chovali jako k nevěstinci,“ vysvětluje Furmaniak, proč nacisté ukryli poklad právě zde.

Jediné, co zbývá, aby svá slova doložil, je onen poklad vykopat. To ovšem nebude zcela jednoduché, je totiž nutné počkat na povolení objevený kontejner vykopat. Povolení je třeba získat také od ženistů, protože podle nadace by úkryt mohli příslušníci SS prošpikovat nastraženými náložemi, jak u nich bylo zvykem.

Tento proces bude pravděpodobně trvat ještě měsíce. Nadace si ovšem paláce pronajala na deset let, takže bude mít jistě dost času vše důkladně prohledat. Minkowskie je prvním z jedenácti míst v Dolním Slezsku, která byla v deníku identifikována a která má nadace v plánu prohledat.

„V tuto chvíli se připravujeme na zahájení kopání na dalších deseti lokalitách, kde očekáváme, že toho najdeme mnohem více,“ prohlašuje Furmaniak s tím, že jeho cílem je vše předat právoplatným majitelům v zájmu světového dědictví a jako akt odčinění druhé světové války. Podaří se poklady podle deníku najít?

Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.4tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.9tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]