Deštné v Orlických horách je v zimních měsících vyhledávané lyžařské středisko.
Příznivci sjezdové lyžování tu mohou nejen spoléhat na správně seřízená bezpečnostní vázání, ale mohou rovněž požádat o přímluvu za šťastný návrat z lyžovačky i „místní“ Pannu Marii Královnu (tzv. Deštenskou).
Za historií Panny Marie-Deštenské musíme putovat až do přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Tehdy se na stromě u místní studánky objevil obrázek Panny Marie. Zanechal ho tam místní rolník jako poděkování za uzdravení. Legenda konkrétně zmiňuje příběh o navrácení zraku nevidomému chlapci.
Zázračná uzdravení
Lokalita se brzy proměnila v poutní místo, kam lidé přicházeli s modlitbou za navrácení či upevnění zdraví. V Deštném zároveň proběhla sbírka, která umožnila postavení dřevěné kapličky. Právě v té byla uložena socha Panny Marie Královny-Deštenské.
Tato kaplička měla velký význam i pro místní komunitu osady Dříš, jak se stále tato část Deštného nazývá.
Kaplička byla vysvěcena v roce 1809. Postupem času zde by vybudována i pískovcovými sloupy tvořená křížová cesta. Zastavení jsou stále umístěna okolo poutní kaple.
Poutě v Deštném
Z darů poutníků se podařilo postupně shromáždit slušný obnos. To byl jistě důvod, proč se stala kaplička v roce 1840 cílem zlodějské výpravy.
Pobertové však odešli s menším lupem, než očekávali, protože peníze byly uložené u vrchnostenského úřadu v Rychnově nad Kněžnou.
Později bylo toto jmění předáno obci Deštné. Po roce 1989 byla původní kaplička nahrazena novou. Poutním místem se oblast stává především v červenci, takže na běžkách na pouť či ke kapli Blahoslavenné Panny Marie určitě nedojedete. Druhým poutním místem v Deštném je místní kostel.