reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Paranormální jevy
Mamlambo: Žije v afrických řekách neznámý zabiják?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.10.2021
4.3tis
Řeku Mzintlava obývá neznámý tvor, foto Pixabay
316
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

V řece Mzintlava v jižní Africe žije podle místních vesničanů jakýsi obří vodní plaz. Tvor je dlouhý 20 metrů, má prý hlavu a trup koně, krátké nohy a krk jako had. Spodní část jeho těla má tvar rybího ocasu. Nejčastěji je vídán během bouřek a v noci podle vesničanů září zeleným světlem.

Řeku Mzintlava obývá neznámý tvor, foto Pixabay Tvorovi je připisováno zmizení několika domorodců, foto Pixabay Mamlambo svým popisem připomíná mosasaura, Dmitry Bogdanov / Creative Commons / Volné dílo

V mytologii afrického kmene Zulu je bohem řek a má podobu obřího hada. Svědectví nicméně napovídají, že tento tvor pojmenovaný mamlambo možná nepatří jen do říše mýtů. Předmětem zájmu kryptozoologů se tato myšlenka stává v roce 1997, kdy některé jihoafrické noviny informují o údajném pozorování „obřích plazů“ v řece Mzintlava.

Domorodci neznámému tvoru připisují také několik zmizení svých druhů. Je skutečně doloženo, že řeka vyplavila několik podivně ohlodaných lidských mrtvol. Má je na svědomí odborníky zatím nespatřený mamlambo?

Tvorovi je připisováno zmizení několika domorodců, foto Pixabay

POCHUTNÁVÁ SI NA MOZCÍCH!

Mamblambo prý svým obětem sžírá obličeje a vysává mozky. Víra v něj vzrůstá u vesničanů z malého státu Království Lesotho poté, co policisté začátkem roku 1997 z řeky vyloví devět těl s okousanou tváří.

Od té doby se odmítají k řece jen přiblížit. „Nejsme jen prostí, pověrčiví lidé,“ říkají na svou obranu lidé z místních škol. „Jsme učitelé. Jsme vzdělaní. A my víme, že je tam netvor. To je důvod, proč řeku už nepřecházíme.“ Policie má však na věc jiný názor.

Podle ní se všech devět lidí v řece utopilo, když byla rozvodněná po vytrvalých deštích. „Viděl jsem několik obětí takzvaného monstra,“ říká kapitál policie z Mount Ayliff G. Mzuko a dodává: „Všichni byli ve vodě nějakou dobu a to je často případ, kdy říční krabi ukusují části obličeje a krku.

V jednom případě krab pořád visel na těle poté, když bylo vyzvednuto.“ Znamená to, že je záhada říčního tvora objasněna? Nebude to tak snadné.

Mamlambo svým popisem připomíná mosasaura, Dmitry Bogdanov / Creative Commons / Volné dílo

JE TO TVOR Z PRAVĚKU?

Stále existuje mnoho očitých svědectví, která nelze přejít mávnutím rukou. Může být tvor označovaný jako napůl ryba a napůl kůň jen zjednodušeným a nadneseným popisem nějakého známého zvířete? Kryptozoologové se domnívají, že domorodci by měli tamní faunu dobře znát a určitě by nebyli tak vyděšení z nějaké dobře vzrostlé ryby.

Popis mamlamba je vždy stejný a žádné zdejší zvíře se s ním nelze ztotožnit. Nákresům vytvořeným podle výpovědí odpovídají mosasauři, vodní plazi, kteří zřejmě byli mezi posledními přežívajícími dinosaury v Africe před 65 miliony let.

Některé druhy dorůstaly délky až 17 metrů, měly dva páry ploutví, ocas jako ryba a mohutnou hlavu. Mohla snad kdesi v ústraní kolonie mosasaurů přežít další miliony let?

Foto v úvodu: Pixabay, fota v textu Pixabay a Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.6.2022 42
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.0tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]
od Eva Soukupová 22.6.2022 2.6tis
Panenka, kterou proslavila především filmová franšíza V zajetí démonů, je hollywoodskými tvůrci označovaná za nejnebezpečnější předmět, s jakým se kdy dvojice démonologů Warrenových setkala. Skutečný příběh posedlé panenky je přinejmenším stejně děsivý jako ten ze stříbrného plátna. V roce 1952 zakládá manželská dvojice Edward Warren Miney (1926–2006) a Lorraine Rita Warren (1927–2019) Společnost pro psychický výzkum […]