reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Záhady historie
Dvě tváře svatého Jana Kapistrána: Zachrání přítele a odstartuje pogrom
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.10.2021
6.2tis
Jan Kapistrán je jedním ze světců, kteří se aktivně podíleli na vyvražďování nepohodlných, foto Pixabay
225
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Byl nadaným řečníkem a při svých kázáních dokázal strhnout celé davy. K víře prý obrátil tisíce lidí. Na druhou stranu však svými nenávistnými projevy rozpoutá protižidovské tažení v Polsku, což z něj nedělá zrovna ideálního adepta ke svatořečení. Přesto byl v roce 1690 kanonizován.

Jan Kapistrán je jedním ze světců, kteří se aktivně podíleli na vyvražďování nepohodlných, foto Pixabay Kázání Jana Kapistrána, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Kapistrán ve Vratislavi, foto Johann Gottlieb Boettger / Creative Commons / volné dílo Kapistránův učitel Bernardin Sienský, foto Daderot / Creative Commons / CC0

Svatý Jan Kapistrán (1386–1456), italský františkánský mnich, je významným kazatelem své doby. Poté, co vystuduje práva, začne svou kariéru budovat jako soudce královského soudního dvora v tehdejším neapolském království.

Netrvá dlouho a oblíbí si jej samotný král, krutý a ctižádostivý Ladislav I. Neapolský (1375–1414). Je to zřejmě pro Kapistránovu povahu, která se v lecčem podobá té králově. Kapistrán je totiž velmi přísný ve svých zásadách, horlivý ve své práci a k hádkám nikdy nemá daleko.

Je však také zdatným řečníkem a dokáže na svou stranu strhnout celé davy, čehož později využívá během své kazatelské činnosti a obrátí tak k víře tisíce lidí. Zdá se, jako by za Jana Kapistrána rozhodovaly dvě odlišné osobnosti. Která z nich nakonec převezme kontrolu?

Kázání Jana Kapistrána, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

KÁŽE SKROMNOST A ZACHRÁNÍ PŘÍTELE

Roku 1415 se Jan Kapistrán ožení a několik dnů po svatbě je zatčen a uvězněn. Během svého pobytu ve vězení se začíná věnovat teologii a po svém propuštění v roce 1416 opouští svou ženu a dává se na studium víry.

Kapistrán jako mnich klade důraz na chudobu a asketický způsob života. Během kázání vyzdvihuje pokání a zavržení světských radovánek. V kazatelské činnosti je neobyčejně výkonný a pro své rétorické schopnosti je nazýván apoštolem Evropy.

Během života přijíždí kázat také do českých zemí, aby zde bojoval proti husitům. Vlivem jeho kázání prý ke katolicismu konvertuje několik tisíc moravských husitů. Své rétorické schopnosti dokazuje také u soudu, když je Kapistránův učitel svatý Bernardin Sienský (1380–1444) nařčen z kacířství a vyšetřuje ho inkvizice.

Kapistrán před soudem pronese tak silný projev, že je jeho učitel zbaven všech obvinění. Je paradoxem, že stejná schopnost, která před hranicí zachránila Kapistránova přítele, na ni přivede mnoho jiných. Toužil snad světec po krveprolití?

Kapistrán ve Vratislavi, foto Johann Gottlieb Boettger / Creative Commons / volné dílo

DOKÁŽE ZHYPNOTIZOVAT CELÝ DAV?

Jan Kapistrán na jednu stranu zakládá několik špitálů a klášterů, na stranu druhou páchá zločiny, které by měly být nejen společností, ale i církví zavrženy. Jako kazatel se velmi ostře ohrazuje proti kacířům a z jeho projevů je také cítit silná nenávist vůči židům.

To je ruku v ruce se schopností ovládnout jediným projevem celé davy, nebezpečná zbraň. Svárlivá povaha světce se odráží v jeho řeči a často se přenáší i na posluchače. Přestože je církví dvakrát napomenut, v kázání ve stejném duchu nepřestává.

O jeho vlivu se pak přesvědčí obyvatelé polské Vratislavi. V roce 1453 začíná Kapistrán sérii kázání v kostele sv. Alžběty, při nichž hanobí extravaganci a bohatství. Brzy kostel přestane stačit, a tak činí kázání z okna svého bytu na náměstí Plac Solny.

Má přitom vynikající výhled na celé prostranství, kde jeho následovníci zachváceni davovou hysterií hromadí cokoliv, co se kazateli znelíbilo: šperky, šaty, hudební nástroje i stolní hry. Mohlo snad sugestivní kázání uvést věřící do hypnózy? To nejhorší má ale teprve přijít.

Kapistránův učitel Bernardin Sienský, foto Daderot / Creative Commons / CC0

KOLIK ŽIVOTŮ MÁ NA SVĚDOMÍ?

Poté, co jsou témata přepychu měšťanů vyčerpána, obrací Kapistrán kázání proti svým třem oblíbeným objektům posměchu. Proti husitům, Turkům a Židům.

Pomluvy o židovském znesvěcení eucharistie (svaté přijímání–pozn. red.) se rychle šíří.

Do antisemitské nálady strhnou celé město a vše vyvrcholí krvavým pogromem. Židé ve městě jsou zatýkáni a jejich majetek zabaven.

Sám Kapistrán dohlíží na výslechy, během nichž jsou Židé mučeni, dokud nepodají uspokojivé přiznání. Pak jsou odsouzeni k trestu smrti.

Prvních 14 obětí je přivázáno k dřevěným deskám na náměstí. Horkými kleštěmi z nich katové trhají maso, dokud jsou trestanci naživu. Dalších 41 Židů je upáleno. Ostatní dostanou na výběr. Mohou konvertovat ke křesťanství, nebo zemřít.

Někteří, včetně rabína, spáchají sebevraždu. Další jsou vyhnáni z města a jejich děti jsou násilně pokřtěny. Kapistrán nakonec umírá na Balkáně, když se během křížové výpravy nakazí morem. Na první pohled nevypadá jako ideální adept ke svatořečení. Přesto je v roce 1690 kanonizován a paradoxně se stává patronem právníků.

Foto v úvodu: Pixabay, v textu: CC - volné dílo
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 658
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.9tis
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.4tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 2.5tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]