27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Záhady historie
Pozoruhodné zdravotnictví starých Egypťanů: Kde vzali své znalosti?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.6.2022
2.5tis
Archeologové u mumií zaznamenali pokročilé stomatologické zákroky, foto MAKY.OREL / Creative Commons / CC0 1.0 Universal
271
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Staroegyptská medicína předběhla dobu přinejmenším o stovky let. K vynikající znalosti lidské anatomie přispívají tehdejší pohřební zvyky, během nichž dochází k vyjmutí tělesných orgánů a mumifikaci těla.

Egypťané jsou díky tomu dobrými chirurgy. Pozoruhodných výsledků dosahuje také jejich stomatologie.

Archeologové u mumií zaznamenali pokročilé stomatologické zákroky, foto MAKY.OREL / Creative Commons / CC0 1.0 Universal Staroegyptské papyry popisují tehdejší pokročilé zdravotnictví, foto Jeff Dahl / Creative Commons / Volné dílo Alexander Fleming ve své laboratoři, foto Ministry of Information Photo Division Photographer / Creative Commons / Volné dílo Bůh moudrosti Thovt Egypťanům předal cenné znalosti, foto Léon-Jean-Joseph Dubois / Creative Commons / Volné dílo

Mumie nalezené v Údolí králů nedaleko od pohřebišť synů faraona Ramsese II. (1303–1213 př. n. l.) byly opatřeny umělými zuby a zubními můstky. V zubech mumií jsou také zaznamenány zlaté výplně.

Z této doby pochází také kované nebo spájené zlaté kroužky, které je možné považovat za předchůdce dnešních korunek a můstků. Takové zubní péči ovšem ve světě začala být věnována pozornost až ve 20. letech 19.

století. To znamená, že stomatologie je přinejmenším o 3000 let starší, než se původně myslelo. Provedené zákroky jsou prý také natolik precizní, že by byli staroegyptští dentisté považováni za vysoce kvalifikované odborníky i v současnosti. Proč vlastně zubní péče poté znovu upadla v zapomnění?

ČOČKY, KTERÉ NEMĚLY EXISTOVAT

Ještě záhadnější nálezy se týkají staroegyptské oftalmologie, přesněji řečeno optických pomůcek pro slabozraké. V Helwánu na pravém břehu Nilu jen několik kilometrů od egyptské metropole Káhiry a na dosah Memfisu, hlavního města staroegyptského světa, byla nalezena jedna z těchto kompenzačních pomůcek.

Byla nalezena při vykopávkách v roce 1884 a později uložena ve sbírkách Britského muzea. Zvětšovací čočka stará asi 2200 let do své doby ovšem něčím nezapadá a způsob, jakým mohla být vyrobena, zůstává záhadou.

Vznikla totiž z horského křišťálu pomocí oxidu celsia, který se stále získává náročnou elektrochemickou cestou. K něčemu takovému ale Egypťané nemohli mít prostředky! Nebo snad ano? Existují indicie, podle kterých tato civilizace znala a používala baterie a primitivní elektrická zařízení. Jsou optické čočky produktem těchto zázračných technologií?

Staroegyptské papyry popisují tehdejší pokročilé zdravotnictví, foto Jeff Dahl / Creative Commons / Volné dílo

FLEMING MÁ 4000 LET ZPOŽDĚNÍ

Skotský lékař Alexander Fleming (1881–1955) v roce 1945 obdrží Nobelovu cenu za objev penicilinu, který léčí do té doby smrtelné bakteriální infekce. Jak ovšem později vychází najevo, léčivé účinky antibiotik si Egypťané osvojili už 4000 let před ním.

Papyrus z 11. dynastie, jež se datuje do období v letech 2137–1994 př. n. l., detailně popisuje účinné postupy při léčbě různých chorob a poranění a zmiňuje také houbu či plíseň ze stojatých vod. Taková plíseň se stejně jako penicilin předepisuje k ošetřování různých poranění, otevřených a hnisajících ran, kde hrozí vznik infekce.

Schopnost plísně zabíjet škodlivé mikroorganismy přitom nelze spatřit pouhým okem. Jak Egypťané mohli disponovat vědomostmi, které se moderní vědě podařilo odhalit až s použitím mikroskopu? Písemné záznamy na stejném papyru popisují i dobrou znalost narkózy a uspávacích prostředků.

Svitky papyru zaznamenávají 48 případů uspání pacienta. Nejčastěji byl využíván odvar z mandragory a opia. Moderní lékařství přitom začíná anestezii využívat až v 18. století.

Alexander Fleming ve své laboratoři, foto Ministry of Information Photo Division Photographer / Creative Commons / Volné dílo

JE VYSVĚTLENÍ U BOHŮ?

Ačkoliv jsou pokrokové znalosti starověkých Egypťanů ohromující, historikové v nich nespatřují nic, co by nebylo možno vysvětlit přirozeným způsobem. Za vším prý stojí jen mimořádné pozorovací schopnosti, díky nimž si tehdejší učenci dokázali spojit určitá vodítka a uvést je do praxe.

Egyptská mytologie má však mnohem romantičtější a pro mnoho záhadologů lákavější vysvětlení náhlého rozmachu této kultury. Vše je prý dílem Thovta, boha moudrosti a učitele lidí, který podle legendy sestoupil před dávnými časy z nebes na „lotosovém květu“ a předal své učení staroegyptským kněžím.

Někteří badatelé spatřují v nositeli moudrosti příslušníka vyspělé mimozemské civilizace. Která z diskutujících stran je nejblíže pravdě?

Bůh moudrosti Thovt Egypťanům předal cenné znalosti, foto Léon-Jean-Joseph Dubois / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 1.3tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.6tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.8tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.1tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]