27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Paranormální jevy
Mamlambo: Žije v afrických řekách neznámý zabiják?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.10.2021
4.3tis
Řeku Mzintlava obývá neznámý tvor, foto Pixabay
316
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

V řece Mzintlava v jižní Africe žije podle místních vesničanů jakýsi obří vodní plaz. Tvor je dlouhý 20 metrů, má prý hlavu a trup koně, krátké nohy a krk jako had. Spodní část jeho těla má tvar rybího ocasu. Nejčastěji je vídán během bouřek a v noci podle vesničanů září zeleným světlem.

Řeku Mzintlava obývá neznámý tvor, foto Pixabay Tvorovi je připisováno zmizení několika domorodců, foto Pixabay Mamlambo svým popisem připomíná mosasaura, Dmitry Bogdanov / Creative Commons / Volné dílo

V mytologii afrického kmene Zulu je bohem řek a má podobu obřího hada. Svědectví nicméně napovídají, že tento tvor pojmenovaný mamlambo možná nepatří jen do říše mýtů. Předmětem zájmu kryptozoologů se tato myšlenka stává v roce 1997, kdy některé jihoafrické noviny informují o údajném pozorování „obřích plazů“ v řece Mzintlava.

Domorodci neznámému tvoru připisují také několik zmizení svých druhů. Je skutečně doloženo, že řeka vyplavila několik podivně ohlodaných lidských mrtvol. Má je na svědomí odborníky zatím nespatřený mamlambo?

Tvorovi je připisováno zmizení několika domorodců, foto Pixabay

POCHUTNÁVÁ SI NA MOZCÍCH!

Mamblambo prý svým obětem sžírá obličeje a vysává mozky. Víra v něj vzrůstá u vesničanů z malého státu Království Lesotho poté, co policisté začátkem roku 1997 z řeky vyloví devět těl s okousanou tváří.

Od té doby se odmítají k řece jen přiblížit. „Nejsme jen prostí, pověrčiví lidé,“ říkají na svou obranu lidé z místních škol. „Jsme učitelé. Jsme vzdělaní. A my víme, že je tam netvor. To je důvod, proč řeku už nepřecházíme.“ Policie má však na věc jiný názor.

Podle ní se všech devět lidí v řece utopilo, když byla rozvodněná po vytrvalých deštích. „Viděl jsem několik obětí takzvaného monstra,“ říká kapitál policie z Mount Ayliff G. Mzuko a dodává: „Všichni byli ve vodě nějakou dobu a to je často případ, kdy říční krabi ukusují části obličeje a krku.

V jednom případě krab pořád visel na těle poté, když bylo vyzvednuto.“ Znamená to, že je záhada říčního tvora objasněna? Nebude to tak snadné.

Mamlambo svým popisem připomíná mosasaura, Dmitry Bogdanov / Creative Commons / Volné dílo

JE TO TVOR Z PRAVĚKU?

Stále existuje mnoho očitých svědectví, která nelze přejít mávnutím rukou. Může být tvor označovaný jako napůl ryba a napůl kůň jen zjednodušeným a nadneseným popisem nějakého známého zvířete? Kryptozoologové se domnívají, že domorodci by měli tamní faunu dobře znát a určitě by nebyli tak vyděšení z nějaké dobře vzrostlé ryby.

Popis mamlamba je vždy stejný a žádné zdejší zvíře se s ním nelze ztotožnit. Nákresům vytvořeným podle výpovědí odpovídají mosasauři, vodní plazi, kteří zřejmě byli mezi posledními přežívajícími dinosaury v Africe před 65 miliony let.

Některé druhy dorůstaly délky až 17 metrů, měly dva páry ploutví, ocas jako ryba a mohutnou hlavu. Mohla snad kdesi v ústraní kolonie mosasaurů přežít další miliony let?

Foto v úvodu: Pixabay, fota v textu Pixabay a Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.0tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Dalibor Vrána 22.11.2022 3.2tis
Roku 2017 se čtveřice přátel v Los Angeles vydává k nápisu Hollywood! Stoupají po kopci Mount Lee, jeden z nich ale uklouzne a od skupinky se oddělí. Když se pak vrací, je bílý jako stěna. Právě prý viděl blonďatou ženu v šatech jako ze 30. Let a v podpatcích. Její kroky nevydávaly žádný zvuk… Narazil […]
od Dalibor Vrána 21.11.2022 2.7tis
Jarní den na pláži v japonském městě Zuši. Nebe je lehce zatažené a pod světle šedými mraky pózuje čtyřletá holčička. Je tam sama se svým tatínkem. Když později večer doma otec fotky prohlíží, málem vykřikne úlekem. Co to proboha za jeho dcerou je? Možná tam nakonec nebyli jen oni dva! Japonsko, prefektura Kanagawa, město Zuši. […]
od Mirek Brát 19.11.2022 2.5tis
Dominantou skotského Edinburku je tamní hrad. Patří k němu množství zajímavých historických reálií i nespočet duchařských příběhů a legend. V jedné z nich hraje hlavní úlohu dudák a jeho nástroj. Nešťastník posloužil jako průzkumník rozsáhlých podzemních prostor. Co o této události vlastně víme? Historikové předpokládají, že první opevnění v Edinburku bylo vybudováno již v sedmém století. Postupem […]
od Mirek Brát 19.11.2022 3.2tis
Smířlivý imperativ „Odpočívej v pokoji!“ zřejmě neplatí pro polského šlechtice Stanislawa Warszyckého (1600-1680). Sám ďábel prý vtáhl tohoto magnáta do pekla. Už však neměl dostatek  sil, aby mu zabránil v návratu na jeho statky. Toulá se prý po nich v podobách černého psa a bezhlavého jezdce! Stanislaw Warszycki byl známý svojí loajalitou ke králi a […]