29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Záhady historie
Mahlerovy sady: Temná historie parku pod žižkovskou věží
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 21.3.2022
2.3tis
Ze hřbitova mnoho nezbylo… Foto: Feťour / Creative commons – volné dílo
235
SDÍLENÍ
2.3tis
ZOBRAZENÍ

Procházeli byste se raději v parku, nebo na hřbitově? Většina lidí by zřejmě zvolila první možnost. Pokud byste se ale přeci jen nemohli rozhodnout, jsou tu pro vás na pražském Žižkově Mahlerovy sady. Ty, ačkoliv se to dnes už nezdá, jsou totiž parkem i hřbitovem v jednom. 

Ze hřbitova mnoho nezbylo... Foto: Feťour / Creative commons -  volné dílo Co bylo, než byla věž? Foto: Pixabay I zde býval Židovský hřbitov v Praze. Foto: Dezidor / CC BY-SA 3.0

Obří televizní věž na pražském Žižkově je nejvyšší stavbou našeho hlavního města. Ačkoliv kontroverznímu vysílači z 90. let minulého století mnozí nemohou přijít na jméno, patří mezi hlavní dominanty Prahy.

Při obdivném zírání k železobetonovým výšinám 216 metrů vysoké věže by člověk snadno mohl přehlédnout starý židovský hřbitov, který se nachází v jejím sousedství. Jde přitom o jednu z nejvýznamnějších pražských židovských památek.

Ve stínu monumentálního technického kolosu působí poněkud ztraceně, jeho historie je však daleko mrazivější než by se mohlo nezasvěcenému pozorovateli zdát. Je totiž pozůstatkem daleko většího pohřebiště, které bylo založeno roku 1680 jako místo věčného odpočinku pro oběti moru.

Tento velký židovský hřbitov se rozkládal na území celých Mahlerových sadů – parku, kterým se dnes procházejí lidé pod žižkovským vysílačem.

I zde býval Židovský hřbitov v Praze. Foto: Dezidor / CC BY-SA 3.0

PROCHÁZKY PO HŘBITOVĚ

Hřbitov je aktivně využíván až do roku 1890, kdy je zřízeno pro pražskou židovskou obec nové pohřebiště. To předznamenává neslavný konec tohoto místa. Po 2. světové válce začíná hřbitov chátrat a na zdejší mrtvé se pomalu zapomíná.

Již v průběhu 60. let 20. století je proto z velké části zrušen, náhrobky jsou povaleny a zavezeny zeminou. „Od roku 1925 sloužila část hřbitova jako veřejný park a v roce 1960 byla větší část hřbitova změněna v Mahlerovy sady,“ potvrzuje český judaista Prof.

PhDr. Vladimír Sadek (1932–2008) ve své knize Židé: Dějiny a kultura. V 90. letech se tato část Žižkova objeví coby vhodný pozemek v plánech na výstavbu televizního vysílače. Hřbitov tak definitivně padne za oběť stavbě věže.

Kvůli základům mohutného vysílače jsou hroby ve střední části hřbitova vybagrovány a vyvezeny. Stopy po barbarském počínání má zakrýt klidný park. Otřesnou neúctu k pietnímu místu a nepřijatelné nakládání s lidskými ostatky potvrdí v roce 1985 i Muzeum hlavního města Prahy, které ve své tehdejší stížnosti tvrdí, že stavební firma, která na projektu pracovala, vyvážela nalezené lidské ostatky na skládku.

Co bylo, než byla věž? Foto: Pixabay

DLAŽEBNÍ KOSTKY Z NÁHROBKŮ

Náhrobní kameny ze zničených hrobů byly podle dobových svědectví údajně tříděny podle kvality a následně využity jako materiál na dlažební kostky pro chodníky v centru Prahy.

Po židovských náhrobcích tak prý šlapeme třeba na cestě mezi pražským Můstkem a Národní třídou. Oficiálně ovšem tyto zvěsti nebyly nikdy potvrzeny. Nemůže pohnutá minulost místa ovlivnit i dnešní Mahlerovy sady?

Poslední památkou na někdejší rozlehlé židovské pohřebiště je právě onen malý hřbitov u vysílače, který je od parku oddělen zdí. Dnes je již památkově chráněn a do současnosti se zachoval jen díky tomu, že jsou zde umístěny náhrobky důležitých a slavných židovských osobností.

Jejich bezejmenní přátelé ovšem takové štěstí neměli. Kde vlastně skončily jejich kosti, to už dnes zřejmě nikdo nezjistí.

Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.1tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.4tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Mirek Brát 26.11.2022 3.1tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]