26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Dvě tváře svatého Jana Kapistrána: Zachrání přítele a odstartuje pogrom
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.10.2021
6.2tis
Jan Kapistrán je jedním ze světců, kteří se aktivně podíleli na vyvražďování nepohodlných, foto Pixabay
225
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Byl nadaným řečníkem a při svých kázáních dokázal strhnout celé davy. K víře prý obrátil tisíce lidí. Na druhou stranu však svými nenávistnými projevy rozpoutá protižidovské tažení v Polsku, což z něj nedělá zrovna ideálního adepta ke svatořečení. Přesto byl v roce 1690 kanonizován.

Jan Kapistrán je jedním ze světců, kteří se aktivně podíleli na vyvražďování nepohodlných, foto Pixabay Kázání Jana Kapistrána, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Kapistrán ve Vratislavi, foto Johann Gottlieb Boettger / Creative Commons / volné dílo Kapistránův učitel Bernardin Sienský, foto Daderot / Creative Commons / CC0

Svatý Jan Kapistrán (1386–1456), italský františkánský mnich, je významným kazatelem své doby. Poté, co vystuduje práva, začne svou kariéru budovat jako soudce královského soudního dvora v tehdejším neapolském království.

Netrvá dlouho a oblíbí si jej samotný král, krutý a ctižádostivý Ladislav I. Neapolský (1375–1414). Je to zřejmě pro Kapistránovu povahu, která se v lecčem podobá té králově. Kapistrán je totiž velmi přísný ve svých zásadách, horlivý ve své práci a k hádkám nikdy nemá daleko.

Je však také zdatným řečníkem a dokáže na svou stranu strhnout celé davy, čehož později využívá během své kazatelské činnosti a obrátí tak k víře tisíce lidí. Zdá se, jako by za Jana Kapistrána rozhodovaly dvě odlišné osobnosti. Která z nich nakonec převezme kontrolu?

Kázání Jana Kapistrána, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

KÁŽE SKROMNOST A ZACHRÁNÍ PŘÍTELE

Roku 1415 se Jan Kapistrán ožení a několik dnů po svatbě je zatčen a uvězněn. Během svého pobytu ve vězení se začíná věnovat teologii a po svém propuštění v roce 1416 opouští svou ženu a dává se na studium víry.

Kapistrán jako mnich klade důraz na chudobu a asketický způsob života. Během kázání vyzdvihuje pokání a zavržení světských radovánek. V kazatelské činnosti je neobyčejně výkonný a pro své rétorické schopnosti je nazýván apoštolem Evropy.

Během života přijíždí kázat také do českých zemí, aby zde bojoval proti husitům. Vlivem jeho kázání prý ke katolicismu konvertuje několik tisíc moravských husitů. Své rétorické schopnosti dokazuje také u soudu, když je Kapistránův učitel svatý Bernardin Sienský (1380–1444) nařčen z kacířství a vyšetřuje ho inkvizice.

Kapistrán před soudem pronese tak silný projev, že je jeho učitel zbaven všech obvinění. Je paradoxem, že stejná schopnost, která před hranicí zachránila Kapistránova přítele, na ni přivede mnoho jiných. Toužil snad světec po krveprolití?

Kapistrán ve Vratislavi, foto Johann Gottlieb Boettger / Creative Commons / volné dílo

DOKÁŽE ZHYPNOTIZOVAT CELÝ DAV?

Jan Kapistrán na jednu stranu zakládá několik špitálů a klášterů, na stranu druhou páchá zločiny, které by měly být nejen společností, ale i církví zavrženy. Jako kazatel se velmi ostře ohrazuje proti kacířům a z jeho projevů je také cítit silná nenávist vůči židům.

To je ruku v ruce se schopností ovládnout jediným projevem celé davy, nebezpečná zbraň. Svárlivá povaha světce se odráží v jeho řeči a často se přenáší i na posluchače. Přestože je církví dvakrát napomenut, v kázání ve stejném duchu nepřestává.

O jeho vlivu se pak přesvědčí obyvatelé polské Vratislavi. V roce 1453 začíná Kapistrán sérii kázání v kostele sv. Alžběty, při nichž hanobí extravaganci a bohatství. Brzy kostel přestane stačit, a tak činí kázání z okna svého bytu na náměstí Plac Solny.

Má přitom vynikající výhled na celé prostranství, kde jeho následovníci zachváceni davovou hysterií hromadí cokoliv, co se kazateli znelíbilo: šperky, šaty, hudební nástroje i stolní hry. Mohlo snad sugestivní kázání uvést věřící do hypnózy? To nejhorší má ale teprve přijít.

Kapistránův učitel Bernardin Sienský, foto Daderot / Creative Commons / CC0

KOLIK ŽIVOTŮ MÁ NA SVĚDOMÍ?

Poté, co jsou témata přepychu měšťanů vyčerpána, obrací Kapistrán kázání proti svým třem oblíbeným objektům posměchu. Proti husitům, Turkům a Židům.

Pomluvy o židovském znesvěcení eucharistie (svaté přijímání–pozn. red.) se rychle šíří.

Do antisemitské nálady strhnou celé město a vše vyvrcholí krvavým pogromem. Židé ve městě jsou zatýkáni a jejich majetek zabaven.

Sám Kapistrán dohlíží na výslechy, během nichž jsou Židé mučeni, dokud nepodají uspokojivé přiznání. Pak jsou odsouzeni k trestu smrti.

Prvních 14 obětí je přivázáno k dřevěným deskám na náměstí. Horkými kleštěmi z nich katové trhají maso, dokud jsou trestanci naživu. Dalších 41 Židů je upáleno. Ostatní dostanou na výběr. Mohou konvertovat ke křesťanství, nebo zemřít.

Někteří, včetně rabína, spáchají sebevraždu. Další jsou vyhnáni z města a jejich děti jsou násilně pokřtěny. Kapistrán nakonec umírá na Balkáně, když se během křížové výpravy nakazí morem. Na první pohled nevypadá jako ideální adept ke svatořečení. Přesto je v roce 1690 kanonizován a paradoxně se stává patronem právníků.

Foto v úvodu: Pixabay, v textu: CC - volné dílo
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 838
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.2tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.0tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 1.9tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.4tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]