27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Tajemství smrtonosného hadího krále: Existuje had hvízdák?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 21.3.2022
2.2tis
Hvízdák je prý prudce jedovatý, foto Pixabay
219
SDÍLENÍ
2.2tis
ZOBRAZENÍ

Hvízdající had s korunkou podle českých pověstí obýval zejména oblast Brd, Beskyd a Křivoklátska. Je prý jedovatější než zmije a jeho přítomnost ohlašuje pronikavé hvízdání. Mohl by tvor ze staročeského folkloru být skutečný?

Hvízdák je prý prudce jedovatý, foto Pixabay Zmije obecná má být jediným jedovatým hadem, který u nás žije, foto Benny Trapp / Creative Commons / CC BY 3.0 Pověstná korunka je možná jen svlékající se kůže, foto Pixabay

„Výskyt legendami a mýty opředeného ‚hada hvízdáka‘ je na základě mnohých svědectví doložen v celé oblasti Křivoklátských lesů, Zbirožské pahorkatiny a Brd. Mám o něm zprávy i ze Šumavy, Beskyd a Muráňských vrchů na Slovensku,“ vyjmenovává český spisovatel Otomar Dvořák (*1951).

Na Zbirožsku byl prý hojně rozšířený v 19. století a zdejší lidé se ho velmi obávali. V případě svědectví o výskytu hada hvízdáka však zdaleka nejde jen o zápisy z kronik. Některé zprávy jsou naopak poměrně čerstvé, jedno svědectví pochází dokonce ještě z roku 2001, což možná indikuje, že had hvízdák stále není minulostí a v lesích na něj lze narazit stále! Jak může člověk tvora, kterého dobové zprávy označují také za „zpívajícího hada“, poznat?

Zmije obecná má být jediným jedovatým hadem, který u nás žije, foto Benny Trapp / Creative Commons / CC BY 3.0

NOSÍ KORUNKU

Had je prý urostlý, nejméně několik metrů dlouhý a široký jako mužská paže. Žije v korunách stromů a často ho prý lze spatřit obtočeného kolem větve. Na svou kořist prý skáče ze stromu. Na základě tohoto popisu se objevují myšlenky, že by mohlo jít o užovku stromovou, které se v Česku vzácně objevuje.

Proti tomu ale hovoří tvrzení, že had svou oběť po útoku uštkne a usmrtí, neboť je jedovatější než zmije. Jeho přítomnost ohlašuje krátké a pronikavé hvízdání a kdo tento zvuk zaslechne, měl by se raději dát na útěk, neboť had může každým okamžikem zaútočit.

Úzce je s ním spjata také jakási korunka, kterou prý hadí král čas od času odloží. Tehdy se jí člověk může zmocnit, a pokud se mu to podaří, může na ní snadno zbohatnout. Hadí korunka je totiž považována za cennou trofej a jsou jí připisovány zázračné vlastnosti.

Žádaným artiklem je i v léčitelství. Do jaké míry mohou být pověsti pravdivé?

Pověstná korunka je možná jen svlékající se kůže, foto Pixabay

MŮŽE HAD HVÍZDAT?

Co se týče hvízdání i záhadné korunky, pro obě vlastnosti tajemného hada existuje možné vysvětlení. Korunka by prý ve skutečnosti mohla být výsledkem pravidelného a velmi dobře známého svlékání kůže. U plazů, obojživelníků, korýšů a některých druhů hmyzu probíhá zbavování staré kůže zejména za účelem růstu, neboť kůže těmto tvorům neroste, ale tvoří se pod starou vrstvou nová a větší.

Nelze tedy vyloučit, že to, co je považováno za korunku, je ve skutečnosti jen část svlečky, které se had ještě zcela nezbavil. A pískání? Přestože hadi nemají hlasivky ani žádné jiné rezonátory, občas písknout skutečně mohou.

Zejména když jsou rozrušeni. V takovém případě totiž had prudce vydechuje, vzduch unikající štěrbinou kolem jazyka se pak chová podobně jako v píšťale a had takto neúmyslně vyprodukuje krátké hvízdnutí.

Dává to vlastně dokonalý smysl, neboť zrak hadů je v období svlékání oslaben. Zvíře s oslabenými smysly pak může reagovat prudčeji. Jak ale objasnit tvrzení o prudkém jedu? Možná je to jen vlastnost, kterou nebohým užovkám při svlékání kůže přiřkla až lidová tvořivost a strach?

STŘÍBRNÉ TĚLO U POTOKA

Dvořák je zprávami o hadím králi natolik zaujat, že se rozhodne podniknout výpravu do míst, kde v roce 1900 jeden takový tvor vyděsil místní dívku natolik, že se dala na útěk. Když pak vyprávěla, co viděla, vložil se do záležitosti hajný, který hada našel a dvěma ranami z brokovnice zastřelil.

Tato příhoda se odehrála v blízkosti Úpořinského potoka. Pod Krkavčími skalami tehdy lidé často pozorovali hady s korunkami a těly v barvě duhového stříbra. Pářili se zde a přitom syčeli a hvízdali. Otomar Dvořák při své výpravě na okamžik spatří neznámého hada s kovově lesklým tělem.

„Pohyboval se tak rychle, že jsem neměl šanci k dlouhému prohlížení. Každopádně jsem si jist, že to nebyla běžná užovka. Také zmiji bych určitě poznal,“ prohlašuje badatel. „Nebyl snad jen mokrý z potoka, který předtím někde poblíž přeplaval?“ ptá se a své vyprávění uzavírá slovy:

„Možná. Ale právě tak je možné, že ten lesk byl běžnou vlastností jeho kůže. Co když to byl opravdu hvízdák?“

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 363
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.9tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.3tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.5tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]