25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Zázraky
Magická levitace: Odhalujeme slavný kouzelnický trik!
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 8.5.2022
1.6tis
Vážně vám kouzelníci předvedou pravou levitaci? Foto: Pixabay
172
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Před zraky stovek diváků se právě na zšeřelém pódiu odehrává něco neuvěřitelného.

Vážně vám kouzelníci předvedou pravou levitaci? Foto: Pixabay Skutečná kouzla ve varieté nečekejte... Foto: Pixabay Dokázala světice Anežka levitovat? Foto: Creative commons - volné dílo Existuje tedy levitace, nebo je to jen trik? Foto: Pixabay

Kouzelnický mistr v dech beroucím představení uvádí svou asistentku do hlubokého transu a nakazuje jí uložit se na připravenou desku držící na dvou podstavcích. Když pak vyřkne magickou formuli, hlediště ztichne.

Kouzelník z pod desky, na níž leží jeho pomocnice, vyjme nejprve jeden a pak i druhý podstavec. Podložku se ženou tedy najednou nic nedrží, přesto ovšem zůstává ve vzduchu, jako by ji nadnášela nějaká nadpřirozená síla.

Aby nikdo nemohl pochybovat o tom, že deska není ničím přidržována, vezme kouzelník obruč a demonstrativně ji protáhne tam a zpátky okolo celé desky i těla ležící/vznášející se dívky. Aplaus! Zdá se to tak neuvěřitelné! Jenže to, co udivení diváci sledují, je samozřejmě jen šikovný trik.

Skutečná kouzla ve varieté nečekejte… Foto: Pixabay

TAJEMSTVÍ ZA OPONOU

Skutečnost je prostá. Desku, na níž asistentka leží, nedrží ve vzduchu žádná nadpřirozená síla, ale dobře ukrytá tyč připevněná k oné podložce. Nenápadná tyč vede za oponu, kde už je masivní rám bezpečně mimo dohled zvědavých diváků.

Jenže jak to mág udělal s obručí? Jak je možné, že při protahování kruhu kolem desky se obruč nezasekla o onu pomocnou tyč, která je hlavní podstatou celého triku? Vysvětlení opět není nijak složité. Tyč totiž není rovná, ale je vytvarována do esíčka, jehož dlouhé záhyby umožní hladký průchod kruhu.

Jak prosté a přitom efektivní! Když publikum konečně vydechne úžasem, kouzelník vrátí ony dva zcela zbytečné rekvizitní podstavce pod desku a probudí dívku, která z podložky vstane.

Dokázala světice Anežka levitovat? Foto: Creative commons – volné dílo

PARANORMÁLNÍ FENOMÉN

Další z kouzelnických tajemství je tedy odhaleno. Znamená to, že levitace je pouhý zábavný podvod? Jisté zvláštní události nasvědčují tomu, že někteří výjimeční lidé dokážou levitovat i bez pomoci klamavých kouzel!

Dodnes je tento záhadný jev popisován cestovateli, kteří navštívili Tibet. Tamní mniši se údajně skutečně dokáží během hluboké meditace vznášet nad zemí. Záznamy se zmiňují i o křesťanských světcích, na které byla gravitace krátká.

Má mezi ně patřit i svatá Anežka Česká (asi 1211–1282). Ale člověk nemusí být nutně svatý, aby se mohl vznést. Dokazuje to třeba případ skotského média Daniela Douglase Homa (1833–1886). Jeho vznášení se, tedy lépe řečeno doslova létání, byly přítomny stovky svědků a nikdy se nikomu nepodařilo odhalit, že by Homeovy schopnosti byly nějakým podvodem.

Při jednom z jeho pokusů se jej dokonce jeden z přihlížejících snažil stáhnout za nohy na zem, protože se obával, že se zraní. Snaha byla neúspěšná a Home si létal dál. Jindy zase před svědky v Londýně vyletěl z domu otevřeným oknem a vrátil se zase dovnitř oknem jiným.

Existuje tedy levitace, nebo je to jen trik? Foto: Pixabay

JSOU ZA TÍM DUCHOVÉ?

Podle Homeova názoru mu levitaci umožňovali duchové. „Nejčastěji se vznáším vodorovně, často mi trnou ruce, které mi stoupají nad hlavu, jakoby je tahala neviditelná síla, což mě zvedá z podlahy,“ prohlásil tajemný Home.

Není však jediný, kdo proslul schopností levitace. S ním srovnatelné výkony předváděl třeba Brazilec Carlos Mirabelli (1889–1951). Ani u něj se nikdy neprokázal žádný podvod a to i přesto, že jeho vzdušné kousky zkoumaly i vědecké kapacity té doby.

Levitace je často zaznamenávána i u indických jogínů. Opravdu tedy někteří lidé dokážou levitovat, nebo jde jen o triky, které se dosud nepodařilo rozklíčovat? Odpověď chybí, takže nezbývá, než se nad tuto záhadu povznést…

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]
od Adriana Vojtíšková 8.9.2022 2.6tis
Nalézáme se v Epiru, oblasti, která je dnes rozdělena mezi Řecko a Albánii. Tohle místo dokázalo zastínit i slavnou věštírnu v Delfách. Vítejte v Dodóně, kde se již přinejmenším 2000 let před naším letopočtem uctívá bohyně země Gaia a později se tu věští s požehnáním božské Dione.     Kdo to je Dione? Nejslavnější z […]
od Pavel Polcar 31.8.2022 2.8tis
Celá řada nebeských záhad čeká na své objasnění, stejně je tomu tak i v případě travního kříže z Eisenbergu. Poblíž St. Martinu v jižním Burgenlandsku, uprostřed trojmezí Rakouska, Maďarska a Slovinská, se nachází vesnice Eisenberg. 6. září 1965 se na pozemku rodiny Lexových objevil kříž, stalo se to přes noc a nikdo si neumí vysvětlit, […]