reklama
26. června 2016: V penzionu v obci Nedamov se poprvé projevuje zdejší poltergeist.
Domů     Náboženství a okultismus
Madam Blavatská: Měla zvláštní schopnosti, nebo šlo o podvodnici?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 18.8.2021
6.4tis
Helena Blavatská v začátcích své kariéry, foto Historical and Public Figures Collection – New York Public Library Archives / Creative Commons / volné dílo
584
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Jedna z nejvýznamnějších osobností spiritistické scény 19. století se těší obrovské přízni evropské smetánky. Podle kritiků je ovšem pouhou lhářkou a podvodnicí, která si většinu příběhů, jimiž ohromuje publikum, dočista vymyslela.

Helena Blavatská v začátcích své kariéry, foto Historical and Public Figures Collection - New York Public Library Archives / Creative Commons / volné dílo Blavatská s indickými teosofy, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo Ruská při svých cestách poznávala východní učení, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo Helena Petrovna Blavatská krátce před svou smrtí v roce 1891

Vyrůstá ve šlechtické rodině carského Ruska a služebnictvo, které o ni pečuje, o svých nadpřirozených schopnostech přesvědčuje už od útlého dětství. Dokáže komunikovat s duchy, předvídat budoucnost či ovládnout myslí neživé předměty.

Tímto mimořádně nadaným dítětem je Helena Petrovna Blavatská (1831–1891) rozená Helena von Hahn. A jako by ji bylo souzeno mimořádné schopnosti od samého počátku prohlubovat, je otcem ve věku sedmi let po smrti své matky odeslána na výchovu k babičce, v jejíž péči se začne vážně zajímat o okultismus.

„Můj pradědeček z matčiny strany, princ Pavel Vasiljevič Dolgorukij, měl podivnou knihovnu obsahující stovky knih o alchymii, magii a jiných okultních vědách. Četla jsem je s nejhorlivějším zájmem před dosažením věku 15 let,“ chlubí se později Blavatská. Třímá v ní talent jejích předků?

Blavatská s indickými teosofy, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo

LŽI JAKO KONÍČEK?

Ještě před dosažením dospělosti je prý přesvědčena, že si vybuduje významné společenské postavení a bude se věnovat spiritismu. V sedmnácti letech se provdá za čtyřicetiletého arménského guvernéra Nikifora Blavatského (1809–?).

Od něj vzápětí uteče a vydá se do USA, kde uzavře další sňatek s Američanem Michaelem C. Betanellym. Přitom je stále právoplatně vdaná za Blavatského, o němž prohlašuje, že již zemřel. To je ale lež. Se zákony, které tímto porušuje, si hlavu neláme a dál pracuje na své popularitě.

Z jejích častých záletů vzejde také syn Jurij, o kterém pro změnu tvrdí, že patří přátelům. Je tedy patrné, že pravdomluvnost této ženě nikdy nebyla blízká. Když pak postižený chlapec v pěti letech zemře, stahuje se Blavatská do ústraní.

Následujících deset let údajně tráví cestováním a zkoumáním cizích kultur. Procestuje prý celý svět kromě Austrálie. V Indii i Tibetu se učí po boku velkých mistrů, pod jejichž vedení zlepšuje svou schopnost telekineze, jasnozřivost, astrálního cestování a mnohé další.

Její cesty však nejsou doloženy a mnoho jejích kritiků věří, že si je vymyslela. Je to jen další lež?

Ruská při svých cestách poznávala východní učení, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo

EXISTUJE DUTOZEMĚ?

Blavatská má své smyšlené cesty využívat k tomu, aby si zvýšila osobní kredit ve svém oboru a dodala důležitosti knihám, v jejichž psaní je poměrně produktivní. Ovšem i tady naráží na řadu kritiků, kteří neváhají její spisy označit za snůšku nesmyslů.

Například 1500stránková Tajná doktrína se svastikou na přebalu má pojednávat o vzniku a historii lidstva. Zmiňuje i jakousi nadřazenou rasu lidí a prosazuje teorii dutozemě čímž později inspiruje nacisty.

V Doktríně Blavatská mimo jiné mísí Darwinovu teorii s vlastní verzí východních filosofií. Na její pojetí buddhistického učení rozhořčeně reaguje například proslulý německý filolog a orientalista Max Müller (1823–1900), který tvrdí, že autorka „byla buď oklamána jinými nebo se nechala unést vlastními představami“.

Jindy zase doslovně opisuje od jiných autorů, pročež je nařčena z plagiátorství. Přesto si svým barvitým vyprávěním o svém údajném vědění a dovednostech, které na cestách získala, dokáže získat velké množství příznivců, zejména v řadách elity, což je její cílová skupina. Je v jejích prohlášeních alespoň něco pravdy?

Helena Petrovna Blavatská krátce před svou smrtí v roce 1891

PŘED NOVINÁŘI NE

Pro smetánku a různé zvědavce Madam Blavatská pořádá četné spiritistické seance, při nichž komunikuje s duchy zemřelých a čas od času je ozvláštní demonstrací svých nadpřirozených schopností například telekinezí či zhmotňováním různých předmětů jako jsou šperky či porcelánové nádobí.

Své schopnosti však striktně odmítá předvádět před novináři. Bojí se snad, že by byla odhalena? Zatímco stoupenci ruské okultistky o jejích schopnostech nepochybují, podle skeptiků při seancích provádí obyčejné triky, kterým se přiučila od některého z kouzelníků, s nimiž občas vystupuje.

Nejasné názory panují také o její údajné jasnozřivosti a daru předvídání budoucnosti. Její proroctví se hemží katastrofickými událostmi a v mnohých se naprosto mýlí. Některé předpovědi jí však vycházejí.

Úspěšně předpovídá například datum úmrtí starších příbuzných či přátel a zdá se, že také disponuje znalostmi, které tehdy nejsou ani dostupné a teprve čekají na své objevení vědou. Že by alespoň některé z jejích schopností byly skutečné?

Foto v úvodu: New York Public Library Archives, fota v textu: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.4tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]