27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Zázraky
Magická levitace: Odhalujeme slavný kouzelnický trik!
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 8.5.2022
1.6tis
Vážně vám kouzelníci předvedou pravou levitaci? Foto: Pixabay
172
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Před zraky stovek diváků se právě na zšeřelém pódiu odehrává něco neuvěřitelného.

Vážně vám kouzelníci předvedou pravou levitaci? Foto: Pixabay Skutečná kouzla ve varieté nečekejte... Foto: Pixabay Dokázala světice Anežka levitovat? Foto: Creative commons - volné dílo Existuje tedy levitace, nebo je to jen trik? Foto: Pixabay

Kouzelnický mistr v dech beroucím představení uvádí svou asistentku do hlubokého transu a nakazuje jí uložit se na připravenou desku držící na dvou podstavcích. Když pak vyřkne magickou formuli, hlediště ztichne.

Kouzelník z pod desky, na níž leží jeho pomocnice, vyjme nejprve jeden a pak i druhý podstavec. Podložku se ženou tedy najednou nic nedrží, přesto ovšem zůstává ve vzduchu, jako by ji nadnášela nějaká nadpřirozená síla.

Aby nikdo nemohl pochybovat o tom, že deska není ničím přidržována, vezme kouzelník obruč a demonstrativně ji protáhne tam a zpátky okolo celé desky i těla ležící/vznášející se dívky. Aplaus! Zdá se to tak neuvěřitelné! Jenže to, co udivení diváci sledují, je samozřejmě jen šikovný trik.

Skutečná kouzla ve varieté nečekejte… Foto: Pixabay

TAJEMSTVÍ ZA OPONOU

Skutečnost je prostá. Desku, na níž asistentka leží, nedrží ve vzduchu žádná nadpřirozená síla, ale dobře ukrytá tyč připevněná k oné podložce. Nenápadná tyč vede za oponu, kde už je masivní rám bezpečně mimo dohled zvědavých diváků.

Jenže jak to mág udělal s obručí? Jak je možné, že při protahování kruhu kolem desky se obruč nezasekla o onu pomocnou tyč, která je hlavní podstatou celého triku? Vysvětlení opět není nijak složité. Tyč totiž není rovná, ale je vytvarována do esíčka, jehož dlouhé záhyby umožní hladký průchod kruhu.

Jak prosté a přitom efektivní! Když publikum konečně vydechne úžasem, kouzelník vrátí ony dva zcela zbytečné rekvizitní podstavce pod desku a probudí dívku, která z podložky vstane.

Dokázala světice Anežka levitovat? Foto: Creative commons – volné dílo

PARANORMÁLNÍ FENOMÉN

Další z kouzelnických tajemství je tedy odhaleno. Znamená to, že levitace je pouhý zábavný podvod? Jisté zvláštní události nasvědčují tomu, že někteří výjimeční lidé dokážou levitovat i bez pomoci klamavých kouzel!

Dodnes je tento záhadný jev popisován cestovateli, kteří navštívili Tibet. Tamní mniši se údajně skutečně dokáží během hluboké meditace vznášet nad zemí. Záznamy se zmiňují i o křesťanských světcích, na které byla gravitace krátká.

Má mezi ně patřit i svatá Anežka Česká (asi 1211–1282). Ale člověk nemusí být nutně svatý, aby se mohl vznést. Dokazuje to třeba případ skotského média Daniela Douglase Homa (1833–1886). Jeho vznášení se, tedy lépe řečeno doslova létání, byly přítomny stovky svědků a nikdy se nikomu nepodařilo odhalit, že by Homeovy schopnosti byly nějakým podvodem.

Při jednom z jeho pokusů se jej dokonce jeden z přihlížejících snažil stáhnout za nohy na zem, protože se obával, že se zraní. Snaha byla neúspěšná a Home si létal dál. Jindy zase před svědky v Londýně vyletěl z domu otevřeným oknem a vrátil se zase dovnitř oknem jiným.

Existuje tedy levitace, nebo je to jen trik? Foto: Pixabay

JSOU ZA TÍM DUCHOVÉ?

Podle Homeova názoru mu levitaci umožňovali duchové. „Nejčastěji se vznáším vodorovně, často mi trnou ruce, které mi stoupají nad hlavu, jakoby je tahala neviditelná síla, což mě zvedá z podlahy,“ prohlásil tajemný Home.

Není však jediný, kdo proslul schopností levitace. S ním srovnatelné výkony předváděl třeba Brazilec Carlos Mirabelli (1889–1951). Ani u něj se nikdy neprokázal žádný podvod a to i přesto, že jeho vzdušné kousky zkoumaly i vědecké kapacity té doby.

Levitace je často zaznamenávána i u indických jogínů. Opravdu tedy někteří lidé dokážou levitovat, nebo jde jen o triky, které se dosud nepodařilo rozklíčovat? Odpověď chybí, takže nezbývá, než se nad tuto záhadu povznést…

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]