20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Paranormální jevy
Mamlambo: Žije v afrických řekách neznámý zabiják?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.10.2021
4.3tis
Řeku Mzintlava obývá neznámý tvor, foto Pixabay
316
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

V řece Mzintlava v jižní Africe žije podle místních vesničanů jakýsi obří vodní plaz. Tvor je dlouhý 20 metrů, má prý hlavu a trup koně, krátké nohy a krk jako had. Spodní část jeho těla má tvar rybího ocasu. Nejčastěji je vídán během bouřek a v noci podle vesničanů září zeleným světlem.

Řeku Mzintlava obývá neznámý tvor, foto Pixabay Tvorovi je připisováno zmizení několika domorodců, foto Pixabay Mamlambo svým popisem připomíná mosasaura, Dmitry Bogdanov / Creative Commons / Volné dílo

V mytologii afrického kmene Zulu je bohem řek a má podobu obřího hada. Svědectví nicméně napovídají, že tento tvor pojmenovaný mamlambo možná nepatří jen do říše mýtů. Předmětem zájmu kryptozoologů se tato myšlenka stává v roce 1997, kdy některé jihoafrické noviny informují o údajném pozorování „obřích plazů“ v řece Mzintlava.

Domorodci neznámému tvoru připisují také několik zmizení svých druhů. Je skutečně doloženo, že řeka vyplavila několik podivně ohlodaných lidských mrtvol. Má je na svědomí odborníky zatím nespatřený mamlambo?

Tvorovi je připisováno zmizení několika domorodců, foto Pixabay

POCHUTNÁVÁ SI NA MOZCÍCH!

Mamblambo prý svým obětem sžírá obličeje a vysává mozky. Víra v něj vzrůstá u vesničanů z malého státu Království Lesotho poté, co policisté začátkem roku 1997 z řeky vyloví devět těl s okousanou tváří.

Od té doby se odmítají k řece jen přiblížit. „Nejsme jen prostí, pověrčiví lidé,“ říkají na svou obranu lidé z místních škol. „Jsme učitelé. Jsme vzdělaní. A my víme, že je tam netvor. To je důvod, proč řeku už nepřecházíme.“ Policie má však na věc jiný názor.

Podle ní se všech devět lidí v řece utopilo, když byla rozvodněná po vytrvalých deštích. „Viděl jsem několik obětí takzvaného monstra,“ říká kapitál policie z Mount Ayliff G. Mzuko a dodává: „Všichni byli ve vodě nějakou dobu a to je často případ, kdy říční krabi ukusují části obličeje a krku.

V jednom případě krab pořád visel na těle poté, když bylo vyzvednuto.“ Znamená to, že je záhada říčního tvora objasněna? Nebude to tak snadné.

Mamlambo svým popisem připomíná mosasaura, Dmitry Bogdanov / Creative Commons / Volné dílo

JE TO TVOR Z PRAVĚKU?

Stále existuje mnoho očitých svědectví, která nelze přejít mávnutím rukou. Může být tvor označovaný jako napůl ryba a napůl kůň jen zjednodušeným a nadneseným popisem nějakého známého zvířete? Kryptozoologové se domnívají, že domorodci by měli tamní faunu dobře znát a určitě by nebyli tak vyděšení z nějaké dobře vzrostlé ryby.

Popis mamlamba je vždy stejný a žádné zdejší zvíře se s ním nelze ztotožnit. Nákresům vytvořeným podle výpovědí odpovídají mosasauři, vodní plazi, kteří zřejmě byli mezi posledními přežívajícími dinosaury v Africe před 65 miliony let.

Některé druhy dorůstaly délky až 17 metrů, měly dva páry ploutví, ocas jako ryba a mohutnou hlavu. Mohla snad kdesi v ústraní kolonie mosasaurů přežít další miliony let?

Foto v úvodu: Pixabay, fota v textu Pixabay a Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.3tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 1.8tis
V jihovýchodní části Irska na poloostrově Hook stojí malebný zámeček Loftus Hall, který ročně navštíví tisíce turistů. Většina návštěvníků je fascinována jeho architektonickými skvosty i pohnutými dějinami. Jenže uvnitř zámeckých zdí se nachází i něco mnohem temnějšího. Stíny minulosti tu nejsou jen pouhým slovem, ale nebezpečnou realitou! Zámek Loftus Hall je často spojován s projevy […]
od Eva Soukupová 17.1.2022 2.6tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 3.0tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 3.0tis
Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska Dublinu je impozantní stavbou z poloviny 19. století a mezi turisty se těší velké oblibě. Jeho více než 250 pokojů slouží od roku 1824 generacím návštěvníků a hotel je tak významný, že se v něm dokonce 2018 uskutečnilo losování finále fotbalové Ligy národů. Hotel má ovšem i jednu stránku, […]