26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Obývá Jižní Ameriku obří upír?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.10.2021
4.3tis
Žije v Jižní Americe dosud neobjevený druh obřího upíra? Foto Pixabay
406
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Z Jižní a Střední Ameriky opakovaně přicházejí svědectví o upíru s rozpětím křídel kolem 1,5 až 2 metrů. Osamocený jedinec napadá převážně drůbež, ve společnosti svých druhů, může ale zaútočit i na větší zvířata, například psy nebo dobytek.

Zaznamenány jsou i útoky na člověka,  někdy dokonce smrtelné! Jsou hlášení o velkém upíru pravdivá?

Žije v Jižní Americe dosud neobjevený druh obřího upíra? Foto Pixabay Tělo upíra obecného je dlouhé asi jako lidský palec, foto Acatenazzi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Může být obří upír totéž, co čupakabra? Foto Jeff Carter / Creative Commons / CC BY 2. Tajemný upír měl udeřit i v Mexiku. Foto cz354x / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Folkloristům a historikům se napříč celou Latinskou Amerikou daří zdokumentovat rozličná vyprávění o obřích krev sajících netopýrech, které dokonce mnohá etnika zařadila do svého náboženství. Například Popol Vuh, posvátný mayský text, hovoří o jeskyni zvané Zotzilaha.

Ta má být domovem netopýřího či upířího druhu Camazotz, který je podle legendy jedním ze čtyř zvířecích démonů, již zapříčinili vyhynutí první lidské rasy. Na legendy o obřím upírovi lze narazit také v Peru a Chile.

A podle všeho tato bytost přežila i do současnosti. Jeden takový tvor měl v roce 2002 děsit okolí města Leon ve středoamerickém státě Nikaragua. Tamnímu tisku tuto informaci tehdy sděluje nejmenovaný bývalý vládní lovec upírů, který údajně jednoho upíra s rozpětím křídel asi metr a půl již dříve odchytil v severních horách Nikaraguy.

Tuto informaci se ovšem nepodařilo ověřit. Mohlo jít o pouhý výmysl, nebo je na svědectví muže něco pravdy?

Tělo upíra obecného je dlouhé asi jako lidský palec, foto Acatenazzi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

UPÍR V MEXIKU ZABÍJEL

O něco věrohodněji už zní událost, kterou ve své knize Záhadná monstra zaznamenává český spisovatel Vojtěch Alberto Sláma (*1968). Vypráví o obřím upíru, který se před lety objevil v argentinské provincii Jupua.

Upír má vážit nejméně šest kilogramů, což odpovídá asi dvoumetrovému rozpětí křídel. Páchá prý škody na místních rančích a zabíjí velké množství drůbeže. Zvířeti tváří v tvář stane mezkař Meliton Juarez, který dokonce tvrdí, že ho upír napadl.

„Upír prý vypadal úplně děsivě a musel ho zahnat několika ranami biče. Juarez je přesvědčen, že ten zvláštní netopýr chtěl usednout na jeho mezka a sát mu krev,“ píše Sláma a zmiňuje ještě další případ z Mexika, jehož aktéři neměli tolik štěstí.

Dva ohromní upíři údajně ve spánku usmrtili muže a ženu. Není známo, jak přesně k úmrtí došlo, ale lze předpokládat, že nešťastníci zemřeli na vykrvácení. Skuteční zvířecí upíři totiž svými špičáky dokážou nepozorovaně proříznout kůži spící oběti, aniž by ji probudili.

Když pak olizují krev vytékající z rány, jejich sliny obsahují látky zabraňující srážení krve, takže oběť krvácí ještě několik dalších hodin. Stalo se tak i v případě z Mexika?

Tajemný upír měl udeřit i v Mexiku. Foto cz354x / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZVLÁŠTNÍ SOUVISLOSTI

Při pátrání po dalších zprávách o obřím upíru z Latinské Ameriky přichází britský kryptozoolog Dale Drinnon s odvážnou teorií. Podle něj je obří upír totéž, co čupakabra, obávaný jihoamerický netvor, který napadá dobytek a saje mu krev.

Jak k takovému závěru dospěl? Vzhled i chování čupakabry je prý s obřím upírem srovnatelné. Navíc některé zprávy monstrum skutečně popisují jako zvíře o velikosti psa s křídly. „V souladu se zprávami o čupakabře může dlouhá rozcuchaná a slepená srst na zádech připomínat ostny.

Zbarvení je téměř stejné, ale žlutohnědá se může při některých druzích umělého osvětlení v noci jevit jako do zelena,“ tvrdí Drinnon. A velké skoky, kterými se čupakabra pohybuje, podle něj nejsou ničím jiným než krátkým letem obřího upíra.

Může být známý krvelačný netvor ve skutečnosti obřím druhem upíra? „Na základě důkazů se přikláním k názoru, že jde o větší druh rodu upírů,“ souhlasí Drinnon.

Může být obří upír totéž, co čupakabra? Foto Jeff Carter / Creative Commons / CC BY 2.
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 99
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 889
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.2tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.9tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]