Prokopské údolí, rozkládající se na území městské části Prahy 5, není jen zachovalým kouskem přírody v našem hlavním městě a navíc i chráněným územím, ale také i místem plným záhad a tajemství…
Svatý Prokop a legendární evangeliář
Své jméno získalo Prokopské údolí podle poustevníka svatého Prokopa, který nějaký čas pobýval právě tady, na místě, které se nazývá Daleje. Jeskyně, v níž žil, údajně měřila 150 metrů, takže se jednalo o poměrně rozsáhlý prostor.
Zde prý také sepsal evangeliář, který se dostal až do daleké Francie. Podle legendy na něj prý měli přísahat samotní francouzští králové. Je pouhou náhodou, že Prokop, který je znám tím, že na Sázavě vymítal ďábla, se předtím také usadil právě zde?
Cítil snad, že i toto místo potřebuje očistu od temných energií? Podle některých záhadologů zde totiž kdysi stávala pohanská svatyně…
Nedaleká poustevna
Na místě, kde v Dalejích Prokop žil, byl v letech 1711–1712 postaven kostel svatého Prokopa.
Na strmé skále pod kostelem, nedaleko vchodu do prokopské jeskyně, vznikla v roce 1715 rovněž i poustevna, která však byla v roce 1780 zrušena nařízením císaře Josefa II.
Nacistická továrna
Je jen pouhou náhodou, že nacisté v průběhu 2. světové války právě zde vybudovali podzemní továrnu na letecké díly? Po válce tyto prostory převzala armáda, která je od té doby nepřetržitě využívá dodnes.
Objekt až do dnešních dnů i nadále podléhá přísnému utajení a vypráví se, že je propojen s Pražským hradem a též i s nejbližším tunelem metra…