13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Reportáže
Mánie jménem Facebook: Snaží se někdo ovládnout lidstvo?
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 4.9.2021
4.6tis
Není tajemstvím, že na sociálních sítích vzniká závislost.
162
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Ze studentské zábavy se během několika let stala jedna z nejbohatších společností dneška. Facebook disponuje s osobními údaji téměř miliardy uživatelů! Jak s nimi nakládá a komu mohou být prospěšné?

Jedna z firem napojených na CIA investovala do Facebooku miliony dolarů. Slouží snad sociální sítě vládním účelům?

Není tajemstvím, že na sociálních sítích vzniká závislost. Nejčernější teorie hovoří o tom, že společnosti jako Facebook chtějí jednou dobýt svět. Dloužno podotknout, že mnozí uživatelé se dnes z Facebooku, z bezpečnostních důvodů, raději odhlašují.

„Sociální sítě chtějí převzít úlohu světových vládců,“ je přesvědčen generální ředitel Agentury výzvědných technologií R-Techno Roman Romačov. Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg (*1984) se díky svému studentskému projektu stal jedním z nejbohatších lidí na světě.

Komunikační síť spustil v roce 2004 na americkém Harvardu, aby propojil spolužáky z jedné školy. Během následujících měsíců se do systému připojily univerzity další a za pár let se stal facebook celosvětovým fenoménem.

Dnes se k němu může přihlásit kdokoli starší 13 let a vyhledat si svůj okruh přátel. Podle zastánců konspiračních teorií je ale Zuckerberg jen nastrčená loutka. Díky této zdánlivě nevinné zábavě se totiž zpravodajským službám dostávají do rukou ty nejosobnější informace.

Stali jsme se oběťmi cílené manipulace a dobrovolně se necháváme sledovat na každém kroku kdekoli na světě?

Dlužno podotknout, že mnozí uživatelé se dnes z Facebooku, z bezpečnostních důvodů, raději odhlašují.

Nástroj špionáže?

Konspirační teorie odstartoval fakt, že řada podezřelých organizací investovala do Facebooku nemalé peníze. Jednou z nich je americká společnost In-Q-Tel, která novému projektu svěřila 13 milionů dolarů.

Podle listu The New Zealand Herald se specializuje na technologie získávání dat a úzce spolupracuje s americkou CIA (Ústřední zpravodajská služba). S Facebookem je také spojována agentura DARPA spadající pod americké ministerstvo obrany.

DARPA je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií. Její dceřiná společnost IAO má za úkol monitorovat internet a hledat možná nebezpečí terorismu. Je cílem sledování naše ochrana, nebo něco jiného?

Vědí o vás všechno!

„Pomocí Facebooku dáváte souhlas, aby byly vaše osobní údaje předávány ke zpracování ve Spojených státech,“ upozorňuje britský spisovatel Tom Hodgkinson (* 1968). Nemáme ale žádné tušení o tom, jak se s osobními daty nakládá.

Podle britského listu The Guardian vypracovala americká obranná společnost Raytheon nový program, který zpracovává a porovnává informace získané ze sociálních sítí. Pomocí něj pak může přesně zrekonstruovat každodenní život jakéhokoli člověka, který je aktivní na sociálních sítích. Nedají se takové informace zneužít?

Nejčernější teorie hovoří o tom, že společnosti jako Facebook chtějí jednou dobýt svět.

Internet členem OSN?

Na své schválení ve Spojených státech čeká novela zákona o národní bezpečnosti z roku 1947. Jejím cílem je zabránit činnosti „kyberzločinů“ tím, že bude docházet ke sdílení informací mezi vládou a poskytovateli internetových služeb.

V praxi to znamená, že by společnosti jako Google, Facebook a Twitter musely posílat důvěrné informace Pentagonu (sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických). Soukromé informace o jakýchkoli uživatelích z celého světa by tak byly v rukou americké vlády.

Ta pak může nekontrolovatelně shromažďovat soukromá data a komunikaci mezi uživateli! Ruský IT expert Andrej Masalovič vidí v sociálních sítích obrovské nebezpečí. „Google, Apple i Facebook mají plány na dobytí světa.

Dostaly se na tu úroveň, kdy je světová demokracie nemůže aktivně ovlivňovat a nějak je omezovat.“ A podobně smýšlí i Roman Romačov: „Sociální sítě chtějí převzít úlohu světových vládců. Aby bylo možné vládnout, je třeba řídit myšlenky lidí, umět je kontrolovat, korigovat a zaměřovat patřičným směrem,“ varuje. Je opravdu Facebook tak nebezpečný?

Foto: PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]