21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Reportáže
Mánie jménem Facebook: Snaží se někdo ovládnout lidstvo?
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 4.9.2021
4.6tis
Není tajemstvím, že na sociálních sítích vzniká závislost.
162
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Ze studentské zábavy se během několika let stala jedna z nejbohatších společností dneška. Facebook disponuje s osobními údaji téměř miliardy uživatelů! Jak s nimi nakládá a komu mohou být prospěšné?

Jedna z firem napojených na CIA investovala do Facebooku miliony dolarů. Slouží snad sociální sítě vládním účelům?

Není tajemstvím, že na sociálních sítích vzniká závislost. Nejčernější teorie hovoří o tom, že společnosti jako Facebook chtějí jednou dobýt svět. Dloužno podotknout, že mnozí uživatelé se dnes z Facebooku, z bezpečnostních důvodů, raději odhlašují.

„Sociální sítě chtějí převzít úlohu světových vládců,“ je přesvědčen generální ředitel Agentury výzvědných technologií R-Techno Roman Romačov. Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg (*1984) se díky svému studentskému projektu stal jedním z nejbohatších lidí na světě.

Komunikační síť spustil v roce 2004 na americkém Harvardu, aby propojil spolužáky z jedné školy. Během následujících měsíců se do systému připojily univerzity další a za pár let se stal facebook celosvětovým fenoménem.

Dnes se k němu může přihlásit kdokoli starší 13 let a vyhledat si svůj okruh přátel. Podle zastánců konspiračních teorií je ale Zuckerberg jen nastrčená loutka. Díky této zdánlivě nevinné zábavě se totiž zpravodajským službám dostávají do rukou ty nejosobnější informace.

Stali jsme se oběťmi cílené manipulace a dobrovolně se necháváme sledovat na každém kroku kdekoli na světě?

Dlužno podotknout, že mnozí uživatelé se dnes z Facebooku, z bezpečnostních důvodů, raději odhlašují.

Nástroj špionáže?

Konspirační teorie odstartoval fakt, že řada podezřelých organizací investovala do Facebooku nemalé peníze. Jednou z nich je americká společnost In-Q-Tel, která novému projektu svěřila 13 milionů dolarů.

Podle listu The New Zealand Herald se specializuje na technologie získávání dat a úzce spolupracuje s americkou CIA (Ústřední zpravodajská služba). S Facebookem je také spojována agentura DARPA spadající pod americké ministerstvo obrany.

DARPA je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií. Její dceřiná společnost IAO má za úkol monitorovat internet a hledat možná nebezpečí terorismu. Je cílem sledování naše ochrana, nebo něco jiného?

Vědí o vás všechno!

„Pomocí Facebooku dáváte souhlas, aby byly vaše osobní údaje předávány ke zpracování ve Spojených státech,“ upozorňuje britský spisovatel Tom Hodgkinson (* 1968). Nemáme ale žádné tušení o tom, jak se s osobními daty nakládá.

Podle britského listu The Guardian vypracovala americká obranná společnost Raytheon nový program, který zpracovává a porovnává informace získané ze sociálních sítí. Pomocí něj pak může přesně zrekonstruovat každodenní život jakéhokoli člověka, který je aktivní na sociálních sítích. Nedají se takové informace zneužít?

Nejčernější teorie hovoří o tom, že společnosti jako Facebook chtějí jednou dobýt svět.

Internet členem OSN?

Na své schválení ve Spojených státech čeká novela zákona o národní bezpečnosti z roku 1947. Jejím cílem je zabránit činnosti „kyberzločinů“ tím, že bude docházet ke sdílení informací mezi vládou a poskytovateli internetových služeb.

V praxi to znamená, že by společnosti jako Google, Facebook a Twitter musely posílat důvěrné informace Pentagonu (sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických). Soukromé informace o jakýchkoli uživatelích z celého světa by tak byly v rukou americké vlády.

Ta pak může nekontrolovatelně shromažďovat soukromá data a komunikaci mezi uživateli! Ruský IT expert Andrej Masalovič vidí v sociálních sítích obrovské nebezpečí. „Google, Apple i Facebook mají plány na dobytí světa.

Dostaly se na tu úroveň, kdy je světová demokracie nemůže aktivně ovlivňovat a nějak je omezovat.“ A podobně smýšlí i Roman Romačov: „Sociální sítě chtějí převzít úlohu světových vládců. Aby bylo možné vládnout, je třeba řídit myšlenky lidí, umět je kontrolovat, korigovat a zaměřovat patřičným směrem,“ varuje. Je opravdu Facebook tak nebezpečný?

Foto: PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]