27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Mahlerovy sady: Temná historie parku pod žižkovskou věží
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 21.3.2022
2.3tis
Ze hřbitova mnoho nezbylo… Foto: Feťour / Creative commons – volné dílo
235
SDÍLENÍ
2.3tis
ZOBRAZENÍ

Procházeli byste se raději v parku, nebo na hřbitově? Většina lidí by zřejmě zvolila první možnost. Pokud byste se ale přeci jen nemohli rozhodnout, jsou tu pro vás na pražském Žižkově Mahlerovy sady. Ty, ačkoliv se to dnes už nezdá, jsou totiž parkem i hřbitovem v jednom. 

Ze hřbitova mnoho nezbylo... Foto: Feťour / Creative commons -  volné dílo Co bylo, než byla věž? Foto: Pixabay I zde býval Židovský hřbitov v Praze. Foto: Dezidor / CC BY-SA 3.0

Obří televizní věž na pražském Žižkově je nejvyšší stavbou našeho hlavního města. Ačkoliv kontroverznímu vysílači z 90. let minulého století mnozí nemohou přijít na jméno, patří mezi hlavní dominanty Prahy.

Při obdivném zírání k železobetonovým výšinám 216 metrů vysoké věže by člověk snadno mohl přehlédnout starý židovský hřbitov, který se nachází v jejím sousedství. Jde přitom o jednu z nejvýznamnějších pražských židovských památek.

Ve stínu monumentálního technického kolosu působí poněkud ztraceně, jeho historie je však daleko mrazivější než by se mohlo nezasvěcenému pozorovateli zdát. Je totiž pozůstatkem daleko většího pohřebiště, které bylo založeno roku 1680 jako místo věčného odpočinku pro oběti moru.

Tento velký židovský hřbitov se rozkládal na území celých Mahlerových sadů – parku, kterým se dnes procházejí lidé pod žižkovským vysílačem.

I zde býval Židovský hřbitov v Praze. Foto: Dezidor / CC BY-SA 3.0

PROCHÁZKY PO HŘBITOVĚ

Hřbitov je aktivně využíván až do roku 1890, kdy je zřízeno pro pražskou židovskou obec nové pohřebiště. To předznamenává neslavný konec tohoto místa. Po 2. světové válce začíná hřbitov chátrat a na zdejší mrtvé se pomalu zapomíná.

Již v průběhu 60. let 20. století je proto z velké části zrušen, náhrobky jsou povaleny a zavezeny zeminou. „Od roku 1925 sloužila část hřbitova jako veřejný park a v roce 1960 byla větší část hřbitova změněna v Mahlerovy sady,“ potvrzuje český judaista Prof.

PhDr. Vladimír Sadek (1932–2008) ve své knize Židé: Dějiny a kultura. V 90. letech se tato část Žižkova objeví coby vhodný pozemek v plánech na výstavbu televizního vysílače. Hřbitov tak definitivně padne za oběť stavbě věže.

Kvůli základům mohutného vysílače jsou hroby ve střední části hřbitova vybagrovány a vyvezeny. Stopy po barbarském počínání má zakrýt klidný park. Otřesnou neúctu k pietnímu místu a nepřijatelné nakládání s lidskými ostatky potvrdí v roce 1985 i Muzeum hlavního města Prahy, které ve své tehdejší stížnosti tvrdí, že stavební firma, která na projektu pracovala, vyvážela nalezené lidské ostatky na skládku.

Co bylo, než byla věž? Foto: Pixabay

DLAŽEBNÍ KOSTKY Z NÁHROBKŮ

Náhrobní kameny ze zničených hrobů byly podle dobových svědectví údajně tříděny podle kvality a následně využity jako materiál na dlažební kostky pro chodníky v centru Prahy. Po židovských náhrobcích tak prý šlapeme třeba na cestě mezi pražským Můstkem a Národní třídou.

Oficiálně ovšem tyto zvěsti nebyly nikdy potvrzeny. Nemůže pohnutá minulost místa ovlivnit i dnešní Mahlerovy sady? Poslední památkou na někdejší rozlehlé židovské pohřebiště je právě onen malý hřbitov u vysílače, který je od parku oddělen zdí.

Dnes je již památkově chráněn a do současnosti se zachoval jen díky tomu, že jsou zde umístěny náhrobky důležitých a slavných židovských osobností. Jejich bezejmenní přátelé ovšem takové štěstí neměli. Kde vlastně skončily jejich kosti, to už dnes zřejmě nikdo nezjistí.

Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 306
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.3tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.7tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]