reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Neobjasněné události
Obývá Jižní Ameriku obří upír?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.10.2021
4.3tis
Žije v Jižní Americe dosud neobjevený druh obřího upíra? Foto Pixabay
406
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Z Jižní a Střední Ameriky opakovaně přicházejí svědectví o upíru s rozpětím křídel kolem 1,5 až 2 metrů. Osamocený jedinec napadá převážně drůbež, ve společnosti svých druhů, může ale zaútočit i na větší zvířata, například psy nebo dobytek.

Zaznamenány jsou i útoky na člověka,  někdy dokonce smrtelné! Jsou hlášení o velkém upíru pravdivá?

Žije v Jižní Americe dosud neobjevený druh obřího upíra? Foto Pixabay Tělo upíra obecného je dlouhé asi jako lidský palec, foto Acatenazzi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Může být obří upír totéž, co čupakabra? Foto Jeff Carter / Creative Commons / CC BY 2. Tajemný upír měl udeřit i v Mexiku. Foto cz354x / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Folkloristům a historikům se napříč celou Latinskou Amerikou daří zdokumentovat rozličná vyprávění o obřích krev sajících netopýrech, které dokonce mnohá etnika zařadila do svého náboženství. Například Popol Vuh, posvátný mayský text, hovoří o jeskyni zvané Zotzilaha.

Ta má být domovem netopýřího či upířího druhu Camazotz, který je podle legendy jedním ze čtyř zvířecích démonů, již zapříčinili vyhynutí první lidské rasy. Na legendy o obřím upírovi lze narazit také v Peru a Chile.

A podle všeho tato bytost přežila i do současnosti. Jeden takový tvor měl v roce 2002 děsit okolí města Leon ve středoamerickém státě Nikaragua. Tamnímu tisku tuto informaci tehdy sděluje nejmenovaný bývalý vládní lovec upírů, který údajně jednoho upíra s rozpětím křídel asi metr a půl již dříve odchytil v severních horách Nikaraguy.

Tuto informaci se ovšem nepodařilo ověřit. Mohlo jít o pouhý výmysl, nebo je na svědectví muže něco pravdy?

Tělo upíra obecného je dlouhé asi jako lidský palec, foto Acatenazzi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

UPÍR V MEXIKU ZABÍJEL

O něco věrohodněji už zní událost, kterou ve své knize Záhadná monstra zaznamenává český spisovatel Vojtěch Alberto Sláma (*1968). Vypráví o obřím upíru, který se před lety objevil v argentinské provincii Jupua.

Upír má vážit nejméně šest kilogramů, což odpovídá asi dvoumetrovému rozpětí křídel. Páchá prý škody na místních rančích a zabíjí velké množství drůbeže. Zvířeti tváří v tvář stane mezkař Meliton Juarez, který dokonce tvrdí, že ho upír napadl.

„Upír prý vypadal úplně děsivě a musel ho zahnat několika ranami biče. Juarez je přesvědčen, že ten zvláštní netopýr chtěl usednout na jeho mezka a sát mu krev,“ píše Sláma a zmiňuje ještě další případ z Mexika, jehož aktéři neměli tolik štěstí.

Dva ohromní upíři údajně ve spánku usmrtili muže a ženu. Není známo, jak přesně k úmrtí došlo, ale lze předpokládat, že nešťastníci zemřeli na vykrvácení. Skuteční zvířecí upíři totiž svými špičáky dokážou nepozorovaně proříznout kůži spící oběti, aniž by ji probudili.

Když pak olizují krev vytékající z rány, jejich sliny obsahují látky zabraňující srážení krve, takže oběť krvácí ještě několik dalších hodin. Stalo se tak i v případě z Mexika?

Tajemný upír měl udeřit i v Mexiku. Foto cz354x / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZVLÁŠTNÍ SOUVISLOSTI

Při pátrání po dalších zprávách o obřím upíru z Latinské Ameriky přichází britský kryptozoolog Dale Drinnon s odvážnou teorií. Podle něj je obří upír totéž, co čupakabra, obávaný jihoamerický netvor, který napadá dobytek a saje mu krev.

Jak k takovému závěru dospěl? Vzhled i chování čupakabry je prý s obřím upírem srovnatelné. Navíc některé zprávy monstrum skutečně popisují jako zvíře o velikosti psa s křídly. „V souladu se zprávami o čupakabře může dlouhá rozcuchaná a slepená srst na zádech připomínat ostny.

Zbarvení je téměř stejné, ale žlutohnědá se může při některých druzích umělého osvětlení v noci jevit jako do zelena,“ tvrdí Drinnon. A velké skoky, kterými se čupakabra pohybuje, podle něj nejsou ničím jiným než krátkým letem obřího upíra.

Může být známý krvelačný netvor ve skutečnosti obřím druhem upíra? „Na základě důkazů se přikláním k názoru, že jde o větší druh rodu upírů,“ souhlasí Drinnon.

Může být obří upír totéž, co čupakabra? Foto Jeff Carter / Creative Commons / CC BY 2.
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 1.10.2022 1
Rozlehlé severoamerické jezero údajně obývá tajemný tvor podobný legendární Lochnesce. Skupině badatelů se nyní podařilo získat důkaz, že ve vodách Champlainu možná skutečně žije cosi velkého. Podvodní sonar totiž zachytil neznámý objekt odpovídající popisu takzvaného Champa. Výzkumná skupina pátrající po jezerním monstru, které má údajně obývat jezero Champlain na americko-kanadské hranici, před několika dny zveřejnila […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.2tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 1.3tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 1.4tis
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.1tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]