Domů     Neobjasněné události
Obývá Jižní Ameriku obří upír?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.10.2021
4.3tis
Žije v Jižní Americe dosud neobjevený druh obřího upíra? Foto Pixabay
406
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Z Jižní a Střední Ameriky opakovaně přicházejí svědectví o upíru s rozpětím křídel kolem 1,5 až 2 metrů. Osamocený jedinec napadá převážně drůbež, ve společnosti svých druhů, může ale zaútočit i na větší zvířata, například psy nebo dobytek.

Zaznamenány jsou i útoky na člověka,  někdy dokonce smrtelné! Jsou hlášení o velkém upíru pravdivá?

Žije v Jižní Americe dosud neobjevený druh obřího upíra? Foto Pixabay Tělo upíra obecného je dlouhé asi jako lidský palec, foto Acatenazzi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Může být obří upír totéž, co čupakabra? Foto Jeff Carter / Creative Commons / CC BY 2. Tajemný upír měl udeřit i v Mexiku. Foto cz354x / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Folkloristům a historikům se napříč celou Latinskou Amerikou daří zdokumentovat rozličná vyprávění o obřích krev sajících netopýrech, které dokonce mnohá etnika zařadila do svého náboženství. Například Popol Vuh, posvátný mayský text, hovoří o jeskyni zvané Zotzilaha.

Ta má být domovem netopýřího či upířího druhu Camazotz, který je podle legendy jedním ze čtyř zvířecích démonů, již zapříčinili vyhynutí první lidské rasy. Na legendy o obřím upírovi lze narazit také v Peru a Chile.

A podle všeho tato bytost přežila i do současnosti. Jeden takový tvor měl v roce 2002 děsit okolí města Leon ve středoamerickém státě Nikaragua. Tamnímu tisku tuto informaci tehdy sděluje nejmenovaný bývalý vládní lovec upírů, který údajně jednoho upíra s rozpětím křídel asi metr a půl již dříve odchytil v severních horách Nikaraguy.

Tuto informaci se ovšem nepodařilo ověřit. Mohlo jít o pouhý výmysl, nebo je na svědectví muže něco pravdy?

Tělo upíra obecného je dlouhé asi jako lidský palec, foto Acatenazzi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

UPÍR V MEXIKU ZABÍJEL

O něco věrohodněji už zní událost, kterou ve své knize Záhadná monstra zaznamenává český spisovatel Vojtěch Alberto Sláma (*1968). Vypráví o obřím upíru, který se před lety objevil v argentinské provincii Jupua.

Upír má vážit nejméně šest kilogramů, což odpovídá asi dvoumetrovému rozpětí křídel. Páchá prý škody na místních rančích a zabíjí velké množství drůbeže. Zvířeti tváří v tvář stane mezkař Meliton Juarez, který dokonce tvrdí, že ho upír napadl.

„Upír prý vypadal úplně děsivě a musel ho zahnat několika ranami biče. Juarez je přesvědčen, že ten zvláštní netopýr chtěl usednout na jeho mezka a sát mu krev,“ píše Sláma a zmiňuje ještě další případ z Mexika, jehož aktéři neměli tolik štěstí.

Dva ohromní upíři údajně ve spánku usmrtili muže a ženu. Není známo, jak přesně k úmrtí došlo, ale lze předpokládat, že nešťastníci zemřeli na vykrvácení. Skuteční zvířecí upíři totiž svými špičáky dokážou nepozorovaně proříznout kůži spící oběti, aniž by ji probudili.

Když pak olizují krev vytékající z rány, jejich sliny obsahují látky zabraňující srážení krve, takže oběť krvácí ještě několik dalších hodin. Stalo se tak i v případě z Mexika?

Tajemný upír měl udeřit i v Mexiku. Foto cz354x / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZVLÁŠTNÍ SOUVISLOSTI

Při pátrání po dalších zprávách o obřím upíru z Latinské Ameriky přichází britský kryptozoolog Dale Drinnon s odvážnou teorií. Podle něj je obří upír totéž, co čupakabra, obávaný jihoamerický netvor, který napadá dobytek a saje mu krev.

Jak k takovému závěru dospěl? Vzhled i chování čupakabry je prý s obřím upírem srovnatelné. Navíc některé zprávy monstrum skutečně popisují jako zvíře o velikosti psa s křídly. „V souladu se zprávami o čupakabře může dlouhá rozcuchaná a slepená srst na zádech připomínat ostny.

Zbarvení je téměř stejné, ale žlutohnědá se může při některých druzích umělého osvětlení v noci jevit jako do zelena,“ tvrdí Drinnon. A velké skoky, kterými se čupakabra pohybuje, podle něj nejsou ničím jiným než krátkým letem obřího upíra.

Může být známý krvelačný netvor ve skutečnosti obřím druhem upíra? „Na základě důkazů se přikláním k názoru, že jde o větší druh rodu upírů,“ souhlasí Drinnon.

Může být obří upír totéž, co čupakabra? Foto Jeff Carter / Creative Commons / CC BY 2.
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2021 1.5tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 2.4tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]
od Mirek Brát 24.11.2021 2.0tis
Mezi nehodami velkých dopravních letadel najdeme i ty, které nebyly, a pravděpodobně nebudou nikdy, zcela objasněny. Patří mezi ně i záhada letu EgyptAir 990 z října roku 1999. Proč muselo zahynout při pádu boeingu všech 217 cestujících a členů posádky? Let EgyptAir 990 byla pravidelná linka z amerického Los Angeles do egyptské Káhiry. Mezipřistání měl Boeing 767-300ER […]
od Mirek Brát 23.11.2021 1.6tis
V březnu roku 1742 otřásl brněnským Špilberkem mohutný výbuch, následně pevnost zachvátil požár. Pozdější vyšetřování ukázalo, že z neznámých příčin explodovalo dvacet kusů dělostřeleckých granátů. Bylo to dílo záhadných záškodníků? V 18. století neměly již brněnský Špilberk bránit proti nepříteli hradební zdi, ale především dělostřelectvo. V pevnosti dokonce pracovala specializovaná dělostřelecká laboratoř. Skladiště byla plná výbušných granátů. Akce […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.7tis
Pravé neštovice způsobené virem variola jsou jednou z nejhorších nemocí v dějinách lidstva, která jen během 20. století zahubila 300–500 milionů lidí. Ampule s nápisem „pravé neštovice“ byly nyní náhodně objeveny v jedné z laboratoří v americké Pensylvánii. Zkumavky podle všeho obsahující virus smrtících pravých neštovic v pensylvánském zařízení pro výzkum a vývoj vakcín objevil […]