Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Madam Blavatská: Měla zvláštní schopnosti, nebo šlo o podvodnici?

Jedna z nejvýznamnějších osobností spiritistické scény 19. století se těší obrovské přízni evropské smetánky. Podle kritiků je ovšem pouhou lhářkou a podvodnicí, která si většinu příběhů, jimiž ohromuje publikum, dočista vymyslela.

Vyrůstá ve šlechtické rodině carského Ruska a služebnictvo, které o ni pečuje, o svých nadpřirozených schopnostech přesvědčuje už od útlého dětství. Dokáže komunikovat s duchy, předvídat budoucnost či ovládnout myslí neživé předměty.

Tímto mimořádně nadaným dítětem je Helena Petrovna Blavatská (1831–1891) rozená Helena von Hahn. A jako by ji bylo souzeno mimořádné schopnosti od samého počátku prohlubovat, je otcem ve věku sedmi let po smrti své matky odeslána na výchovu k babičce, v jejíž péči se začne vážně zajímat o okultismus.

„Můj pradědeček z matčiny strany, princ Pavel Vasiljevič Dolgorukij, měl podivnou knihovnu obsahující stovky knih o alchymii, magii a jiných okultních vědách. Četla jsem je s nejhorlivějším zájmem před dosažením věku 15 let,“ chlubí se později Blavatská.

Třímá v ní talent jejích předků?

Blavatská s indickými teosofy, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo

LŽI JAKO KONÍČEK?

Ještě před dosažením dospělosti je prý přesvědčena, že si vybuduje významné společenské postavení a bude se věnovat spiritismu. V sedmnácti letech se provdá za čtyřicetiletého arménského guvernéra Nikifora Blavatského (1809–?).

Od něj vzápětí uteče a vydá se do USA, kde uzavře další sňatek s Američanem Michaelem C. Betanellym. Přitom je stále právoplatně vdaná za Blavatského, o němž prohlašuje, že již zemřel. To je ale lež.

Se zákony, které tímto porušuje, si hlavu neláme a dál pracuje na své popularitě. Z jejích častých záletů vzejde také syn Jurij, o kterém pro změnu tvrdí, že patří přátelům. Je tedy patrné, že pravdomluvnost této ženě nikdy nebyla blízká.

Když pak postižený chlapec v pěti letech zemře, stahuje se Blavatská do ústraní. Následujících deset let údajně tráví cestováním a zkoumáním cizích kultur. Procestuje prý celý svět kromě Austrálie. V Indii i Tibetu se učí po boku velkých mistrů, pod jejichž vedení zlepšuje svou schopnost telekineze, jasnozřivost, astrálního cestování a mnohé další.

Její cesty však nejsou doloženy a mnoho jejích kritiků věří, že si je vymyslela. Je to jen další lež?

Ruská při svých cestách poznávala východní učení, foto autor neznámý / Creative Commons / volné dílo

EXISTUJE DUTOZEMĚ?

Blavatská má své smyšlené cesty využívat k tomu, aby si zvýšila osobní kredit ve svém oboru a dodala důležitosti knihám, v jejichž psaní je poměrně produktivní. Ovšem i tady naráží na řadu kritiků, kteří neváhají její spisy označit za snůšku nesmyslů.

Například 1500stránková Tajná doktrína se svastikou na přebalu má pojednávat o vzniku a historii lidstva. Zmiňuje i jakousi nadřazenou rasu lidí a prosazuje teorii dutozemě čímž později inspiruje nacisty.

V Doktríně Blavatská mimo jiné mísí Darwinovu teorii s vlastní verzí východních filosofií. Na její pojetí buddhistického učení rozhořčeně reaguje například proslulý německý filolog a orientalista Max Müller (1823–1900), který tvrdí, že autorka „byla buď oklamána jinými nebo se nechala unést vlastními představami“. Jindy zase doslovně opisuje od jiných autorů, pročež je nařčena z plagiátorství. Přesto si svým barvitým vyprávěním o svém údajném vědění a dovednostech, které na cestách získala, dokáže získat velké množství příznivců, zejména v řadách elity, což je její cílová skupina.

Je v jejích prohlášeních alespoň něco pravdy?

Helena Petrovna Blavatská krátce před svou smrtí v roce 1891

PŘED NOVINÁŘI NE

Pro smetánku a různé zvědavce Madam Blavatská pořádá četné spiritistické seance, při nichž komunikuje s duchy zemřelých a čas od času je ozvláštní demonstrací svých nadpřirozených schopností například telekinezí či zhmotňováním různých předmětů jako jsou šperky či porcelánové nádobí.

Své schopnosti však striktně odmítá předvádět před novináři. Bojí se snad, že by byla odhalena? Zatímco stoupenci ruské okultistky o jejích schopnostech nepochybují, podle skeptiků při seancích provádí obyčejné triky, kterým se přiučila od některého z kouzelníků, s nimiž občas vystupuje.

Nejasné názory panují také o její údajné jasnozřivosti a daru předvídání budoucnosti. Její proroctví se hemží katastrofickými událostmi a v mnohých se naprosto mýlí. Některé předpovědi jí však vycházejí.

Úspěšně předpovídá například datum úmrtí starších příbuzných či přátel a zdá se, že také disponuje znalostmi, které tehdy nejsou ani dostupné a teprve čekají na své objevení vědou. Že by alespoň některé z jejích schopností byly skutečné?

Foto v úvodu: New York Public Library Archives, fota v textu: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Důkazem lásky byla  svatba
skutecnepribehy.cz

Důkazem lásky byla svatba

Dodnes to nemohu pochopit....
Rajčatová polévka s mozzarellou
tisicereceptu.cz

Rajčatová polévka s...

Suroviny na 2 porce 8 středních rajčat...
Sázka na kamenné hroty: Překonaly evropské geny zamrzlý oceán?
epochaplus.cz

Sázka na kamenné hroty:...

Dřívější výzkumy dokázaly, že DNA...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Ukázkový proces s rebelem: Na hranici skončí spisy i jejich autor
epochaplus.cz

Ukázkový proces s rebelem: Na...

Německý novokřtěnec Balthasar Hubmaier (asi...
Byla záhada zkázy Hindenburgu konečně prolomena?
epochalnisvet.cz

Byla záhada zkázy Hindenburgu...

Slavný Hindenburg byl největším létajícím strojem všech...
Zákeřné bradavice
panidomu.cz

Zákeřné bradavice

Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...