29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Náboženství a okultismus
Madam Blavatská: Měla zvláštní schopnosti, nebo šlo o podvodnici?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 18.8.2021
6.4tis
Helena Blavatská v začátcích své kariéry, foto Historical and Public Figures Collection – New York Public Library Archives / Creative Commons / volné dílo
584
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Jedna z nejvýznamnějších osobností spiritistické scény 19. století se těší obrovské přízni evropské smetánky. Podle kritiků je ovšem pouhou lhářkou a podvodnicí, která si většinu příběhů, jimiž ohromuje publikum, dočista vymyslela.

Helena Blavatská v začátcích své kariéry, foto Historical and Public Figures Collection - New York Public Library Archives / Creative Commons / volné dílo Blavatská s indickými teosofy, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo Ruská při svých cestách poznávala východní učení, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo Helena Petrovna Blavatská krátce před svou smrtí v roce 1891

Vyrůstá ve šlechtické rodině carského Ruska a služebnictvo, které o ni pečuje, o svých nadpřirozených schopnostech přesvědčuje už od útlého dětství. Dokáže komunikovat s duchy, předvídat budoucnost či ovládnout myslí neživé předměty.

Tímto mimořádně nadaným dítětem je Helena Petrovna Blavatská (1831–1891) rozená Helena von Hahn. A jako by ji bylo souzeno mimořádné schopnosti od samého počátku prohlubovat, je otcem ve věku sedmi let po smrti své matky odeslána na výchovu k babičce, v jejíž péči se začne vážně zajímat o okultismus.

„Můj pradědeček z matčiny strany, princ Pavel Vasiljevič Dolgorukij, měl podivnou knihovnu obsahující stovky knih o alchymii, magii a jiných okultních vědách. Četla jsem je s nejhorlivějším zájmem před dosažením věku 15 let,“ chlubí se později Blavatská. Třímá v ní talent jejích předků?

Blavatská s indickými teosofy, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo

LŽI JAKO KONÍČEK?

Ještě před dosažením dospělosti je prý přesvědčena, že si vybuduje významné společenské postavení a bude se věnovat spiritismu. V sedmnácti letech se provdá za čtyřicetiletého arménského guvernéra Nikifora Blavatského (1809–?).

Od něj vzápětí uteče a vydá se do USA, kde uzavře další sňatek s Američanem Michaelem C. Betanellym. Přitom je stále právoplatně vdaná za Blavatského, o němž prohlašuje, že již zemřel. To je ale lež. Se zákony, které tímto porušuje, si hlavu neláme a dál pracuje na své popularitě.

Z jejích častých záletů vzejde také syn Jurij, o kterém pro změnu tvrdí, že patří přátelům. Je tedy patrné, že pravdomluvnost této ženě nikdy nebyla blízká. Když pak postižený chlapec v pěti letech zemře, stahuje se Blavatská do ústraní.

Následujících deset let údajně tráví cestováním a zkoumáním cizích kultur. Procestuje prý celý svět kromě Austrálie. V Indii i Tibetu se učí po boku velkých mistrů, pod jejichž vedení zlepšuje svou schopnost telekineze, jasnozřivost, astrálního cestování a mnohé další.

Její cesty však nejsou doloženy a mnoho jejích kritiků věří, že si je vymyslela. Je to jen další lež?

Ruská při svých cestách poznávala východní učení, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo

EXISTUJE DUTOZEMĚ?

Blavatská má své smyšlené cesty využívat k tomu, aby si zvýšila osobní kredit ve svém oboru a dodala důležitosti knihám, v jejichž psaní je poměrně produktivní. Ovšem i tady naráží na řadu kritiků, kteří neváhají její spisy označit za snůšku nesmyslů.

Například 1500stránková Tajná doktrína se svastikou na přebalu má pojednávat o vzniku a historii lidstva. Zmiňuje i jakousi nadřazenou rasu lidí a prosazuje teorii dutozemě čímž později inspiruje nacisty.

V Doktríně Blavatská mimo jiné mísí Darwinovu teorii s vlastní verzí východních filosofií. Na její pojetí buddhistického učení rozhořčeně reaguje například proslulý německý filolog a orientalista Max Müller (1823–1900), který tvrdí, že autorka „byla buď oklamána jinými nebo se nechala unést vlastními představami“.

Jindy zase doslovně opisuje od jiných autorů, pročež je nařčena z plagiátorství. Přesto si svým barvitým vyprávěním o svém údajném vědění a dovednostech, které na cestách získala, dokáže získat velké množství příznivců, zejména v řadách elity, což je její cílová skupina. Je v jejích prohlášeních alespoň něco pravdy?

Helena Petrovna Blavatská krátce před svou smrtí v roce 1891

PŘED NOVINÁŘI NE

Pro smetánku a různé zvědavce Madam Blavatská pořádá četné spiritistické seance, při nichž komunikuje s duchy zemřelých a čas od času je ozvláštní demonstrací svých nadpřirozených schopností například telekinezí či zhmotňováním různých předmětů jako jsou šperky či porcelánové nádobí.

Své schopnosti však striktně odmítá předvádět před novináři. Bojí se snad, že by byla odhalena? Zatímco stoupenci ruské okultistky o jejích schopnostech nepochybují, podle skeptiků při seancích provádí obyčejné triky, kterým se přiučila od některého z kouzelníků, s nimiž občas vystupuje.

Nejasné názory panují také o její údajné jasnozřivosti a daru předvídání budoucnosti. Její proroctví se hemží katastrofickými událostmi a v mnohých se naprosto mýlí. Některé předpovědi jí však vycházejí.

Úspěšně předpovídá například datum úmrtí starších příbuzných či přátel a zdá se, že také disponuje znalostmi, které tehdy nejsou ani dostupné a teprve čekají na své objevení vědou. Že by alespoň některé z jejích schopností byly skutečné?

Foto v úvodu: New York Public Library Archives, fota v textu: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 29.11.2022 86
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 3.0tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 3.3tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 3.0tis
Způsobů ke komunikaci se zemřelými je více. Nejprve se rozhodněte, zda po duchovi chcete přesné odpovědi, či jen odpovědi typu: ano, ne, nevím. Sežeňte si několik lidí, se kterými budete seanci provádět, doporučený počet účastníků je tři až pět. Nepodceňujte volbu prostředí. Mělo by jít o tichou zatemněnou místnost. Duch by totiž mohl okny odejít. Stejně […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 3.3tis
Exorcismus je vděčné téma pro filmové zpracování. Jenže realita má do filmů daleko. Již na začátku 20. století se nejprve na jevištích a posléze i na filmových plátnech objevuje hra Dybuk od S. Anského (1863–1920), které drsně líčí židovský exorcismus nad dívkou posednutou zlým duchem. Na filmovém plátně pak přichází v roce 1973 Vymítač ďábla natočený Williamem Friedkinem (*1935), který dostává […]